Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Nieuwe gadgets moeten smokkel in gevangenis tegengaan

gevangenis
11 juli 2019 - 08:38ActueelInnovatie & TransformatieAgentschap TelecomDJIMinisterie van Justitie en Veiligheid
Christel Dieleman
Christel Dieleman

In de strijd tegen de smokkel onder gedetineerden komt minister Sander Dekker van Rechtsbescherming met opvallende ‘gadgets’. Zo wil hij een gsm-paraplu, muurdetectie en andere technische innovaties inzetten om drones en drugs op te sporen. In totaal wordt er zo’n drie miljoen beschikbaar gesteld voor de nieuwe middelen, extra speurhonden en aanvullende investeringen in hekwerk, netten en camera’s.

Met de gsm-paraplu kan telefoonverkeer worden gelokaliseerd en verstoord. In zijn Kamerbrief stelt de minister dat een en ander technisch mogelijk lijkt te zijn en dat het Agentschap Telecom begin april 2019 heeft aangegeven dat de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) voor twee providers een experimenteervergunning krijgt. Ook stelt hij dat de testen in de gevangenis in Zaanstad positieve resultaten hebben opgeleverd en dat de eerste evaluatie van deze proeven deze zomer worden afgerond.

Met muurdetectie kan smokkelwaar die over de gevangenismuur gegooid wordt, herkend worden. Ook komt er nieuwe apparatuur voor het opsporen van drugs op kleding. ‘Ook kijkt DJI naar technische maatregelen voor het tegengaan van drones’, aldus Dekker. Wat voor maatregelen dat zijn, maakt hij in deze Kamerbrief niet concreet. Ook het verscherpen van het (camera)toezicht bij het luchten moet de smokkel terugdringen, net als het invoeren van een beperkt beveiligde afdeling (bba) waarmee gedetineerden met verlof beter moeten worden gescheiden van overige gevangenen.

Smokkel in 2019

Sinds 1 januari 2019 wordt centraal geregistreerd hoeveel contrabande er binnenkomt in gevangenissen en wat voor spullen het betreft.

In de eerste vier maanden van dit jaar zijn op een totaal van ongeveer 9500 cellen 1760 vondsten van smokkel geregistreerd. In 60 procent van de gevallen ging het om drugs, waarvan het grootste deel softdrugs, en 30 procent bestond uit communicatiemiddelen zoals telefoons. Daarnaast werden wapens (geen vuurwapens), alcohol, rookwaar en geld aangetroffen. In 40 procent van de gevallen lag de smokkelwaar in de cel van de gedetineerde. Volgens Dekker biedt de registratie nog geen volledig overzicht, omdat registratieformulieren soms niet volledig worden ingevuld en bepaalde vondsten niet passen in vooraf opgestelde categorieën.

De minister wil de smokkel, net als geweld tegen personeel en tussen gedetineerden onderling, ook zwaarder bestraffen: de maximale straf voor deze vergrijpen wordt veertien dagen isoleercel. Er is eerder al een wetsvoorstel gedaan dat het strafbaar maakt om waar de gevangenis binnen te smokkelen. Uiteindelijk wil Dekker ernaartoe dat smokkelwaar vernietigd mag worden.

Meer over

GSM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst. De praktijk van verschillende manieren van industrieel bouwen

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialSecurity & Awareness

    Cybersec Netherlands 2025 – Programma...

    Keynotes over cloud, AI en geopolitiek: het programma van Cybersec Netherlands raakt de kern van digitale weerbaarheid

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Sportruimte in gevangenis
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Gevangeniswezen besteedt 120 mln aan ict-inhuur

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Ervaar virtual reality vanuit gevangenis Breda

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • – Phishing
    • – Ransomware

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs