Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Longhorn beknot

29 april 2004 - 22:004 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Microsoft schaalt het ambitieuze Longhorn-project, de volgende generatie van Windows, terug. Sommige functies worden beperkt, andere worden doorgeschoven naar het daaropvolgende Blackcomb.

  
Het idee van een verenigd bestandsysteem, op basis van metadata, voor Windows stamt al van vóór 1995. “Het was toen te ambitieus”, zei topman Bill Gates oktober vorig jaar tegen Computable. Het lijkt dat nu nog steeds te zijn.
Oorspronkelijk zou Longhorn alleen een client-uitvoering zijn en Blackcomb de servertegenhanger. Die plannen zijn de afgelopen paar jaar, reeds vóór de lancering van Windows XP, meermaals herzien. De officieuze richtdatums voor Longhorn en Blackcomb zijn opgeschoven, waardoor client en server uit elkaar zijn gaan liggen. Vervolgens is er een serveruitvoering van Longhorn zelf tussengeschoven, die vóór de oorspronkelijk geplande servertegenhanger moet komen.
Zoals het er nu voor staat, komt Longhorn begin 2006 op de markt en volgt Blackcomb enkele jaren later. Tot voor kort schatten Microsoft-topmensen nog dat de Windows XP-opvolger eind 2005 zou komen, maar dat is inmiddels – mede door softwarearchitect Bill Gates zelf – van tafel geveegd.

Inperken

Terwijl de topmanagers van het bedrijf benadrukken dat Longhorn pas uitkomt wanneer het gereed is, wordt een deel van de functionaliteit nu teruggedrongen om de uitloop niet verder te laten escaleren. Dit betreft de meest ambitieuze mogelijkheden van het besturingssysteem en raakt ook het veelgeroemde databank-bestandssysteem Win FS. Die indeling van bestanden aan de hand van metadata verschijnt nog wel in Longhorn, maar is dan alleen een lokale functionaliteit.
Op zich is dit logisch aangezien volledige benutting via netwerken servers vereist, tenminste, in een reguliere client/server-omgeving. Technisch gezien is peer-to-peer, waarbij beide systemen dan Longhorn draaien, mogelijk. Dat zou de beheermogelijkheden echter beperken, zeker in bedrijfsomgevingen. De volledige implementatie van Win FS, inclusief netwerkfunctionaliteit, moet dan ook wachten tot Blackcomb.
Medeoprichter Gates streeft een dergelijke informatiegerichte aanpak al na sinds de ontwikkeling van Windows 95. Een vroege versie daarvan, codenaam Caïro, beloofde al een verenigd bestandssysteem. In een interview met Computable oktober vorig jaar leefde de softwareontwikkelaar op toen dit stukje pc-geschiedenis ter sprake kwam. “Ja, die visie heb ik al een lange tijd en ik laat dat niet los”, zei de topman enthousiast. “Het was toen echter te ambitieus.” Dat lijkt het nu nog steeds te zijn.

Dromenland

Windows-productmanager Greg Sullivan meldde vorige maand al dat Microsoft de mogelijkheid overweegt bepaalde functionaliteit in Longhorn te beperken. Eerder deze maand gaf hij toe dat dit echt gebeurt. Dit zou het product echter niet uitkleden. “Sommige specifieke functies kunnen teruggeschaald worden, maar de visie die we afgelopen herfst op de PDC omschreven, is wat we zullen leveren”, sust Sullivan.
Op de Professional Developers Conference in San Francisco verstrekte Microsoft details over Longhorn. Dat besturingssysteem bestaat uit een algemene ondergrond, die ook functionaliteit voor stabiliteit en beveiliging bevat, waar boven op grafisch subsysteem Avalon, databank-bestandssysteem Win FS en communicatie-subsysteem Indigo draaien.
Woordvoerders van het softwarebedrijf benadrukken dit nu, mede in reactie op hernieuwde media-aandacht voor het beknotten van de volgende generatie van Windows. Longhorn-evangelist Robert Scoble van Microsoft gaf begin deze maand in zijn weblog (blog) aan dat de functionaliteit wordt beperkt, maar beweert dat nog niet alle beslissingen daarover zijn genomen. Analist Joe Wilcox van Microsoft Monitor meent dat de Longhorn-ontwikkelaars zelf nog in dromenland verkeren wat betreft de mogelijke versus de geplande functionaliteit.

Afsnijden

De opzet die tijdens de PDC is gepresenteerd blijft gewoon bestaan. De grote lijnen worden niet herzien, de invulling wel. “Op de PDC hebben we ontwikkelaars de essentie van Longhorn getoond. Nu bepalen we het daarvoor benodigde werk en de gebieden waar we wat van de route kunnen afsnijden”, aldus Sullivan. Hij wil niet zeggen welke functies en capaciteiten, naast Win FS, worden teruggedrongen. Dergelijke details komen pas aan het licht rond de verschijning van de eerste Longhorn-bèta, die is gepland voor begin 2005.
De behoefte aan beperking komt niet alleen door de uitgelopen planning, maar ook door het huidige bijspijkerwerk aan Windows XP. Dat omvat ook verbetering van de meegeleverde Windows Media Player met koppelingen naar aanstaande online muziekwinkels. Dit is een gedeeltelijke realisering van Microsofts plannen voor digitaal rechtenbeheer (drm). Hiermee wil het oud-concurrent Apple en diens iTunes voorbijstreven.< BR>

Meer over

BesturingssystemenWindows Vista

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    ActueelCarrière

    Kort: Wagenaar wint Microsoft Power Women Award, Deense investeerder neemt Aimms over (en meer)

    AchtergrondSoftware & Development

    License to bill

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nederlandse bedrijven nog niet kansloos om EU-gelden cloud en ai  

    ActueelGovernance & Privacy

    Websites lappen Europese Toegankelijkheidswet aan hun laars

    ActueelGovernance & Privacy

    Kort: AIV waarschuwt Nederland, Centric verwerft meerderheidsbelang in Twelve (en meer)

    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Europese it moet nú regie pakken

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs