Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

In memoriam: prof. dr. Harry Wijshoff (1960-2023)

25 april 2023 - 10:14ActueelCloud & InfrastructuurUniversiteit Leiden
Rik Sanders
Rik Sanders

Harry Wijshoff, de eerste wetenschappelijke directeur en bedenker van het in 1996 opgerichte Liacs, het Leiden Institute of Advanced Computer Science, is 28 maart jongstleden overleden na een kort ziekbed. Hij is 63 jaar geworden.

Na een studie wiskunde aan de Rijksuniversiteit Utrecht promoveerde Wijshoff in 1987 bij professor Jan van Leeuwen, op een proefschrift over ‘data organization in parallel computers’. Na zijn promotie kwam hij te werken als wetenschappelijk medewerker in Utrecht, en bezocht hij in de Verenigde Staten het Supercomputing Center van de University of Illinois en Nasa Ames Research Center in Silicon Valley. Daar werkte hij aan de Cedar-computer, waar hij grote kennis opbouwde op het gebied van gedistribueerde systemen, en supercomputers.

In 1992 werd hij op jonge leeftijd hoogleraar toegepaste informatica aan de Universiteit Leiden. Niet veel later, in 1996, werd het Leiden Institute of Advanced Computer Science (Liacs) opgericht met Wijshoff als eerste wetenschappelijk directeur. Hij was ook betrokken bij het opzetten van leergangen informaticaonderwijs voor het bedrijfsleven opgezet, zoals voor CMG, Aegon, en PTT Post. Het Spin-Off Initiatief Leiden (Soil), een kraamkamer van it-gebaseerde bedrijven, was ook een initiatief van hem, aldus de Universiteit Leiden in een in memoriam.

Wijshoff deed onderzoek naar parallelle programmeertalen, compilers, en algoritmen voor sparse-matrixberekeningen, (‘ijle matrices’) met toepassingen in onder meer in de weersvoorspelling en in de sterrenkunde. Hij leidde de ‘high performance computing’ (hpc)-groep in Leiden en speelde een belangrijke rol bij de oprichting van de landelijke onderzoeksschool ASCI, de Advanced School voor Computing and Imaging. Wijshoff stond ook aan de wieg gestaan van de DAS, de Distributed ASCI Supercomputer, een opeenvolging van hpc-systemen die verspreid waren over Leiden, Delft, Amsterdam en Utrecht. In 1997 werd de eerste DAS operationeel, momenteel is voor onderzoekers de DAS-6 actief.  

Meer over

HPC

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    Gestandaardiseerde huisartscommunicatie vanuit PUUR.: sneller, veiliger en zorginstelling-overstijgend (PUUR en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    PUUR. integreert met SUP: minder administratie, meer tijd voor zorg (PUUR. SUP en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Emixa B.V

    Van 3 weken naar 3 dagen: hoe Kornelis de doorlooptijd met 85% verbetert (Emixa)
    Pijl naar rechts icoon

    ESC Holding

    Digitalisering van analoge bouwtekeningen en registraties infrastructuursystemen bij Brabant Water (Brabant Water en ESC Holding)
    Pijl naar rechts icoon

    Esri Nederland

    Provincies Noord- en Zuid-Holland krijgen grip op ruimtelijke opgaven met ArcGIS (provincie Noord-Holland, provincie Zuid-Holland, ArcGIS en ArcGISEsri)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Bug
    Cloud & Infrastructuur

    Techniek vindt bugs in objectgeoriënteerde talen

    Computable.nl
    Innovatie & Transformatie

    Leiden helpt (vrouwelijke) starters

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs