Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Van Vliet: Wachtwoordslaaf

25 februari 2011 - 08:40OpinieOverheid
Robert van Vliet
Robert van Vliet

Afgelopen week dook in het nieuws op dat Nederlanders massaal hun DigiD-code vergeten voor de belastingaangifte. Het gaat om ruim 200.000 Nederlanders die dit jaar opnieuw een DigiD-code hebben aangevraagd, omdat ze hun gegevens waren kwijtgeraakt. Dat aantal komt overeen met vorig jaar. De code is nodig om online de belastingaangifte in te vullen.

Het bericht verbaast me niets, ik weet niet hoe het u vergaat, maar ik word ook duizelig van het onthouden van alle inloggegevens. Vroeger had ik nog wel eens 'n ezelsbruggetje om een wachtwoord te onthouden, nu moet je bijna een complete administratie bijhouden. Het is een ramp als ik die kwijtraak.

Het begon met het elektronisch bankieren, tegenwoordig heeft iedere organisatie als ‘service' dat je aan je informatie kunt komen door in te loggen. Vroeger kreeg je jaaropgaven gewoon per post toegezonden, nu moet ik naar een speciale site om de opgave ‘op te halen' uiteraard met wachtwoord.
Bij banken moet je ook nog eens goed opletten dat na de derde mislukte poging je rekening wordt geblokkeerd. Als je pech hebt neemt zo'n bank rustig twee weken de tijd om je een nieuw wachtwoord toe te zenden.

Ik dacht dat digitaal factureren betekende dat ik deze per mail toegezonden kreeg. Niets is minder waar, ik krijg weer een inlogcode waar ik mijn eigen factuur kan uploaden. Hou daar toch eens mee op! Je belastingaangifte moet je zelf intypen, (soms ongevraagde) abonnementen moet je via internet afmelden, papieren bankafschriften worden niet meer toegezonden en als je iets meer wilt doen dan word je doorverwezen naar ‘mijnbelastingdienst', ‘mijnbank' of ‘mijnenergieleverancier'.

Ik wil echter helemaal niets voor mezelf hebben, want dan moet ik het ook zelf beheren. En dat worden steeds meer eigen digitale kluisjes. Ik weet niet meer waar ik die lijst met inlogcodes en wachtwoorden moet laten. Ik kan ‘m wel in mijn stalen kluis leggen, maar daar zit ook weer een wachtwoord op.

Eigenlijk zijn we slaaf geworden van al die zogenaamde dienstverlenende organisaties. Sluipenderwijs moeten we steeds meer zelf doen, neemt de kwaliteit van de dienstverlening af en worden de kosten gewoon hoger.

Meer over

ConsultingDigiD

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Computable.nl

    Cybercrime Trendrapport 2024

    Een uitgebreide paper over de nieuwste bedreigingen en ruim 50 best-practices in beveiliging.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelSecurity & Awareness

    Single sign-on stopt 123456-wachtwoord

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Wachtwoord moet meer tekens krijgen

    Computable.nl
    OpinieCloud & Infrastructuur

    Van Vliet: De elektronische overheid beeft

    Computable.nl
    OpinieCarrière

    Van Vliet: Toscaanse overpeinzingen

    12 reacties op “Van Vliet: Wachtwoordslaaf”

    « Oudere reacties
    1. mm schreef:
      28 februari 2011 om 06:38

      “Ieder weldenkend mens heeft tegenwoordig een goed beveiligde password-manager, met goede encryptie en een veilig master-password erop.”

      Dat is de grootst mogelijke flauwekul die er is. Volgens u is dus elke computerleek een niet-weldenkend mens? Een computerleek weet niet wat een password-manager is, en weet al helemaal niet hoe ie encryptie moet toepassen.
      Vele computerleken weten ook niet dat als je niet een ingewikkeld wachtwoord als 4%3g&42(t3D423eli neemt (toch wel 14 willekeurige karakters, anders kan een snelle PC de boel al kraken – en helemaal als ’t geen willekeurige karakters zijn, dan wordt gewoon een rainbow table gepakt), dat dat dan gekraakt kan worden.

      Natuurlijk zijn u en ik en topic-starter geen computerleken… Maar als we landelijk kijken en bovengenoemde kennisgebieden als ijkpunt nemen, dan is zo’n 99% van alle Nederlanders gewoon een computerleek. En dat is hun goed recht.

      Login om te reageren
    2. Simon schreef:
      28 februari 2011 om 07:30

      Een stuk naar mijn hart! Dit is voor het overgrote merendeel van de mensen (en daar deden we het toch voor?) een groot probleem (aan het worden).
      En al dat technocratische gewauwel (password manager, Keepass, roboform) daar heeft jan-met-de-pet, tante-truus, de melboer en mijn moeder helemaal niks aan.

      Login om te reageren
    « Oudere reacties

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs