Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

BitDefender presenteert malware-top 10

07 februari 2008 - 12:333 minuten leestijdActueelSecurity & Awareness

BitDefender publiceert de malware-top 10 van januari 2008. Malware die misbruik maakt van een zwakke plek in een Microsoft Windows-engine voor beeld-rendering domineert deze maand de lijst.

Deze malware is vastgelegd in MS06-001, die pas na ServicePack 2 is gepatched.

"De mogelijkheid bestaat dat er een groot aantal ongepatchte kopieën van Windows in gebruik zijn. Dit zijn over het algemeen illegale kopieën waarvoor gebruikers geen patches downloaden om zo ontdekking te voorkomen. Dit heeft tot gevolg dat het virus populair blijft bij virusschrijvers", zegt Sorin Dudea, directeur van BitDefender AV Research.

De Netsky.P massamailing veroverde een tweede plek op de ranglijst en laat hiermee een groot overlevingsvermogen zien. Toch is deze malware nu veel minder aanwezig dan in zijn hoogtijdagen (4,4% tegenover meer dan 30%). Andere versies van dit virus zijn te vinden op lagere posities in de top 10.

Een ander interessant virus is te vinden op nummer drie in de lijst. Dit is software die eenvoudig Windows XP-activeringscodes achterhaalt. Het virus is geïntegreerd in de payload van veel virussen en wormen die tegenwoordig verschijnen en is door onderzoekers van BitDefender AV gedoopt tot Spyware.Pws.A.

De top 10 van januari 2008 ziet er als volgt uit:

1 Exploit.Win32.WMF-PFV 9,6%
2 Win32.Netsky.P@mm 4,4%
3 Spyware.Pws.A 4,0%
4 Win32.Worm.Sohanat.AJ 2,9%
5 Trojan.Dropper.RNY 1,4%
6 Win32.NetSky.D@mm 1,25%
7 Win32.Netsky.AA@mm 1,19%
8 Trojan.Kobcka.CG 1,1%
9 Win32.Nyxem.E@mm 1,0%
10 Overig 73,16%

De trend van meer diversiteit en nog beter gecamoufleerde malware zet door. Dit blijkt wel uit de top 10, waarin slechts 27 procent van alle door BitDefender gevonden malware voorkomt.

Het BitDefender Antispam Lab laat weten dat image-spam in januari 2008 nog slechts vier procent van alle malware uitmaakt, terwijl de diversiteit in gebruikte afbeeldingformaten groeit. Ook de hoeveelheid aandelenspam is drastisch verminderd (van twintig procent van alle spam in december 2007 naar drie procent in januari 2008). Van alle spam voor medicijnen wordt in 75 procent van de gevallen het kruidenmedicijn VPXL aan de man gebracht.

Ook de variatie binnen spam-‘waves'(groepen mails die een bepaalde spammer of groep tegelijkertijd verstuurt) neemt toe. Slechts één op de tien waves bevat nog identieke mails.

Een duidelijke ontwikkeling in spamtechniek in januari is het gebruik van zeer specifieke links van Google-zoekresultaten. Dit soort links neemt de plaats in van directe links naar websites. Zo zijn URL-gebaseerde spamfilters te omzeilen.

"De meeste spam is tegenwoordig opgebouwd uit unieke of bijna unieke e-mails en de frequentie is hoger. Dit vraagt meer dan ooit om de meest geavanceerde filters", zegt Andra Miloiu, Spam Analist bij BitDefender.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Staat van Digitale Connectiviteit binnen de Bouw- en Installatiebranche 2025

    Digitale connectiviteit is de kern van veel processen in de bouw en volgens insiders van strategisch belang voor de toekomst van de sector. Waar sta jij?

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Meer lezen

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Introductie van sase in het netwerk: eenvoudiger beheer en lagere kosten

    ActueelSecurity & Awareness

    Hoe Olivia en wachtwoord ‘123456’ McDonald’s in verlegenheid brachten

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Kort: Conscia neemt Open Line over, 6,1 miljoen voor 3d-oplossing tandenknarsen (en meer)

    ActueelCarrière

    Veroordeelde ASML-spion overtrad sancties en pleegde computervredebreuk

    OpinieSecurity & Awareness

    Over post-quantum security (en waarom je nú moet handelen)

    OpinieSecurity & Awareness

    Inzicht in kwetsbaarheden aanvalsoppervlak gaat voor budget

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    Private AI helpt gemeenten met vertrou...

    In een tijd waarin gemeenten geconfronteerd worden met groeiende verwachtingen van burgers, toenemende wet- en regelgeving en druk op budgetten,...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs