Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Voorloper landelijk medisch dossier medio 2005 operationeel

20 januari 2005 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Sytse van der Schaaf
Sytse van der Schaaf

De tijdelijke voorziening waarmee artsen medische dossiers van patiënten op kunnen vragen, moet komende zomer klaar zijn. De aanbesteding voor het definitieve schakelpunt volgt later dit jaar.

  
Gert-Jan van Boven, directeur van Nictiz.
De nood om dit jaar een eerste versie van een landelijk verkeersplein voor medische dossiers te realiseren is hoog. “Als deze voorziening er niet snel komt, dan zit je over een jaar met zes verkeerstorens”, zegt Gert-Jan van Boven, directeur van Nictiz (Nationaal ICT Instituut in de zorg). Eind vorig jaar meldde minister Hoogervorst in een brief aan de Tweede Kamer dat Nictiz de aanbesteding en invoering van deze infrastructuur gaat begeleiden. De afgelopen jaren hield deze organisatie zich bezig met de technische specificaties voor een landelijk medisch dossier.
Volgens Van Boven hebben inmiddels vijf bedrijven interesse getoond in het bouwen van het landelijk schakelpunt en de voorloper daarvan. Eén daarvan is de combinatie Gemnet-Uzorg. In de regio Utrecht heeft dit consortium de infrastructuur gebouwd voor een elektronisch patiëntendossier volgens de specificaties van Nictiz. Ook Getronics meldt bij monde van woordvoerder Hans van Voorde geïnteresseerd te zijn in de opdracht. Directeur Anil Jadoenathmisier van Lifeline zegt ook op de opdracht te gaan bieden. Vorig jaar oktober leverde dit bedrijf in opdracht van Nictiz een demosysteem op dat huisartsenposten toegang geeft tot een grote hoeveelheid patiënteninformatie.

Voorlopers

Volgens Van Boven zullen aan het tijdelijke schakelpunt niet meer dan vier tot vijf regionale zorgnetwerken deelnemen. “Het vergt nogal wat moeite om de medische informatie uit de regio via de verkeerstoren landelijk beschikbaar te krijgen. Dit uitzoekwerk is voor de koplopers weggelegd. Later kunnen andere regio’s via deze referentieomgevingen het systeem invoeren”, aldus Van Boven. Hij noemt Twente, Amsterdam (Ring Amsterdam), Rotterdam (Rijnmondnet), Utrecht (Uzorg), Delft/Schiedam (Gems) en Friesland (Gerrit) als mogelijke kandidaten voor deze voortrekkersrol. De tekst voor de opdracht van de tijdelijke voorziening is over zes weken rond. Hij sluit niet uit dat dit vanwege de omvang ook in een openbare aanbesteding uitmondt. “Iedereen wil graag dat deze voorziening er snel komt, maar het moet wel zorgvuldig gebeuren”, aldus Van Boven.
Belangrijke hindernissen voor een landelijk medisch dossier waren tot nu toe een uniek nummer voor elke patiënt en de identificatie en autorisatie van zorgverleners. Zonder het unieke patiëntnummer zou de database met verwijzingen naar alle medische dossiers niet goed kunnen functioneren. Eind vorig jaar heeft de rijksoverheid aangegeven dat hier het volgend jaar in te voeren burgerservicenummer voor gebruikt gaat worden. Daarnaast is ook de digitale identiteit van zorgverleners geregeld, nu de uitvoeringsorganisatie van het ministerie van VWS Cibg (Centraal Informatiepunt Beroepen Gezondheidszorg) een smartcard klaar heeft voor zorgverleners. Met deze pas kunnen artsen elektronische documenten ondertekenen en toegang krijgen tot medische informatie.< BR>

Meer over

Aanbesteding

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Meer lezen

    ActueelGovernance & Privacy

    Brancheorganisaties lanceren uniforme NIS2-tool na wildgroei aan checklists

    ActueelGovernance & Privacy

    Microsoft blokkeert e-mail hoofdaanklager Internationaal Strafhof

    Remko Reinders alegemeen directeur Salesforce Nederland
    AchtergrondData & AI

    Salesforce NL: Technologie ai-agents is volwassen, nu komt het op durf aan

    OpinieData & AI

    Financiële risico’s beoordelen met ai: goed idee?

    ActueelGovernance & Privacy

    Deze 10 initiatieven zijn het weerbaarst!

    OpinieGovernance & Privacy

    De democratie als sensor, niet als scepter

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs