Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Peter van Eijk

De kijk van Van Eijk: Tunnelvisie

07 december 2009 - 06:27OpinieCloud & Infrastructuur
Peter van Eijk
Peter van Eijk

Bij YouTube wordt elke minuut voor 24 uur aan video ingebracht door gebruikers. Daar zit nog wel eens wat materiaal tussen waar copyright op zit. In het verleden hebben we gezien dat de rechthebbenden dan simpelweg eisen dat de site gesloten wordt. Dat blijkt juridisch niet vaak mogelijk te zijn. Voor een beter resultaat moeten organisaties uit hun tunnelvisie van louter technische of juridische oplossingen komen.

Juridisch kan wel per geval verwijdering worden geëist, maar het is natuurlijk niet praktisch om elke individuele upload te bekijken. Technische bescherming tegen copyrightmisbruik is ook behoorlijk hopeloos. DVD-regiocodes bijvoorbeeld zijn hooguit een kleine hobbel voor een hedendaagse hacker.

Tegenwoordig doet men het volgende. Rechthebbenden, zoals filmmaatschappijen, hebben aan YouTube een zogeheten referentieverzameling gegeven. Dat omvat al het materiaal waarop men rechten heeft. YouTube vergelijkt automatische elke nieuwe bijdrage met deze verzameling. Bij een match wordt het filmpje automatisch verwijderd, en krijgt de inzender een mailtje. Na drie van die mailtjes wordt het account van de inzender verwijderd.

Mocht de inzender van mening zijn dat dit niet terecht is dan kan hij zich daarover beklagen. Dat heeft tot gevolg dat de rechthebbende verplicht wordt om met mensenogen naar het gewraakte materiaal te kijken en een officiele ‘notice and takedown'-procedure te starten.

Op deze manier hebben YouTube en de rechthebbenden de lasten geminimaliseerd. Ook de gebruiker heeft baat bij dit systeem, hij kan het immers betwisten. Dat is vreemd genoeg ook in het belang van de rechthebbende. Het komt namelijk nogal eens voor dat een bijdrage wordt verwijderd op verzoek van de juridische afdeling van de rechthebbende, terwijl diezelfde bijdrage deel uitmaakte van een of andere campagne van hun eigen marketingafdeling.

Copyrightbescherming van digitale goederen kan dus goed werken, maar vergt een subtiele combinatie van technische, juridische en procesmatige maatregelen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Gebouw TU/e
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU/e vervangt vpn en voegt mfa toe na cyberaanval

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    cybercrime
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Rijkswaterstaat moet vaart maken met beveiligen van bruggen en sluizen

    Bord van Mediamarkt
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Mediamarkt licht ‘onbeperkte’ cloudopslag van eigen telecommerk toe

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs