Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

De kijk van Van Eijk: leveranciers van open source

02 maart 2009 - 09:59OpinieSoftware & Development
Peter van Eijk
Peter van Eijk

De auteursrechten op de Bijbel zijn al een tijdje verlopen, en toch kan je geld verdienen aan Bijbels verkopen. Ook aan open source is geld te verdienen, maar hoe? Daar zijn verschillende manieren voor, die echter niet altijd sporen met het belang van de afnemer.

Het verdienmodel voor SUN's Solaris bijvoorbeeld is support. Daar maakt men nu meer omzet mee dan destijds met licenties. Ook Canonical doet dit met Ubuntu, hun variant van Linux. Dit vergt van de leverancier wel stevige sturing op de open source community. Iemand zal moeten snoeien in hun immer uitwaaierende voortbrengselen, anders is het voor de afnemers niet meer te overzien. Op zich is dat in het belang van de afnemer, maar het beperkt wel diens vrijheid om structureel de software aan te passen.

IBM heeft een flinke vinger in de pap bij Apache, de open source webserver. Men vindt blijkbaar dat er geen commerciële markt is voor een webserver, maar wel voor daarop gebaseerde producten. Door de ontwikkeling van Apache te steunen reduceert IBM het risico dat een andere webserver populair wordt, wat schadelijk zou zijn voor de eigen producten.

Sommige leveranciers gebruiken open source vooral als verkoopinstrument. De open source versie is dan functioneel beperkt, zoals bij een aantal mailproducten wordt gedaan. Bij groei mag je alsnog flink in de buidel tasten, zodat je je in zulke gevallen moet afvragen of je daarmee wel je doelstellingen realiseert, wat die ook mogen zijn.

Open source kan ook een end-of-life strategie zijn. Dit zagen we bij de desktop operating systems BeOS en OS/2 Warp. Die zijn inmiddels open source. Of die software toekomst heeft is de vraag, en daarmee is gelijk het risico voor de afnemer duidelijk.

De rode draad is dat open software vaak wordt ingezet om afnemers te benaderen die (nog) geen geld overhebben voor de software. Op zich niets mis mee, als die afnemers zich maar realiseren dat ze daarmee ongemerkt in een lock-in kunnen stappen.

Peter van Eijk is onafhankelijk adviseur (http://www.digitalinfrastructures.nl/).

 

Meer over

Opensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Resultaatgericht Samenwerken (RGS).

    RGS is een gestructureerde methode die vastgoedprofessionals direct ondersteunt bij kwaliteitsverbetering, kostenefficiëntie en verduurzaming.

    Computable.nl

    De principes van cloud-native techniek

    Cloud-native technologieën voegen flexibiliteit, schaalbaarheid en beveiliging toe en verlagen de operationele kosten voor de IT-omgeving. Hoe dragen Kubernetes, KEDA en AKS hieraan bij?

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Open source software mist marketing

    Open source
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Vluchtelingenwerk kiest voor open source

    Eén reactie op “De kijk van Van Eijk: leveranciers van open source”

    1. Jan van Leeuwen schreef:
      2 maart 2009 om 12:28

      Onjuist! OS/2 en ook BeOS zijn niet open source.
      De gemeenschap bedelt daar al jaren om, maar er zitten proprietary delen in. Er zijn een paar producten “gebaseerd op”, maar die zijn anders.

      Wanneer een “community-version” beperkt is, dan moet je afzien van zo’n product. Ofwel kiest men voor FOSS of voor proprietary – een mix brengt daar alleen problemen.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs