Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Grondlegger Fortran overleden

23 maart 2007 - 09:02ActueelInnovatie & Transformatie
Diederik Toet
Diederik Toet

Op 82-jarige leeftijd is afgelopen zaterdag ict-legende John Backus overleden. Hij was de grondlegger van Fortran, de eerste veelgebruikte taal om software te schrijven.

Backus leidde in de jaren vijftig een klein team dat in opdracht van IBM werkte aan een taal waarmee mensen gemakkelijker konden communiceren met computers. In 1957 introduceerde hij Fortran, afkorting van ‘Formula Translator'. Deskundigen zien de taal als belangrijk keerpunt in computersoftware, net als de uitvinding van de microprocessor dat was voor hardware. Ook bedacht Backus het zogenoemde Backus-Naur-formalisme (BNF), de vrijwel universeel gebruikte manier om de syntaxis van computertalen te beschrijven.

Met het abstracte en intuïtieve Fortran konden programmeurs veel sneller werken. Het leek in veel opzichten op de formules die wetenschappers gebruikten. Hierdoor werd de taal in korte tijd de nieuwe wereldstandaard. "Backus' bijdrage was enorm en had invloed op het werk van velen," aldus een gepensioneerde collega bij IBM. Zo werd het besturingssysteem Unix in 1969 grotendeels geschreven met behulp van Fortran.

John Backus had een uitgesproken mening over het begrip innovatie. Hij noemde het een constant proces van trial and error. "Je hebt de wil nodig om te falen. Je komt met enorm veel ideeën, maar zal er na veel ploeterwerk achterkomen dat ze geen van allen werken. Dat doe je net zo lang tot je er een vindt die wel werkt." Door de onorthodoxe benadering typeerde een andere oud-collega het IBM-team kortgeleden als de "hackers van weleer".

De Amerikaan ontving in zijn leven meerdere awards en erkenningen voor zijn invloedrijke bijdragen aan de informatietechnologie.

Meer over

Fortran

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Deze 10 digitale innovaties zijn het beste!

    OpinieInnovatie & Transformatie

    Veiligheid en efficiëntie in logistieke sector in balans dankzij tech

    Standards standaarden
    ActueelData & AI

    ‘Standaarden-organisaties moeten aan de bak’

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Dit zijn de 10 toppers in duurzaamheid en mvo!

    Architectuur
    OpinieCarrière

    Architectuur is meer dan alleen techniek

    AchtergrondGovernance & Privacy

    OTC helpt bedrijven met tools voor ict-rapportagestandaard IDRS

    Eén reactie op “Grondlegger Fortran overleden”

    1. Ger Elskamp schreef:
      27 maart 2007 om 19:56

      Heb zelf heel veel geprogrammeerd in Fortran, prima programmeertaal. Maar volgens de geschiednisboekjes van de taal C, ontwikkeld door Ritchie, is Unix in 1969 ontwikkeld op een PDP 7 in assembler en vervolgens in B en C. Zie: http://cm.bell-labs.com/cm/cs/who/dmr/chist.html. Of zit ik er nu helemaal naast?

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs