Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Gevolg Amerikaanse belastingvoorstellen voor Nederland

12 juni 2009 - 09:323 minuten leestijdOpinieGovernance & Privacy
drs.ing. François Zielemans
drs.ing. François Zielemans

Wat betreft het omarmen van nieuwe ontwikkelingen rondom het uitbesteden van activiteiten lopen de Verenigde Staten meestal wat voor op Europa en dus Nederland. Een van de actuele onderwerpen aan de andere kant van de Atlantische Oceaan rondom uitbesteding is het verzwaren van de belastingdruk voor organisaties die banen verplaatsen naar lagelonenlanden. In dit opiniestuk wordt deze ontwikkeling nader toegelicht en wat dit mogelijk kan betekenen voor Nederlandse ict-leveranciers.

Tot voor kort hinkten de meeste politici in de Verenigde Staten en Europa nog op twee benen wat betreft het uitbesteden van activiteiten naar lagelonenlanden. Aan de ene kant waren er de negatieve effecten van het verlies aan lokale banen en aan de andere kant lagere prijzen voor de consument. Voordat de huidige crisis zich aandiende waren er nog voldoende vacatures om het merendeel van de ontslagen op te vangen, maar die situatie is nu veranderd. Dit uit zich ook in het gedrag van politici in verschillende landen.

In Australië hebben twee belangrijke banken, Westpac en Commonwealth Bank, onder politieke druk besloten om het offshoren van backoffice-activiteiten en ict-projecten naar India sterk te beperken. Van bestaande leveranciers zal daarnaast gevraagd worden om meer Australische werknemers in te zetten.

President Obama gaat nog een stuk verder door in een presentatie aan te geven dat hij bedrijven die activiteiten laten uitvoeren in lagelonenlanden meer belasting wil laten betalen. Zonder in details te willen treden over het voorstel komt het erop neer dat twee soorten Amerikaanse organisaties hier last van gaan hebben:

– Amerikaanse bedrijven die een shared service centre hebben in lagelonenlanden, zoals General Electric, American Express en Proctor & Gamble;
-Amerikaanse bedrijven die (ict-)diensten leveren aan andere bedrijven en een deel van de activiteiten laat uitvoeren in lagelonenlanden. Denk aan bijvoorbeeld EDS/HP, IBM en Accenture.

Ict-leveranciers uit India, China, Vietnam en Nederland lijken dus buiten schot te blijven van deze regeling en kunnen er zelfs voordeel van hebben, omdat hun concurrentiepositie iets is verbeterd. Alleen indien president Obama alle leveranciers wil treffen die offshore ict-diensten aanbieden aan Amerikaanse klanten, dan zullen ook Nederlandse leveranciers geraakt kunnen worden. Het invoeren van dergelijke wetgeving zou echter zo complex worden (waar start en eindigt bijvoorbeeld de term ‘uitbesteden'?) dat ik dit geen realistische optie acht. Het grote aantal ambtenaren dat noodzakelijk is om de wetgeving te controleren zou wel de werkeloosheidscijfers ten goede komen…

Als reactie verwacht ik dat Amerikaanse bedrijven meer zaken gaan doen met leveranciers die opereren van Mexico en Canada daar zij zich binnen de NAFTA (North American Free Trade Agreement) bevinden en dus naar alle waarschijnlijk buiten schot blijven. Voor Nederlandse leveranciers van ict-diensten aan Amerikaanse klanten is het dus goed om een vinger aan de pols te houden met betrekking tot de ontwikkelingen op dit gebied. Ik sta in ieder geval niet verbaasd te kijken als IBM, TCS, Wipro of Accenture binnenkort aankondigen om (meer) te investeren in Mexico.

Meer over

Offshoring

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    2 reacties op “Gevolg Amerikaanse belastingvoorstellen voor Nederland”

    1. CoA schreef:
      15 juni 2009 om 21:07

      Toch nog niet zo gek, die Amerikanen.
      In plaats van Indiase bedrijven te subsidieren (hetgeen wij doen), hoger belastingen gaan heffen op activiteiten in lage loonlanden, is nog niet gek.
      And love your neighbor is toch wat wij in Europa ook hebben gedaan (als Europese Unie)
      En nu gaan we nog even kijken in landen als China, India en andere ontwikkelende landen: allemaal invoerrechten op alles wat niet uit hun land komt.

      Vooralsnog, niets mis mee!

      Login om te reageren
    2. Eueueueh? schreef:
      18 juni 2009 om 13:52

      Oke, en wat betekent dit voor mensen (zoals ik) die voor zo’n dergelijk bedrijf werken (ik noem een IBM, een HP)? De stock-holders klagen toch wel dus mensen en off-shoring gaat toch wel door. Maar dan vanaf nu alleen nog voor de mensen die niet in Amerika werken maar in bijv NL voor datzelfde Amerikaanse bedrijf.

      Oftewel leuk en prachtig voor mijn US collega’s maar minder goed en mooi voor mij?

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    HackShield Future Cyber Heroes

    85.000 kinderen praten over veilig gamen met HackShield
    Pijl naar rechts icoon

    Wiz

    Wiz versterkt cyber resilience met contextgedreven cloudsecurity
    Pijl naar rechts icoon

    Getac

    Realtime inzicht als fundament voor digitale transformatie
    Pijl naar rechts icoon

    JBT Marel

    TechDoc Finder: AI-zoekagent voor service engineers
    Pijl naar rechts icoon

    Milieu Service Nederland

    WIN-platform: realtime afvaldata voor inzameling en facturatie
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon
    Stuur je case voor de Computable Awards en word getoond op de website!
    Ik wil een case insturenIcoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    12 social engineering trucs
    Security & Awareness

    ‘Klik of je wordt geblokkeerd’ en nog 11 social engineering-trucs

    Eelco Eerenberg
    Overheid

    Staatssecretaris: Breken met Fast Enterprises voor btw-systeem kost 200 miljoen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ING-banen weg door ai, aanpak ai-dis­cri­mi­na­tie faalt (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Ook (eveneens Amerikaanse) Equinix kan dienst­ver­le­ning DigiD verstoren

    shutterstock_2483770035 Jose Calsina
    Governance & Privacy

    Hoge Raad: mag bank selfie van klant verplicht stellen?

    Vacature
    Carrière

    Kort: it-krapte houdt aan, ChatGPT beschikt over wiskundeknobbel (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs