Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Zakelijke complimenten zijn altijd leugens

21 juli 2015 - 12:443 minuten leestijdOpinieWerkplek & Beheer
Erik Seveke
Erik Seveke

Hoe test je een nieuw idee bij je klanten? Dit is het uitgangspunt van het boek The Mom Test van ondernemer Rob Fitzpatrick. Er wordt wel eens gezegd dat je nooit aan je moeder moet vragen of je bedrijfsplan een goed idee is. Fitzpatrick gaat nog een stap verder en stelt dat je die vraag eigenlijk aan niemand moet stellen, omdat iedereen in het bedrijfsleven tegen elkaar liegt. Het is namelijk niet in hun belang om je de waarheid te vertellen.

Waarom zakelijke complimenten altijd leugens zijn

Hoe je er wel achter komt wat je klanten echt nodig hebben, is een fundamentele vaardigheid voor iedereen die zich met productontwikkeling, business development of Lean Startup bezighoudt. Voor sommigen is het een aangeboren gave, terwijl anderen keer op keer de plank mis slaan. De vergelijking die in The Mom Test wordt gemaakt is uiterst treffend.

Een moeder zal uit liefde voor haar kinderen nooit toegeven dat er iets aan hun bedrijfsplan mankeert. Hetzelfde speelt bij zakelijke contacten. Waarom zou een it-dienstverlener of softwareontwikkelaar tegen zijn klant zeggen dat het voorgestelde project niet deugt? Hij is immers uitermate gesteld op nieuwe business. Aan de hand van dit fundamentele gegeven biedt The Mom Test veel herkenbare voorbeelden en tips om klantcommunicatie te verbeteren.

False positives
Hoe productideeën bij klanten gevalideerd worden, heeft zelden een hoge prioriteit. The Mom Test gaat uit van een start-up-situatie. Effectieve communicatie is daarbij van uiterst groot belang om het product van het bedrijf te verkopen, voor sales, consultancy en het aantrekken van partners. Het ongebreidelde positivisme in de start-up-wereld leidt regelmatig tot talloze meetings die eindigen met wederzijdse complimenten die vervolgens tot niets leiden.

Ofwel: het gesprek wordt op een beleefde manier beëindigd, zonder actiepunten te bepalen of vervolgafspraken te maken, met uitspraken als: ‘ik bel je als ik meer weet’ of ‘we praten ergens na de vakantie verder’. Deze veel voorkomende vertraagtactieken laten je ten onrechte met een positief gevoel achter, ofwel zogenaamde false positives. Helaas is dit meestal de laatste keer dat je van zo’n persoon hoort.

Op zoek naar de waarheid
Goede communicatie tussen klant en dienstverlener is een gedeelde verantwoordelijkheid. De kern van het probleem is echter dat de belangen bij veel van dit soort samenwerkingen niet met elkaar verbonden zijn, waardoor er niet open en transparant wordt gecommuniceerd. Toch zie ik in softwareontwikkeling een uiterst positieve trend waarbij die belangen wel bij elkaar komen. Je werkt samen aan een project, volgens een Agile-werkwijze en de Lean Startup, om zo tot een succesvol eindproduct te komen.

Dat is radicaal anders dan de ouderwetse ontwikkelprojecten die volgens de watervalmethode werden opgeleverd. Het model, van ‘u vraagt, wij draaien’. Maar ook bij moderne ontwikkelprojecten valt nog veel winst te behalen. Het vereist dat beide partijen alert zijn op de vele manieren waarop het mis kan gaan in gesprekken. The Mom Test slaagt er bijzonder goed in om dit met herkenbare voorbeelden over te brengen, en geeft tips om de communicatie te verbeteren.

Dat begint al bij het eerste gesprek met een potentiële klant. Zorg dat dit geen pitch is, maar een vrij en oriënterend gesprek, waarbij goed wordt geluisterd naar wat het probleem van de klant is. Probeer niet direct te valideren of jouw idee goed is, maar vraag naar wat het probleem is en hoe daar tot nu toe mee omgegaan wordt. Het klinkt zo logisch, maar net als bij veel voorbeelden in The Mom Test, is dit juist waar het zo vaak mis gaat. 

Meer over

Diensten

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Meer lezen

    AchtergrondWerkplek & Beheer

    Pax8 schudt met cloud-marktplaats de distributiewereld op

    OpinieSecurity & Awareness

    Wanneer elke seconde telt: voorbereid zijn op een cyberincident

    OpinieWerkplek & Beheer

    Werkapparatuur: top 5 ergernissen (en hoe ze te voorkomen)

    e-mail
    ActueelWerkplek & Beheer

    Microsoft verhoogt drempel voor inkomende e-mail

    Rusland, hacker
    ActueelSecurity & Awareness

    AIVD deelt technische details van grote politiehack

    ActueelWerkplek & Beheer

    De 10 beste voorbeelden van ons toekomstig werk!

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs