Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
CRM

Sint Maartenskliniek brengt Salesforce naar de zorg

12 maart 2019 - 12:566 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & TransformatieComputableSalesforce
Christel Dieleman
Christel Dieleman

Een primeur in zorgland: het crm-systeem van Salesforce, dat vaak wordt ingezet bij callcenters, maakt zijn debuut bij de Sint Maartenskliniek. Computable spreekt met ict-manager Casper Hesp over de implementatie en de verdere digitaliseringsplannen van het ziekenhuis.

Hesp: ‘Om de volgende stappen in de verdere digitalisering te kunnen zetten, zijn we bij de Sint Maartenskliniek eind 2018 met een zestal partners een vernieuwingsprogramma gestart. Dit programma omvat twee belangrijke onderdelen. Allereerst de implementatie van een nieuw integratie- en dataplatform: Information Exchange van Intersystems. Ten tweede de implementatie van nieuwe gebruikersfunctionaliteiten met behulp van nieuwe applicaties: Salesforce, Brightfish en Goclinic.’

Het nieuwe integratie- en dataplatform is volgens Hesp bedoeld om de regie op de eigen data te realiseren. ‘Zo willen we data uit (en in) al onze huidige en nieuwe applicaties krijgen, data vertalen naar (inter)nationale standaarden en door middel van api’s uitwisselen met zowel onze nieuwe applicaties als met de buitenwereld. We kozen voor het product HealthShare van Intersystems, dat wordt geïmplementeerd door ict-dienstverlener Itzos.’

Geen duplicatie, vraaggestuurd en onafhankelijk

De Sint Maartenskliniek, locatie Nijmegen

Bij de keuze en implementatie speelden volgens Hesp drie belangrijke uitgangspunten een rol. Geen duplicatie van data, een vraaggestuurde uitwisseling van data en een data- en integratielaag die onafhankelijk is van de applicaties waarmee functionaliteit aan gebruikers wordt aangeboden.

De ict-manager licht toe: ‘Belangrijk is dat data niet gedupliceerd worden; de bronsystemen blijven de ‘single source of truth’. Dat betekent dat er sprake is van een gevirtualiseerde datalaag waarin onder andere is vastgelegd welke data in welke bronsystemen zijn opgeslagen.’ Een tweede belangrijk uitgangspunt is dat uitwisseling van data vraaggestuurd plaatsvindt. ‘Data, die via nieuwe applicaties uit bronsystemen zoals ons zis/epd-systeem Hix van Chipsoft moeten worden opgehaald, worden via de api op de datalaag opgevraagd, via de datalaag opgehaald uit bronsystemen, waar nodig vertaald naar standaarden en vervolgens via diezelfde api aangeboden aan de vragende applicatie. De data worden in de betreffende applicatie niet opgeslagen.’ Deze werkwijze wordt volgens Hesp buiten de zorg al veel gehanteerd. Hij geeft aan dat de kliniek op deze vraaggestuurde manier ook de pgo’s wil gaan koppelen.

Ten slotte noemt de ict-manager de ‘onafhankelijkheid van de data-en integratielaag’ als belangrijk uitgangspunt. ‘De data- en integratielaag is onafhankelijk van applicaties waarmee functionaliteit aan gebruikers wordt aangeboden. Hiermee borgen we onafhankelijke regie op ‘onze’ data en creëren we de mogelijkheid flexibeler en sneller met applicaties functionaliteit te kunnen implementeren en waar nodig te ontwikkelen, op te schalen, weer af te schalen en eventueel te stoppen.’

Nieuwe gebruikersfunctionaliteiten

Een tweede belangrijk onderdeel van de verdere digitalisering is het implementeren van nieuwe gebruikersfunctionaliteiten. ‘We implementeren met nieuwe applicaties nieuwe functionaliteiten’, aldus Hesp. Deze nieuwe applicaties worden op de eerder omschreven wijze gekoppeld aan de nieuwe datalaag. ‘We implementeren samen met Deloitte het crm-systeem Salesforce Service Cloud voor ons centrale contactcenter en planorganisatie, Salesforce Community Cloud om de interactieve communicatie met patiënten te realiseren en Salesforce Health Cloud om onze zorgverleners onder andere een 360-graden-view op de patiënt data te kunnen aanbieden.’

Hij vervolgt: ‘Verder werken we samen met Brightfish. Met hun app gaan we mobiel werken met behulp van iPads in ons nieuwe revalidatiecentrum realiseren. Naast het presenteren van geregistreerde patiëntdata en het kunnen vastleggen van nieuwe data kunnen we hiermee ook een actueel inzicht bieden in het – geplande – gebruik van behandelruimtes en vrijgave en reservering hiervan. We hebben voor deze partij gekozen omdat ze hebben aangetoond ervaring te hebben met het terugschrijven van patiëntdata in Hix.’

Daarnaast is Brightfish inmiddels gefuseerd met BeagleBoxx. Dit systeem gebruikt de kliniek al jaren om patiënten entertainment aan te bieden op de iPad. Ook wordt er samengewerkt met de startup Goclinic. ‘Deze hebben we omarmd om met name de patiënten op maat gepersonaliseerd digitaal te kunnen gaan ondersteunen op basis van de zogenaamde ‘patiëntreizen’. Hierbij geven we ze bijvoorbeeld advies en reminders over oefeningen tijdens de revalidatie en leggen we pijnscores vast. In de toekomst willen we ook devices koppelen om data afkomstig van thuismetingen uit te kunnen wisselen’, aldus Hesp.  

Keuze voor Salesforce

De ict-manager benadrukt dat de keuze voor Salesforce vooralsnog een bijzondere is binnen de zorgbranche. ‘We zijn als Sint Maartenskliniek het eerste ziekenhuis in Europa dat Salesforce implementeert. Met het product Service Cloud kiezen we voor bewezen software op basis van moderne technologie die we in onze call centers op basis van best practice implementeren. Bovendien is het een technologieplatform waarop we met de producten Community Cloud en Health Cloud belangrijke ontwikkelstappen kunnen gaan maken.’

Hesp geeft aan dat de ontwikkeling en implementatie via een Agile-werkwijze gebeurt. ‘We hebben na de eerste livegang op 4 december 2018 met het mvp – minimum viable product – in ons centrale contact center de applicatie inmiddels verder doorontwikkeld en in gebruik genomen in de centrale planning van onze orthopedische keten. Daarnaast wordt op dit moment gewerkt aan de implementatie van het vastleggen en sturen op onze revalidatiebehandelprotocollen en de uitrol van Service Cloud naar de poliklinieken. De hele eerste cirkel van patiëntencontact is daarmee rond.’ De uitwisseling van data met andere systemen zoals Hix verloopt inmiddels vraaggestuurd via de datalaag en de ontwikkelde api. Hesp geeft aan dat hij ook Community Cloud van Salesforce wil gebruiken om het eigen patiëntenportaal mee vorm en inhoud te geven. De eerste livegang hiervan verwacht hij in het derde kwartaal van dit jaar.

Zorg & ICT

Casper Hesp

Casper Hesp spreekt tijdens vakbeurs Zorg & ICT die van 12 tot en met 14 maart plaatsvindt in Jaarbeurs Utrecht. Tijdens zijn lezing gaat hij in op de digitale situatie van de Sint Maartenskliniek bij de start van het digitale transformatie-programma, een aantal belangrijke ontwikkelingen die een rol speelden bij de ontwikkeling van de oplossingsrichting, de keuze voor de betrokken partners, de fases en op te leveren functionaliteiten in het programma en de actuele situatie. Hij spreekt op woensdag 13 maart van 11.00 tot 11.45 uur in theater 9. Registreren voor zijn seminar kan via de link.

Meer over

Salesforce

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    ActueelData & AI

    Itzos en Intersystems helpen Sint Maartenskliniek

    internet of things
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Fujitsu en Sint Maartenskliniek starten IoT-proef

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs