Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Recordinvesteringen in integratie IT en telecom zorgen voor tumultueus jaar

21 december 2000 - 23:004 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Marco van der Hoeven
Marco van der Hoeven

Het afgelopen jaar was cruciaal voor de toekomst van mobiele communicatie. 2000 Was vooral het jaar van Umts, waardoor de al jaren voorspelde integratie van informatietechnologie en telecom nu echt in zicht komt. De eerste praktische toepassingen van mobiele datacommunicatie zullen al in 2001 als Gprs-diensten op de markt komen. Wel weegt de financiële last zwaar; het zijn niet de telecomproviders die in 2001 zullen schitteren, maar de aanbieders van hun infrastructuur.

Deze zomer vormde het Scheveningse Kurhaus het toneel voor een bizarre vertoning. De Nederlandse staat veilde frequentieruimte waarmee mobiele datacommunicatie mogelijk is. De nasleep van deze Umts- of derde-generatie-veiling, zal tot ver in of zelfs na 2001 voortduren. Vooral de weinig doordachte manier waarop de overheid met de verdeling van frequentieruimte omging ligt daaraan ten grondslag.
Drie Amerikaanse bedrijven trokken zich vlak voor de veiling terug, waardoor alleen de vijf bestaande GSM-aanbieders en nieuwkomer Versatel overbleven voor de verdeling van vijf frequentieblokken. Zoals te verwachten was werd Versatel tussen de grote jongens gemangeld, en kregen die voor een vriendenprijsje de felbegeerde kavels. De rechtszaken die Versatel tegen de gang van zaken heeft aangespannen zullen tot volgend jaar voortduren.

Samenwerkingsverbanden

De Nederlandse overheid heeft bij die veiling zijn hand overspeeld, door te proberen als ict-ondernemer op te treden. De internationale ict-conglomeraten waren de overheid te slim af; door samenwerkingsverbanden zijn zij, zonder mee te bieden en zo de prijs op te drijven, toch vertegenwoordigd op de Europese Umts-markt.
Het mes snijdt wel aan twee kanten. De aanbieders die er in Nederland zo goedkoop vanaf zijn gekomen hebben elders in Europa diep in de buidel moeten tasten. Bij de Engelse en Duitse veilingen zijn gigantische bedragen neergeteld voor het recht Umts-netwerken op te zetten en te exploiteren. De financiële consequenties van deze gang van zaken, waarbij Europese landen ieder voor zich zoveel mogelijk geld uit de lucratieve telecomsector probeerden te halen, reiken verder dan alleen deze sector.
De landen die het meeste geld hebben opgehaald, zoals Duitsland en Groot-Brittannië, hebben dankzij het gretige bieden van de telecomaanbieders hun balans behoorlijk opgepoetst. Gebruikers zullen de gevolgen ook voelen, want rendabele exploitatie van de diensten zal deze in Europa niet goedkoper maken.

Leningen

Het is echter de vraag of de licentiehouders zelf gelukkig zijn met de betaalde bedragen. Zij zullen namelijk grote moeite hebben de komende jaren hun investeringen terug te verdienen. Allereerst staat Gprs op stapel, een opgevoerde variant van het al bestaande GSM-netwerk. Daar moeten de telecombedrijven volop in investeren, terwijl ze de betalingen voor Umts, in de vorm van licenties, rente op leningen én infrastructuur, ook moeten doen. In 2001 komt Gprs, maar tegelijkertijd moeten ze de eerste Umts-antennes neerzetten.
De echte winnaars zijn de banken, die steeds duurdere leningen verstrekken, en de aanbieders van infrastructuur. In heel Europa worden vanaf volgend jaar voor de mobiele communicatie-infrastructuur tienduizenden zendmasten geplaatst. Dat kost de aanbieders ongeveer 200 miljard gulden. Dat komt nog eens bovenop de 400 miljard gulden die ze al hebben uitstaan als lening bij de banken. Nu al fungeren bedrijven als Nokia, Siemens en Lucent als schaduwbanken, omdat zij niet alleen zendmasten neerzetten, maar ook speciale financiële regelingen treffen met de operators.
In Nederland kreeg vooral voormalig monopolist KPN Telecom het zwaar te verduren door haar ambities om tot de ‘champions league’ van de telecomwereld door te dringen. De Nederlandse frequentie was een koopje, maar vooral voor de mobiele Duitse avonturen, de aankoop van E-Plus en een Umts-frequentie, heeft het bedrijf zich diep in de schulden moeten steken.
Een noodgedwongen aandelenemissie mislukte. Er is één lichtpuntje: KPN heeft een alliantie gesloten met de Japanse telecomgigant NTT Docomo, waardoor het concern in 2001 in ieder geval mobiele datacommunicatiediensten volgens de I-Mode standaard kan aanbieden. Mede hierdoor wordt 2001 het jaar van de toegepaste draadloze datacommunicatie.
 

Meer over

GPRS

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Intel mogelijk weer ‘great’ als semi-staatsbedrijf

    QR Computable Kort 15 aug '25
    ActueelData & AI

    Kort: NL-data op kernenergie, ai-incidenten kosten 8 procent, phishing via QR (en meer)

    M&A, Fusie & Overname
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Bluetron IT verkoopt tapereparatie-divisie aan Sprague

    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Your.Cloud bouwt aan Europees msp-collectief

    ActueelWerkplek & Beheer

    Microsoft schaft volumekortingen af

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Intel-topman Tan overleeft confrontatie met Trump

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs