Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Opnieuw Chinese spionage-malware op Defensie-systeem

06 februari 2024 - 20:363 minuten leestijdActueelSecurity & Awareness
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) is opnieuw gestuit op pogingen van Chinese staatshackers om Nederland militaire geheimen en technologie te ontfutselen. De MIVD ontdekte vorig jaar geavanceerde Chinese malware op een computernetwerk van de krijgsmacht. 

Dit werd gebruikt voor ongerubriceerde R&D. Doordat dit systeem op zichzelf stond, leidde dit niet tot schade aan het netwerk van Defensie. De aangetroffen malware installeerde een ‘achterdeurtje’ door gebruik te maken van een bekende kwetsbaarheid in Fortigate-apparaten. Meerdere systemen werken met deze firewall van Fortinet die computernetwerken moet beschermen tegen ongewenste indringers en aanvallers, maar van zichzelf niet veilig is. 

De MIVD houdt er rekening mee dat ook andere Nederlandse bedrijven en instellingen door China zijn besmet. De dienst roept organisaties die deze malware aantreffen, op om zich te melden bij het NCSC. Zo kan de Chinese spionage-campagne worden tegengegaan. Volgens de dienst is een Chinese statelijke actor verantwoordelijk voor de verspreiding van de spionagesoftware; met andere woorden, de dreiging komt rechtstreeks van de regering in Beijing. 

AIVD waarschuwt ook voor China

Vorige week noemde de AIVD (Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst) in een keynote China de grootste bedreiging voor Nederland. Terwijl de Russen vooral uit zijn op politieke ontwrichting en Iraanse staatshackers intellectueel eigendom proberen te stelen, doet China aan politieke en economische oorlogsvoering in combinatie met diefstal van belangrijke Nederlandse technologie. 

In het jaarverslag van de MIVD over 2022 werd alarm geslagen over de niet aflatende stroom Chinese cyberaanvallen. Nederlandse (defensie)bedrijven en kennisinstellingen zoals universiteiten zijn op grote schaal doelwit van Chinese spionage. Ook chipmachinebouwer ASML wordt permanent belaagd. Sinds Chinese spionnen daar in 2014 massaal bedrijfsgeheimen wisten te stelen, zijn de autoriteiten in Beijing gewoon doorgegaan met hun ondermijnende activiteiten. 

ASML

Vorig jaar waren er aanwijzingen dat een Chinese oud-medewerker van ASML, die in 2022 bedrijfsgeheimen stal, daarna voor Huawei ging werken. De NRC baseert dit op basis van bronnen rond ASML. Overigens is er geen hard bewijs dat hij de gestolen informatie ook daadwerkelijk aan Huawei heeft overgedragen. Huawei ontkent elke betrokkenheid bij deze spionagekwestie. Verder publiceerde de Volkskrant in 2021 een rapport van Capgemini uit 2010 waarin Huawei ervan wordt beschuldigd ‘onbeperkte toegang’ tot telefoongesprekken via het KPN-netwerk te hebben gehad. 

Het Chinese tech-concern heeft steeds volgehouden dat het nooit gesprekken heeft kunnen afluisteren of gegevens uit de netwerken van zijn klanten kan halen. Sommige critici menen echter dat de nauwe banden van Huawei met de Chinese regering en het leger het bedrijf tot een potentiële bedreiging maken voor de privacy en veiligheid van andere landen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Inspectie ver­nie­ti­gend over beveiliging Clinical Diagnostics na datahack

    Security & Awareness

    Spoelstra Spreekt: Of je krijgt een claim

    Security & Awareness

    Odido-topman over hack: ‘Niets verkeerd gedaan, wel fouten gemaakt’

    Security & Awareness

    Minister Van Weel wil cy­ber­cri­mi­ne­len harder kunnen straffen

    Security & Awareness

    Kort: Moederbedrijf Canvas sluit deal met hackers, weerbaarheid vitale sectoren in Nederland zwak (en meer)

    Zorg

    Zorginstellingen krijgen centraal vangnet voor cyberincidenten

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs