Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

2013: De cloud gaat Europees

16 november 2012 - 15:456 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Kim de Vries
Kim de Vries

De Europese Commissie is met een voorstel gekomen voor uniforme regels voor cloud computing. Daarmee wil commissaris Neelie Kroes het gebruik van cloud computing door Europese bedrijven stimuleren. Computable vroeg zijn experts wat dit volgens hen betekent voor de ontwikkeling van cloud computing in 2013.

Het invoeren van standaarden en certificaten zal het gebruik van cloud computing binnen Europa flink versnellen, denkt Eurocommissaris Neelie Kroes. Volgens haar kunnen bedrijven fors snijden in hun kosten als ze overgaan tot cloud computing. De nieuwe strategie van de Europese Commissie behelst maatregelen die Europa netto 2,5 miljoen nieuwe banen kunnen opleveren en een jaarlijkse toename van het bruto binnenlands product van de Europese Unie met 160 miljard euro (ongeveer 1 procent) in 2020. In het ideale geval zou de technologie de komende acht jaar in totaal zeshonderd miljard euro aan economisch voordeel moeten opleveren. De commissaris Digitale Agenda ziet dus grote kansen.

Cloud strategie

Europa moet niet alleen klaar zijn voor de cloud, maar vooral actief bezig zijn met cloud computing, stelt Kroes. En, een nationale aanpak is niet voldoende om economische voordelen op zulke grote schaal te realiseren. De cloudstrategie die de Europese commissie daarom introduceert, richt zich naast het opstellen van standaarden en certificeringen ook op de gebruikte contracten. Volgens Kroes moeten er modelcontracten komen over wat er gebeurt met de data die via de cloud wordt uitgewisseld en gebruikt en is beveiligd. Bovendien moet er een European Cloud Partnership komen, dat best practices verzamelt over de aanschaf en het gebruik van cloud binnen de publieke sector.

Volgens Kroes is dit nodig omdat ondernemers nu niet de stap nemen naar de cloud, omdat ze niet weten welke systemen ze kunnen vertrouwen en welke veilig zijn. Met deze actiepunten wil zij dit verhelpen.

Angst

Volgens John de Voogd, market manager bij Fujitsu is het initiatief van de Europese Commissie positief. ‘Het heeft de ambitie om de angst in de markt terug te dringen en de potentie van diezelfde markt maximaal te benutten’, zegt hij. Alles zal volgens De Voogd echter afhangen van hoe de maatregelen worden vormgegeven. ‘Belangrijke aspecten bij de uitwerking moeten in ieder geval zijn dat er helderheid bestaat over waar data zich bevindt en welke verantwoordelijkheden en consequenties dat met zich meebrengt. Maar ook moeten leveringsvoorwaarden helder zijn en moeten de kleine lettertjes duidelijk zijn’, legt hij uit. ‘Verder moet de mate van verplichting van het hanteren van de door de Europese Commissie voorgestelde modelcontracten en certificering helder zijn voor alle betrokken partijen.’

Ook Patriek van Dorp, Technology Consultant Microsoft bij Sogeti, is positief over de voorgestelde strategie. ‘Dat Kroes het gebruik van cloud computing wil stimuleren door het vaststellen van uniforme Europese regels zal de adoptie zeker versnellen. Wij merken dat bedrijven momenteel al zeer gecharmeerd zijn van de financiële voordelen die de cloud biedt’, zegt hij. Volgens hem komt het op dit moment vaak nog aan op juridische bepalingen of organisaties gebruik willen maken van cloud computing. ‘Het gaat dan bijvoorbeeld om het wel of niet mogen opslaan van gevoelige data in cloud datacenters’, legt hij uit. ‘Vanuit een technisch oogpunt zijn we ervan overtuigd dat onze data veilig wordt opgeslagen, maar verdragen als de Amerikaanse Patriot Act doen organisaties toch twijfelen over de waarborging van privacy.’

Transparantie

Daarom is transparantie volgens Marc Verheyen, Business Development Manager bij Nobel, juist zo van belang. En daar zou het initiatief van de Europese Commissie voor moeten zorgen. ‘Transparantie met betrekking tot de te leveren continuïteit en veiligheid is essentieel  bij de keuze voor een cloud-leverancier’, zegt hij. ‘Ict wordt meer en meer een commodity, zoals als energie en telecom. Er is behoefte aan schaalbare diensten, die maximale flexibiliteit geven zonder langdurige verplichtingen.

Het is de verwachting van Nobel, dat de recessie nog zeker een aantal jaren zal aanhouden. De investeringsmogelijkheden van bedrijven en overheid blijven onder druk staan, waarbij de flexibiliteit van ict als dienst een sleutelrol vervult in de continuïteit van al deze organisaties. Cloud-oplossingen faciliteren in deze behoefte.’

Ook De Voogd denkt dat flexibiliteit steeds belangrijker wordt. ‘Het gebruik van SaaS voor standaard zakelijke functies blijft voorlopig groeien. Gedreven door het gemak en de snelheid van de implementatie, de lage instapprijzen, en een pay-per-use model wordt de adoptie van dergelijke oplossingen steeds eenvoudiger organisaties. Ook proefperiodes zorgen voor een lage drempel voor klanten. Veel leveranciers bieden een testperiode van dertig dagen voor hun diensten.’

Ook voor minder gestandaardiseerde zakelijke functies zal het volgens De Voogd ook steeds aantrekkelijker worden om te standaardiseren. ‘Juist om de voornoemde voordelen van cloud te kunnen benutten. Het is het waard om de standaardisatieslag te maken.’  De initiatieven van de Europese Commissie zullen daar zeker bij helpen.

Van Dorp vult aan: ‘Wij merken dat bedrijven echt klaar zijn voor de cloud en het zou mooi zijn als de juridische obstakels door Kroes worden weggenomen, waardoor we met elkaar veel efficiënter met onze ict-resources kunnen omgaan.’

Consultancy in 2013

Wat de nieuwe regelgeving betekent voor consultants die zich bezig houden met de cloud? Als gevolg van cloud-ontwikkelingen verdwijnen diverse klassieke ict-functies. Andere vaardigheden worden van belang volgens Verheyen. ‘Voor consultants in het bijzonder betekent dit dat er een verschuiving plaatsvindt van een technische oriëntatie naar meer bedrijfskundige en bedrijfsorganisatorische vaardigheden.’

Van Dorp is het met hem eens: ‘Als consultants krijgen we steeds meer de kans om strategisch mee te denken met organisaties. We zullen dus op steeds meer gebieden bekwaam moeten zijn om een goed advies te kunnen geven. Het draait niet meer uitsluitend om de techniek. Kosten, wetgeving en strategie spelen nu een steeds grotere rol in ons dagelijks werk. Dit is onvermijdelijk. Vaak levert een andere architectuur grote kostenbesparingen op.’

De Voogd: ‘Nieuwe regelgeving biedt voor consultants altijd kansen. Een consultant kan zijn klant ontzorgen door juist deze nieuwe kennis in te brengen in het beslissingsproces van organisaties die overwegen wel of niet van de cloud gebruik te maken. Uiteindelijk zal het succes van de nieuwe maatregelen niet worden bepaald door de consultants, maar door de adoptie van de nieuwe regels door de provider. Consultants kunnen hun klanten helpen de weg te vinden in de nieuwe werkelijkheid van regelgeving.’

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    Consultancy Guide 2013
    InfopaginaInnovatie & Transformatie

    Inhoud Consultancy Guide 2013

    2 reacties op “2013: De cloud gaat Europees”

    1. Anthony Carter schreef:
      10 december 2012 om 13:32

      Zelf vind ik dit een zeer goede ontwikkeling. Het initiatief van Neelie Kroes heet ik daarom welkom. Het is nu lastig om applicaties te migreren van de ene cloud naar de andere vanwege het gebrek aan standaarden. Ook zijn er zoveel spelers op de markt dat men door de bomen het bos niet meer ziet.

      Login om te reageren
    2. Klaas de Jong schreef:
      11 februari 2013 om 12:33

      Ook ik ben van mening dat het initiatief van Nelie Kroes een zeer welkom initiatief is. Al was het alleen al dat Europa nu eens een keer niet gedwee naar de pijpen van Amerika hoeft te dansen. De verreikende Amerikaanse wetgeving (U.S.A. P.A.T.R.I.O.T ACT)is, naar mijn mening, voor Europa de grootste blokkade voor groei van de Cloud.
      Het is dan ook te hopen dat het Europese initiatief ook echt Europees blijft. Dus Europese aanbieders zonder enige link (politiek of commercieel) met de USA.
      Als alle wet- en regelgeving omtrent de Europese Cloud is geformaliseerd verwacht ik dat veel meer (grote) bedrijven daadwerkelijk de stap naar / in de Cloud zullen maken, inclusief de Europese overheid zelf.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs