Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Spam kost driehonderd euro

06 mei 2004 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Sytse van der Schaaf
Sytse van der Schaaf

Spam kost organisaties driehonderd euro per werknemer per jaar rekent Sybari Software ons voor. Bij een ander pijnpunt van spam, aansprakelijkheid voor kwetsende berichten in de bedrijfspostbus, staan veel minder organisaties stil.

  
De nieuwe anti-spamwetgeving maakt bedrijven voorzichtiger in het rondsturen van ongevraagde mailreclame aan niet bestaande klanten. Eén derde van de door Sybari ondervraagde bedrijven zegt gestopt te zijn met dit soort bulkmailen, 5 procent zegt minder reclame te sturen.
Uit een steekproef die de fabrikant van filtersoftware Sybari uitvoerde onder 180 Europese bedrijven blijkt dat zij driehonderd euro per jaar kwijt zijn aan de bestrijding van spam. In deze berekening zijn de kosten van verspilde arbeidstijd, administratiekosten, extra bandbreedte en investeringen in nieuwe software en hardware meegenomen. Sybari ondervroeg medewerkers die verantwoordelijk zijn voor het beheer van mailsystemen bij hun organisatie.

Plichten

Naast de steekproef liet Sybari ook de juridische implicaties van de nieuwe Europese anti-spamrichtlijn onderzoeken door Ivir (Instituut voor Informatierecht van de Universiteit van Amsterdam). Deze richtlijn, die primair het versturen van ongevraagde mailberichten aan consumenten verbiedt, geeft bedrijven ook nieuwe plichten op spamgebied. Als bedrijven nalaten om medewerkers te beschermen tegen ongewenste pornografische mailberichten kunnen zij daarvoor aansprakelijk gesteld worden. Verder zijn bedrijven die kwaadwillende medewerkers geen strobreed in de weg leggen bij het versturen van spam naar personen via de zakelijke mailaccount daarvoor verantwoordelijk.

  
De meerderheid van de door Sybari ondervraagde organisaties geeft aan dat zij stappen zouden willen nemen tegen werknemers die een virus verspreiden door het mailprotocol te overtreden. Eén vijfde (21 procent) zegt deze werknemers nu al op de vingers te tikken. Een grotere groep (42 procent) zou dit willen doen, maar vindt het moeilijk in te voeren.
“Op zich is de juridische aansprakelijkheid voor pornospam in de postbus niet nieuw. Deze vloeien namelijk feitelijk voort uit de gelijke behandeling van man en vrouw op de werkvloer. De combinatie met de groeiende stroom ongewenste mailberichten is alleen wel nieuw”, zegt Lodewijk Asscher, hoofdonderzoeker bij het Ivir. Europese werkgevers blijken slecht op de hoogte van deze nieuwe aansprakelijkheid op ict-gebied. In de steekproef van Sybari gaf 82 procent van de ondervraagde ondernemingen aan dat de overheid hen niet goed geïnformeerd had.

Internetaanbieders

De richtlijn kent gebruikers geen afdoende rechten toe om bezwaar aan te tekenen bij hun internetaanbieders wanneer deze spam onvoldoende of niet filteren. Wel moeten isp’s afdoende maatregelen nemen om hun klanten inzicht te verlenen in hun anti-spambeleid en eventueel over de technische oplossingen die beschikbaar zijn op het gebied van spambestrijding en beveiliging. Wel kunnen deze bedrijven spammers de toegang tot hun netwerk ontzeggen op basis van inbreuk op roerende goederen.
Het Ivir stelt dat het effect van de regulering van spam in de Europese Unie minimaal is, omdat het de grootste stroom spam, die van buiten de EU komt, niet aanpakt. Daarnaast hebben veel Europese lidstaten, waaronder Nederland, de anti-spam richtlijn nog niet in hun eigen nationale wetgeving opgenomen.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialSecurity & Awareness

    Cybersec Netherlands 2025 – Programma...

    Keynotes over cloud, AI en geopolitiek: het programma van Cybersec Netherlands raakt de kern van digitale weerbaarheid

    Meer persberichten

    Meer lezen

    OpinieSecurity & Awareness

    Cloudsecurity als fundament voor groei

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Eurofiber en Bright Access versterken glasvezelnetwerk op bedrijventerreinen

    Krimp groei
    ActueelSecurity & Awareness

    Kort: Fintech snel minder populair, Centric neemt Groupcard niet over (en meer)

    Joost Smit
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Op deze vier paarden zet Google Cloud in

    AchtergrondCarrière

    Willem van der Poel – Een avonturier in de techniek

    ActueelCloud & Infrastructuur

    NLnet en CWI testen eerste openbare Scion-verbinding in Nederland

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • – Phishing
    • – Ransomware

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs