Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

‘GOUD vereist meer open source van Getronics’

19 december 2008 - 10:283 minuten leestijdActueelOverheidGetronicsMinisterie van Financien
Diederik Toet
Diederik Toet

Wil Getronics een rol spelen bij de verdere ontwikkeling van digitale werkplekken bij de rijksoverheid, dan moet het bedrijf zich meer op open standaarden richten. Dat zegt projectleider Jan Arnoud ten Cate van het ministerie van Financiën.

Ict-dienstverlener Getronics moet serieus nadenken over de ontwikkeling van een werkplekversie op basis van open standaarden, zegt Jan Arnoud ten Cate van het ministerie van Financiën in het bedrijfsblad van de automatiseerder. Ten Cate is als projectmanager betrokken bij het grootschalige project Gezamenlijke Ontwikkeling Uniforme rijksDesktop (GOUD), waarbij een nieuwe standaard werkplek voor 21.000 rijksambtenaren wordt ontwikkeld.

Risico

Als Getronics te weinig nadenkt over het gebruik van open standaarden, loopt het bedrijf volgens de ambtenaar het risico geen rol meer te spelen bij de verdere ontwikkeling van de Digitale Werkplek Rijksdienst (DWR). Het project GOUD is de eerste fase van DWR. Hij legt uit dat in volgende fasen open standaarden een belangrijkere rol gaan spelen. "De politiek heeft zich hierover duidelijk uitgesproken."

Ten Cate onderkent dat de werkplekken die nu in het kader van het project GOUD worden ontwikkeld ‘voldoende flexibiliteit' tonen in het faciliteren van opensourceproducten zoals Open Office. "Het implementeren van open source ging in het verleden niet zo gemakkelijk. Dat had voorheen tien keer zo lang geduurd bij ieder departement", aldus de projectleider. "Dat een interdepartementaal ict-project als GOUD op een succes lijkt uit te draaien moet op zich al als een revolutie worden beschouwd."

Microsoft

De ict-dienstverlener bouwt sinds augustus 2008 aan gestandaardiseerde werkplekken voor 21.000 ambtenaren bij zeven ministeries en vijftien andere rijksinstellingen. Verwachting is dat het project in 2010 is afgerond. Getronics baseert de werkplekken op het concept ‘Future-Ready Workspace'. Dat betekent dat Microsoft Vista, Microsoft Office 2007 en Exchange op de desktop draaien.

GOUD lag in februari 2008 onder vuur omdat in het aanbestedingsdocument expliciet zou worden gevraagd om dergelijke Microsoft-producten. Ten Cate legde deze keuze in september 2008 als volgt uit aan Computable: "Het probleem is dat veel backoffice-systemen van de departementen zijn gekoppeld aan Microsoft Active Directory. Die koppeling is in de aanbesteding voor de nieuwe werkplek als vereiste meegenomen. Dat neemt niet weg dat aan de voorkant wel degelijk Open Office kan worden geïnstalleerd." Volgens de ambtenaar gebeurt dit met behulp van softwarevirtualisatie.

Open werkplek

Getronics levert de software voor GOUD en zorgt voor de aansturing van de migratie. De standaard werkplek gaat deel uitmaken van DWR, de Digitale Werkplek Rijksdienst, waar het programmabureau Nederland Open in Verbinding zich op richt. In 2011 of 2012 moet de overheid beschikken over een 'open standaarden werkplek'. Ten Cate houdt zich vanaf eind 2008 bezig met DWR en de vraag hoe rijksoverheidsdiensten op een goede manier kunnen overstappen naar zo'n werkplek.

Heemskerk

In december 2007 werd het actieplan "Nederland in open verbinding" door de Tweede Kamer aangenomen. Het plan moet het gebruik van open standaarden en opensourcesoftware bij de (semi-)publieke overheid versnellen. Staatssecretaris Heemskerk van Economische Zaken wil de interoperabiliteit binnen de overheid vergroten door het gebruik van open standaarden. Ook wil hij de afhankelijkheid van leveranciers verminderen door opensourcesoftware te gebruiken. Daarmee wil hij bovendien een ‘gelijk speelveld op de softwaremarkt bevorderen'.

Meer over

Open standaardenOpensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Computable.nl

    Cybercrime Trendrapport 2024

    Een uitgebreide paper over de nieuwste bedreigingen en ruim 50 best-practices in beveiliging.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelOverheid

    Minimum van 50.000 ondermijnt plan Heemskerk

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    ‘We kunnen nu garanties geven voor de werkplek’

    Computable.nl
    ActueelWerkplek & Beheer

    Getronics wil in 2010 drie miljoen werkplekken beheren

    Computable.nl
    ActueelOverheid

    GOUD kleurt wél beetje open source

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Getronics PinkRoccade standaardiseert rijksdesktop

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Ineke Schop leidt actieplan Heemskerk

    11 reacties op “‘GOUD vereist meer open source van Getronics’”

    « Oudere reacties
    1. Jan van Leeuwen schreef:
      26 december 2008 om 20:07

      Ik ben na vele jaren als gebruiker weer ict’er geworden. Wat opvalt is dat er zo weinig verbeterd is. Opnieuw moet ik problemen oplossen die er vijftien jaar geleden ook waren, en met de zelfde lapmiddelen van die tijd.

      Het enige dat verder ontwikkeld is, is FOSS en het gebruik van grafische toeters en bellen, verder is de hardware sneller en de software trager met als resultaat nauwelijks winst.

      Dat geld dan voor de massa, natuurlijk zijn er enkele goede initiatieven maar mijns inziens opvallend weinig schokkends in vijftien jaar.

      Login om te reageren
    « Oudere reacties

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs