Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Einde uitbesteding is nog lang niet in zicht

05 november 2007 - 09:263 minuten leestijdActueelGovernance & PrivacyForrester
Rik Sanders
Rik Sanders

Wie dacht dat de markt voor uitbesteding al lang en breed verdeeld is, komt bedrogen uit. Bij veel organisaties draait nog een hoop ict in huis. In de Verenigde Staten is de tendens naar kleinschaliger contracten zichtbaar.

Vooral in Europa is de markt voor uitbesteding nog lang niet verzadigd. Landen als Groot-Brittannië, Nederland, Zweden, Noorwegen, Finland en Denemarken hebben al behoorlijk wat ervaring met outsourcing, maar in andere landen is er nog een wereld te winnen.

Bovendien blijkt uit cijfers van onderzoeksbureaus dat veel bedrijven en instellingen zelf nog veel it-systemen hebben draaien. Slechts 20 tot 30 procent daarvan laten de uitvoering en ondersteuning aan ict-partijen over.

Strategie

Andrew Parker van Forrester Research zegt dat nog steeds een minderheid van organisaties outsourcing als bedrijfsstrategie voert. Specifieker bekeken blijkt dat infrastructuurbeheer wel op een brede schaal aan derden wordt overgelaten, maar applicatiemanagementdiensten zeker niet.

De beweegredenen voor uitbesteding evolueren langzaam. Kostenreductie is nog altijd drijfveer nummer één om de ict-operaties de deur uit te doen. Klanten beginnen echter ook uit te besteden in ruil voor hogere kwaliteit, innovatieve oplossingen en 'vrijwillige' winkelnering waarbij ze de vaste ict-afdeling of partner vervangen door minder gebonden relaties met diverse leveranciers.

Kleinschalige contracten

Uit recent onderzoek van het Amerikaanse adviesbureau TPI blijkt overigens dat de markt voor uitbesteding in de eerste negen maanden van 2007 minder hard groeit dan in dezelfde periode in 2006. Wereldwijd is er in de eerste negen maanden van dit jaar voor ongeveer 38,2 miljard euro aan contracten afgesloten, tegenover 46 miljard euro in dezelfde negen maanden vorig jaar (een afname van 17 procent).

Volgens TPI komt dit door twee trends in de Verenigde Staten: opdrachtgevers sluiten kleinere, kortere en gespecialiseerde overeenkomsten én er worden minder aanbestedingen uitgeschreven voor aflopende contracten. Het adviesbureau merkt dat klanten lopende contracten met bestaande partners kortstondig verlengen om zo te kunnen nadenken over andere opties. Het sluiten van raamovereenkomsten met diverse partijen is zo'n optie. Door met meer partners in zee te gaan willen opdrachtgevers verzekerd zijn van voldoende technische expertise.

Megadeals

De ontwikkelingen op de Amerikaanse outsourcingsmarkt zijn een voorbode voor wat er in de rest van de wereld gaat gebeuren. Nu nog geven de megadeals daar de toon aan. Hierdoor en vanwege de terugval in omvang van de Amerikaanse deals is de Europese markt koploper geworden met een aandeel van bijna 56 procent (waarde ruim 21 miljard euro).

Wat verder opvalt aan het TPI-rapport is dat het offshore-deel bij uitbestedingsovereenkomsten nog steeds toeneemt. Van de deals die het adviesbureau heeft begeleidt, kent 59 procent offshore-afspraken (tegenover een gemiddelde van 43 procent in de afgelopen vier jaar). De Indiase it-dienstverleners snoepen ook een steeds groter deel van de markt af: zij staan nu op een geschat marktaandeel van 24 procent. [Rik Sanders]

BPO moeizaam
Uit de derde kwartaalindex van TPI komt tevens naar voren dat 'business process outsourcing' (bpo) een moeizame exercitie blijft. Alleen in de Verenigde Staten zit er schot in het uitbesteden van zakelijke processen. Europa en Azië blijven achter qua groeiverwachtingen. Zie ook:
www.tpi.net.

 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelGovernance & Privacy

    Spannende tijden voor outsourcingmarkt

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Geld niet meer belangrijkste reden voor uitbesteding

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Uitbesteding loopt vaak uit op teleurstelling

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Externe kennis reden voor outsourcing

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Investeerder zet geld op Chinese outsourcing

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Outsourcing: goedkoop en snel is uit de gratie

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs