Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Data security buiten het EPD is goed te doen

22 november 2011 - 18:56OpinieSecurity & Awareness
Jan van der Sluis
Jan van der Sluis

Ondanks het afserveren van het epd (elektronisch patiënten dossier) hoeft men niet zo slecht te denken over de beveiliging van de patientregistraties, zo wijst een bezoek op de werkvloer uit.

Wellicht kunnen we spreken van een nieuwe term – 'epd/dss' : de oplettende lezer herkent hier twee termen: het epd en de afkorting dss, de data security standard. Deze laatste standaard is bekend in de betaalkaarten industrie (payment card industry) en daarom beter bekend als pci/dss.

Op weg naar een ziekenhuis in het zuiden van het land – niet als patiënt, maar als deskundige – overdenk ik in de file de overeenkomst tussen de beide security gebieden. Natuurlijk omdat het epd zojuist dood was verklaard, eerst door de eerste kamer en later nog een dunnetjes door de pers. Al rijdend dacht ik na over de status van de beveiliging in de ziekenhuiswereld. Is deze eigenlijk wel zo slecht? Moeten we nu allemaal vrezen voor een chaos, dubbele en incorrecte gegevens, verkeerde medicijnen, valse afspraken en foto’s die niet bij mij horen waardoor er mogelijk een verkeerd been wordt afgezet?

Niets is minder waar. Tijdens het interview blijkt dat dit ziekenhuis wel degelijk de zaakjes op orde heeft, sterker nog, bezig is een structuur op te zetten die de beveiliging en de privacy van het epd zeer dicht benadert. Allemaal uitgaand van de al jaren geldende NEN 7510 norm. Dat was een moeilijk begin, maar het lijkt nu een norm die vruchten begint af te werpen. Ja, er is sprake van -voorzichtige – data classificatie. Ja, er worden rollen onderkend, die worden gelogd bij het inzien van betreffende specialistische bestanden en ja, er worden incidenten gemeld en in het proces verbeterd. En dit allemaal in het licht van minimale middelen en aankomende bezuinigingen.

Daarnaast is men zelfs in staat om een procesverandering mee te nemen: van DBC's naar zogenaamde DOT's, een vereenvoudiging van het declaratiesysteem. Kortom een zeer professionele aanpak die op lokaal niveau is gestart, wellicht de basis voor een nieuwe structuur: epd/dss.

Als het dus op centraal niveau niet lukt, dan wellicht wel door de inspanning van enkele vooruitstrevende ziekenhuizen. Mocht het ooit nodig zijn, dan weet ik wel waar ik graag behandeld wil worden!

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Meer lezen

    ActueelOverheid

    Vertraging bij implementatie NIS2 loopt enorm op

    Nationale Politie
    ActueelOverheid

    Politie tijdens NAVO-top beter voorbereid op uitval van C2000

    ActueelCarrière

    Kort: Ernst-Jan Stigter directeur Sopra Steria Nederland, nepmails namens de NCSC (en meer)

    ActueelCarrière

    Kort: Asus vangt bot bij rechter om thuiswerken, 145,5 miljoen EU-subsidie voor cyberbeveiliging (en meer)

    OpinieSecurity & Awareness

    Wanneer elke seconde telt: voorbereid zijn op een cyberincident

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Onkraakbaar: België en Luxemburg delen eerste grensoverschrijdende quantumverbinding

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs