Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Nieuwe virusgolf in de maak

18 september 2003 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Sytse van der Schaaf
Sytse van der Schaaf

Een kwaadaardige en slimmere opvolger van Sobig.F zal binnen twee weken internet tot in zijn voegen doen kraken. Dit virus zal meer schade veroorzaken dan een worm die net als Blaster het rpc-lek in Windows misbruikt.

Tot nu toe hebben de schrijvers na het aflopen van de geldigheidsduur van een Sobig-variant telkens binnen twee weken een nieuwe, krachtigere variant internet opgestuurd. "Sobig.F deed zijn werk tot vorige week. Dus voor eind van deze maand is het raak", rekent de Nederlandse antivirusspecialist Righard Zwienenberg voor. In september 2001 stuurde hij de eerste waarschuwing voor het Nimda-virus uit.

Evolutie

Sobig-virussen evolueren, waardoor nieuwe varianten iedere keer weer slimmere zwakheden in computersystemen uitbuiten en beter misbruik maken van typisch gedrag van de mailontvanger. Hij verwacht dat de nieuwe Sobig een mogelijkheid à la Bugbear kan bevatten om berichten met virussen in verschillende talen te versturen of bestaande berichten uit gekraakte postbussen als drager voor het nieuwe virus uit te laten gaan.
Van opvolgers van Blaster, die het rpc-lek in Windows gebruiken om met hun kwaadaardige code computers te besmetten, verwacht hij minder vuurwerk. "Bedrijven hebben de benodigde patches aangebracht in de betrokken besturingssystemen en poorten op de firewall dichtgezet." Hij zag maandagmorgen een nieuwe Zwitserse variant op de Blaster-worm op de virusuitwisselingsdienst van alle leveranciers Aved.net voorbij komen. "Al zeven leveranciers hadden een hulpmiddel klaar om deze variant op Blaster.a de das om te doen. Gevaarlijk is het dus niet", concludeert hij. Naast een aansluiting op deze uitwisseldienst heeft hij een groot aantal computers rechtstreeks op internet aangesloten. Na besmetting slaan die alarm.

Nachtmerries

Zwienenberg is lid van Caro (Computer Antivirus Research Organisation), een club van twintig toponderzoekers rond de universiteit van Hamburg, die op persoonlijke titel gevraagd zijn om mee te denken over trends in computervirussen. "In wat we ‘nightmare-sessions’ noemen overdenken we nieuwe kwetsbaarheden en aanvallen die daar weer op zullen volgen", zegt Zwienenberg. XML in Office 2003 is één van die nachtmerries. In deze software is niet meteen te zien of in XML-bestanden macro’s, objecten of active-X-onderdelen ingesloten zijn. Dit geldt ook voor XML-bestanden die met Word zijn aangemaakt. Deze moeten volledig gescand worden om virussen eruit te kunnen halen. "De scantijd loopt daardoor enorm op. Een gemiddeld XML-bestand heeft al snel een omvang van 100 MB", stelt Zwienenberg.
Hij is sinds eind jaren tachtig betrokken bij het onderzoek naar virussen. In 1988 belemmerde een variant op het Jeruzalem-virus het goed functioneren van een aantal applicaties waar hij als student van de Technische Universiteit Delft aan bouwde. Sinds die tijd heeft het virusonderzoek hem niet meer losgelaten. In 1995 stapte hij over van zijn eigen bedrijf naar antivirussoftwareleverancier Thunderbite. Door de overname van deze speler in 1998 kwam Zwienenberg bij de Noorse concurrent Norman terecht. < BR>

Meer over

Malware

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Gebouw TU/e
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU/e vervangt vpn en voegt mfa toe na cyberaanval

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    cybercrime
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Rijkswaterstaat moet vaart maken met beveiligen van bruggen en sluizen

    Bord van Mediamarkt
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Mediamarkt licht ‘onbeperkte’ cloudopslag van eigen telecommerk toe

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs