Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

ICT-managers weten niets van illegale downloads

18 april 2008 - 08:24ActueelSecurity & Awareness
Redactie
Redactie

Een op de drie ict-managers heeft geen flauw idee wat medewerkers op werk downloaden, en hoe vaak. Ook de technische en financiële gevolgen ervan zijn vaak onbekend. Dat blijkt uit recent onderzoek in Vlaanderen.

Eenderde van de ict-managers weet niet wat zijn medewerkers downloaden en een even groot aandeel kent er de gevolgen niet van. Dat blijkt uit een nieuwe studie van de Vlaamse Karel De Grote Hogeschool. In België is een campagne gelanceerd die bedrijven wijst op de risico's van downloaden op de werkvloer.

Het privé internetgebruik op de werkvloer neemt toe. 35 procent van de werknemers surft op het werk regelmatig naar nieuws en sportwebsites. Het aantal werknemers dat online eindejaarsinkopen doet, steeg in 2007 van 25 naar 33 procent. Bovendien zijn er veel mensen die software voor internetbankieren of muziek en films downloaden op het werk, meestal zonder medeweten van hun werkgever.

Uit het onderzoek, dat werd gehouden onder meer dan 300 Belgische ondernemingen, blijkt dat 79 procent van de werknemers toegeeft te downloaden met de bedrijfscomputer. In de meeste gevallen gaat het om software en werkgerelateerde dossiers, maak vaak ook om muziek of videofragmenten.

ICT-managers

Opvallend is dat 32 procent van de bevraagde ict-managers niet weet wat zijn medewerkers downloaden. Sterker nog, 33 procent van de managers en 57 procent van de werknemers kent niet eens de gevolgen van het downloaden, en die zijn vaak niet gering.

Volgens de onderzoekers werkt downloaden de verspreiding van virussen in het bedrijfsnetwerk sterk in de hand. Verder beperkt het downloaden van software, updates en audiovisueel materiaal in belangrijke mate de schijfruimte, en is het een belangrijke oorzaak van de belasting van de servers.

Technische en financiële gevolgen

De combinatie van deze problemen eindigt vaak in ernstige computerproblemen, die op hun beurt leiden tot technische werkloosheid en de daarbij horende financiële gevolgen voor de onderneming. Werknemers die niet mogen downloaden, hebben minder computerproblemen op het werk.

"Het meest frappante onderzoeksresultaat is zonder meer de lage awareness bij bedrijven", zegt pr-verantwoordelijke Elke Jeurissen. "Slechts een op de vier bevraagde bedrijven heeft duidelijke regels opgesteld in verband met downloaden. En in de meeste gevallen worden die regels niet eens gecommuniceerd of gecontroleerd. Er is nog veel onwetendheid over de link tussen downloaden op de werkvloer en computerpannes. Maar nu is de link tussen downloaden en security toch duidelijk gelegd."

Meer over

Malware

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Downloads werknemer kosten duizenden dollars

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Groei illegale software door economische crisis

    2 reacties op “ICT-managers weten niets van illegale downloads”

    1. Hoezo niet schreef:
      20 april 2008 om 20:52

      Kijk dat is weer een lastig probleem voor de manager zelf. Hij doet zijn werk dus niet goed. Alles staat in de log files, dus waarom weet die man dat niet?
      Begrijpt de manager helemaal niets?

      Login om te reageren
    2. Henkie schreef:
      27 augustus 2009 om 13:49

      Tjee…die managers hebben kennelijk geen kaas gegeten van allerlei technische foefjes waarmee je w e l kunt monitoren wat er gebeurt.
      Grootste plek waar dit toepasbaar is is natuurlijk op scholen. Jongelui willen alles wat los en vast zit downloaden…Bij ons dus niet. Filters houden Internet streng in de gaten,locale proggies houden het starten van allerlei “zooi” tegen + dat er gelijk een mail naar ICT gaat voor het lik op stuk beleid ^^
      tis allemaal niet zo ingewikkeld, gewoon een goede systeembeheerder in dienst nemen of een goed bedrijf.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs