Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Verkeerd medicijngebruik voorkomen

11 september 2003 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Tom Smit
Tom Smit

Twee leveranciers van apotheeksoftware, Microbais en Falcon, werken aan informatie-uitwisseling tussen hun pakketten. Dankzij deze samenwerking kunnen ziekenhuizen en openbare apotheken elkaar melden welke medicijnen zijn voorgeschreven en verstrekt. Tot dusver is die communicatie minimaal, een bizar manco in het informatietijdperk.

De samenwerking tussen Falcon (ziekenhuis-) en Microbais (openbare apotheken) moet leiden tot uitwisseling van informatie over verstrekte geneesmiddelen. Tot dusver weten beide soorten apotheken veelal niet wat patiënten van de ander krijgen, met alle gevolgen van dien. Apothekerskoepel Knmp berekende vorig jaar dat in Nederland jaarlijks 131 duizend mensen door verkeerd geneesmiddelengebruik in het ziekenhuis belanden. Daarbij werd 66 procent van de opnames als ‘vermijdbaar’ bestempeld. Afgezien van menselijk leed betekent dat een jaarlijkse kostenpost van driehonderd miljoen euro. Met een vollediger medicatieoverzicht valt dus veel voordeel te behalen.

Zonder regie

Microbais en Falcon wisselen informatie uit via Edifact-berichten op basis van de Ozis-standaard. Het gaat om uitwisseling van medicatieprofielen voor dienstwaarneming, ontslagmedicatie en poliklinisch voorgeschreven medicijnen.
Falcon levert sinds twee jaar het systeem Falcon-Pharma voor ziekenhuisapotheken. Dat is gebaseerd op Microsofts erp-pakket Navision. In twee jaar heeft Falcon met acht (van de 85) ziekenhuisapotheken als klant een aardig marktaandeel behaald. Nog eens vijf klanten hebben bijna getekend, aldus topman Doede Keuning. Met een marktaandeel van circa 30 procent is het Amsterdamse Microbais al twee decennia hoofdrolspeler bij openbare apotheken.
De samenwerking is deels een reactie op het succes van concurrent Pharmapartners, die zijn ziekenhuisapotheeksysteem Zamicom steeds vaker koppelt aan de 715 openbare apotheken die met zijn pakket Pharmacom zijn geautomatiseerd. Ook dat gebeurt via de Ozis-standaard.
Samenwerking tussen ziekenhuis- en openbare apotheken is van groot medisch belang voor de patiënt en van strategisch belang voor ict-leveranciers in de apotheekwereld. Microbais annonceerde twee jaar geleden de bouw van eigen software voor de ziekenhuisapotheek, maar staakte dat toen Falcon met nieuwbouw kwam. "Dubbel werk in een krappe markt is niet verstandig", zegt Microbais-directeur Peter Wittop Koning, "Dan kun je beter samenwerken".
Ozis begint hiermee een de facto standaard te worden voor uitwisseling van medicijngegevens. "Ozis is met Edifact-berichten misschien niet de modernste technologie, maar het werkt", aldus Wittop Koning. Op dit moment zijn Microbais en Pharmapartners de leidende bedrijven in de openbare apotheeksector. De derde leverancier op deze markt, Euroned, was voorheen krachtig maar startte pas onlangs softwarenieuwbouw, na een onrustige periode.
Ook Nictiz, het door de overheid gefinancierde landelijke regiecentrum voor zorg-ict, heeft uitwisseling van medicatiegegevens als eerste prioriteit. Met de uit commerciële noodzaak geboren samenwerking lijken ict-bedrijven als Microbais en Pharmapartners zonder Nictiz-regie al veel van die doelstellingen te realiseren.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    De noodzaak van OT-cybersecurity en de...

    ‘Wat je niet weet, kan het meeste zeer doen’ De Europese Unie scherpt de cyberwetgeving stevig aan. Met de nieuwe...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Carrière

    Marga Reuver nieuwe voorzitter Dutch Cloud Community

    Cloud & Infrastructuur

    Tweede Kamer maakt zich druk om verkoop Solvinity

    investeringen overname
    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Rhadamanthys is ontmanteld, investeringen in Cleverbase en Picnic (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Gaia-X en de federatieve aanpak

    Cloud & Infrastructuur

    Nieuw datacenter Google in Winschoten geopend

    EU digitale
    Cloud & Infrastructuur

    EU komt met eenvoudiger digitale regels

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs