Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Storende pki-fouten

27 mei 2004 - 22:003 minuten leestijdOpinieGovernance & Privacy
Lex Borger
Lex Borger

Als consultant informatiebeveiling ben ik regelmatig betrokken bij pki-ontwerpen en -implementaties, schrijft Lex Borger. In ‘Wachtwoord wekt illusies’ (Computable, 16 april 2004) komen een aantal storende fouten voor. Het artikel draagt daardoor niet effectief bij aan een beter algemeen begrip voor het gebruik van pki.

Mijn kritiek omvat vijf hoofdpunten. Ten eerste is de beveiliging zoals beschreven veel complexer dan ‘het account aanmaken’ en ‘inloggen’. Kijk maar alleen al naar het aantal nodige woorden om het een en ander uit te leggen. De sterke punten van pki zijn wel goed aangegeven: interne fraude is moeilijker en de beveiliging is breder toepasbaar.
Ten tweede is het certificaat niet, zoals de auteur aangeeft, geheim. De privé-sleutel van het pki-sleutelpaar is de informatie die geheim moet blijven. Het certificaat mag overal naartoe gestuurd worden; het bevat de publieke sleutel en de daaraan gekoppelde identiteit. De privé-sleutel moet ook altijd en automatisch vercijferd opgeslagen worden. Daartoe dient gewoonlijk de pincode – hier ook neem ik aan, al is dit anders beschreven.
 

Ten derde is misbruik nog steeds op meerdere manieren mogelijk. Niet alleen onderschepping van de privé-sleutel met pincode is een risico, ook foutieve of frauduleuze registratie bij een arts of zelfs ‘hacking’ van de server van een arts zijn belangrijke risico’s.
Ten vierde gaat de arts privacygevoelige informatie opslaan: de kopie van het legitimatiebewijs. Dit heeft hij anders niet nodig en dat roept vragen op. Mag dit in het kader van de WBP (wet bescherming persoonsgegevens)? Wil de patiënt dit wel? Kan een arts legitimatiebewijzen wel goed toetsen – weet hij hoe een Ghanees paspoort eruit ziet? Is de arts verantwoordelijk voor fouten die hij hierbij maakt? Hoe is dat bepaald?
Ten vijfde vult de arts enkele belangrijke onderdelen van een pki in. Hij wordt ra (registratie autoriteit) én ca (certificatie autoriteit). Waarom zou een arts dat willen? Onder welk beleid valt hij bij deze uitvoering (certification policy)? Kan en wil een arts voor deze activiteiten een cps (certificate practice statement) opzetten en naleven? Hoe komt een arts aan de privé-sleutel waarmee zijn uitgegeven certificaten getekend worden? Hoe weet de patiënt dat de server van de arts voldoende beveiligd is?
Er is in het artikel vooral aandacht voor de techniek en niet voor de organisatie van de pki-beveiliging. In de technische informatie zitten feitelijke onjuistheden en onvolledigheden. Ik hoop die hierbij voldoende toegelicht te hebben om de lezer een beter beeld van de werking van zo’n pki en de vragen die nog open blijven staan te geven.< BR>
 
Lex Borger, Cissp, principal consultant information security

Meer over

Authenticatie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialSecurity & Awareness

    Cybersec Netherlands 2025 – Programma...

    Keynotes over cloud, AI en geopolitiek: het programma van Cybersec Netherlands raakt de kern van digitale weerbaarheid

    Meer persberichten

    Meer lezen

    eigenwijs overmoed overconfidence
    ActueelGovernance & Privacy

    Kort: phishing nummer één wegens overmoed, klok tikt voor cio’s (en meer)

    Leeftijdsverificatie
    ActueelGovernance & Privacy

    Bluesky kan kosten strenge leeftijdscontrole niet dragen

    ActueelSecurity & Awareness

    Anti-phishingtraining sorteert nauwelijks effect

    OpinieData & AI

    Van opensource naar ‘open washing’: waarom bedrijven nu misbruik maken van vertrouwen in licenties

    ActueelCloud & Infrastructuur

    NLnet en CWI testen eerste openbare Scion-verbinding in Nederland

    ActueelSecurity & Awareness

    Phishingtrend: oplichters zetten correcte boekingsgegevens in

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • – Phishing
    • – Ransomware

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs