Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Digital rights management, OS en hardware

16 februari 2007 - 11:254 minuten leestijdAchtergrondGovernance & PrivacyVan Rossum Advocaten
Redactie Computable
Redactie Computable

Met Microsofts nieuwe besturingssysteem Vista komt de implementatie van DRM (digital rights management)-technieken weer een stap dichterbij. Het gevaar dat de kostbare hardware die de computerenthousiast aanschaft onder Vista niet werkt met DRM-content, leidt al geruime tijd tot heftige discussies. Een juridische analyse.

DRM is het beheren van intellectueel eigendom in een digitale omgeving. Neem bijvoorbeeld een film, die op een (hd-)dvd kan worden vastgelegd. In de situatie zonder DRM zou de koper binnen de wettelijke beperkingen hierover kunnen beschikken. Vrij kopiëren en verspreiden wordt bijvoorbeeld door de Auteurswet verboden. De Auteurswet schermt dus onrechtmatig gebruik van de inhoud af, maar laat de beschikking over het goed zelf vrij.
Bij DRM wordt de beschikking over het goed echter (deels) door de rechthebbende bepaald. In de eerste plaats worden wettelijke uitzonderingen op het recht van intellectuele eigendom, zoals de privé-kopie en het citaatrecht, niet of moeilijk bruikbaar. Verder biedt DRM een breed scala aan mogelijkheden voor de producent. Zo kan bepaald worden of je een bepaald werk slechts eenmaal, driemaal of onbeperkt kunt bekijken en in welke kwaliteit. De keuze van de gebruikte hardware is niet meer vrij. Deze eisen aan de hardware zijn zonder technische noodzaak, en lijken slechts misère met zich mee te brengen. Heel wat van de huidige apparatuur voldoet niet aan de DRM-vereisten. Een vergaand voorbeeld van mogelijke DRM-toepassing is dat een bepaald werk slechts op één speler mag worden afgespeeld. Via een internetconnectie wordt dan verificatie vereist.
Is deze eenzijdig opgelegde verandering van de voorwaarden juridisch houdbaar? Onder het mom van de contractvrijheid kan dit inderdaad. Waar de schoen wringt is echter dat voor dit ingeperkte geheel dezelfde prijs moet worden betaald. Compensatie lijkt op zijn plaats, maar helaas heeft de consument geen goede onderhandelingspositie omdat hij niet als één partij kan optreden. Daarom rijst de vraag of voor dergelijke ingrepen in het gebruiksrecht geen specifieke regulering van overheidswege nodig is. Het mag duidelijk zijn dat de consument bedrogen kan uitkomen met een ongecontroleerde wildgroei van dergelijke maatregelen, die uitsluitend ten gunste van de producent bestaan.

Controle

Apple bepaalt bijvoorbeeld dat nummers slechts op Apple's iPod gebruikt kunnen worden. Dit is een totale uitsluiting van de concurrenten op het medium iPod. Rechthebbenden op mediacontent willen grote controle over de door hen uitgegeven media. Zo moeten ook hd-dvd's als een nieuwe speerpunt in de strijd tegen piraterij gaan dienen. Het HDCP-concept (high-bandwidth digital content protection) stelt de rechthebbende in staat te bepalen dat een hd-dvd alleen nog maar op bepaalde hd-tv's en met bepaalde grafische kaarten (indien afgespeeld vanaf een computer) kan worden bekeken, en ook in welke kwaliteit dit kan. Soortgelijke afscherming bestaat voor geluidskaarten.
Zo verliest de gebruiker geleidelijk de controle over zijn eigen computer. Dit komt dus meer op het conto van de uitgevers van en rechthebbenden op de digitale mediacontent dan voor rekening van de ontwerpers van bijvoorbeeld Windows Vista. Softwarefabrikanten als Microsoft en Apple kunnen niet anders dan hun platform conform deze DRM-wensen inrichten. Ook al is DRM nu nog geen volle realiteit, gezien de langere ontwikkelcyclus van een besturingssysteem zal men er nu al rekening mee moeten houden. Voor de grote hardwarefabrikanten, AMD/ATI, Intel en nVidia, geldt eenzelfde problematiek: zij zullen, kort door de bocht gezegd, hun hardware moeten dichttimmeren voor gebruik dat niet geautoriseerd is.

Zinloos

Het is verdedigbaar dat de industrie zoekt naar nieuwe methoden om illegale verspreiding te bestrijden. Bij een verzwaring van de eisen aan het afspelen en een inperking van de wettelijke bevoegdheden van de consument is de industrie echter moreel verplicht daar iets tegenover te stellen. Hopen op zo'n tegemoetkoming lijkt me echter – u raadt het al – redelijk zinloos.
Quirijn Meijnen en Jurian van Groenendaal, Van Rossem Advocaten
q.meijnen@channelweb.nl

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    HackShield Future Cyber Heroes

    85.000 kinderen praten over veilig gamen met HackShield
    Pijl naar rechts icoon

    Wiz

    Wiz versterkt cyber resilience met contextgedreven cloudsecurity
    Pijl naar rechts icoon

    Getac

    Realtime inzicht als fundament voor digitale transformatie
    Pijl naar rechts icoon

    JBT Marel

    TechDoc Finder: AI-zoekagent voor service engineers
    Pijl naar rechts icoon

    Milieu Service Nederland

    WIN-platform: realtime afvaldata voor inzameling en facturatie
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon
    Stuur je case voor de Computable Awards en word getoond op de website!
    Ik wil een case insturenIcoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    12 social engineering trucs
    Security & Awareness

    ‘Klik of je wordt geblokkeerd’ en nog 11 social engineering-trucs

    Eelco Eerenberg
    Overheid

    Staatssecretaris: Breken met Fast Enterprises voor btw-systeem kost 200 miljoen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ING-banen weg door ai, aanpak ai-dis­cri­mi­na­tie faalt (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Ook (eveneens Amerikaanse) Equinix kan dienst­ver­le­ning DigiD verstoren

    shutterstock_2483770035 Jose Calsina
    Governance & Privacy

    Hoge Raad: mag bank selfie van klant verplicht stellen?

    Vacature
    Carrière

    Kort: it-krapte houdt aan, ChatGPT beschikt over wiskundeknobbel (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs