Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Microsoft loopt op eieren

25 augustus 2006 - 07:17OpinieInnovatie & Transformatie
Fred van der Molen
Fred van der Molen

Jaren van anti-trustprocessen hebben Microsoft voorzichtig gemaakt. Bij elke uitbreiding van Windows of Office moet worden afgewogen of een concurrent daardoor met enig recht kan aanvoeren dat de softwaregigant misbruik maakt van zijn monopoliepositie.

Neem nu de pdf-exportfunctie die Microsoft eindelijk in Office wilde opnemen, een kleine maar zeer gewenste uitbreiding. In oktober 2005 stapte Microsoft over zijn eigen schaduw heen en meldde dat het vanaf Office 2007 mogelijk wordt documenten direct op te slaan in het pdf-uitwisselingsformaat van concurrent Adobe.

Maar wat blijkt nu? De functie ‘Bewaar als pdf’ wordt alsnog uit de productieversie gesloopt omdat men juridische actie van Adobe vreest. De software kan nog wel gratis worden gedownload.

Dit is toch een bizarre uitkomst. En wie we nu precies de schuld moeten geven is ook nog niet duidelijk. Adobe wil in ieder geval geld zien. Of dat redelijk is kan moeilijk van buitenaf worden beoordeeld. Adobe claimt dat de pdf-exporttechnologie een apart product is, waarvoor moet worden betaald. Dat lijkt redelijk, maar deze opstelling oogt weinig consistent. De exportfunctie die Microsoft wil toevoegen zit namelijk al jaren in WordPerfect Office, OpenOffice en het Apple-besturingssysteem. Die betalen daar voor zover mij bekend geen cent voor. Waarom Microsoft dan wel?

Intrigerender is waarom Adobe nu zo opspeelt. Ik kan twee redenen verzinnen. De Office-uitbreiding kan zorgen voor omzetverlies. Veel organisaties zullen zich namelijk straks wel twee keer bedenken voor ze de peperdure Acrobat-software aanschaffen. De extra functies van Acrobat worden namelijk lang niet altijd gebruikt. In veel gevallen is het voldoende om vanuit Office een pdf-document te kunnen aanmaken. Dat klanten nu te veel betalen voor wat ze nodig hebben is overigens een eigen keuze. Er zijn goedkope alternatieven voor Acrobat zoals de PDF converter Professional van ScanSoft of Arts PDF. Je kunt ook terecht in het shareware-domein voor een pdf-driver. Aan Adobe’s starre opstelling ligt waarschijnlijk een dieperliggende vrees ten grondslag. Met Windows Vista en Office 2007 wilde de softwaregigant een pdf- en Postscript-alternatief in het leven helpen. Deze xps-technologie (codenaam Metro) wordt onderdeel van Windows Vista, maar uit de laatste berichten blijkt dat Microsoft op de valreep ook de functie ‘Bewaar als xps-formaat’ uit Office 2007 verwijdert. Dit omdat Adobe dreigt de antitrust-autoriteiten in te schakelen. Ook deze functie moet straks als (gratis) download apart worden opgehaald. Geen xps en pdf in Office 2007. Adobe is er wellicht blij mee, de gebruikers niet.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    NIS2: Europese richtlijn maakt cyberse...

    De Europese NIS2-richtlijn zet cybersecurity definitief op de strategische agenda. Organisaties in vitale sectoren krijgen te maken met strengere eisen...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    later digitale hub
    Innovatie & Transformatie

    Kort: Nederland dreigt digitale hub-positie te verliezen, grondrechten in de ai-verordening (en meer)

    agentic ai
    Data & AI

    Fundamentele transformatie in 2026 door agentic ai

    Innovatie & Transformatie

    Neuro-adaptieve ai: volgende tech-revolutie start in Delft en Berlijn

    Data & AI

    Waarom AWS een oude server te pletter liet vallen

    Innovatie & Transformatie

    Atos breidt voetbal-activiteiten uit naar Zuid-Amerika

    test
    Innovatie & Transformatie

    Van interne tests naar succesvol extern gebruik

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs