Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Regio Eindhoven 1 miljard toebedacht uit Groeifonds

27 maart 2024 - 10:52ActueelInnovatie & TransformatieASMLNLdigital
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Het demissionaire kabinet overweegt om een miljard euro uit het Nationaal Groeifonds aan te wenden voor de ‘Beethoven’, een geheime operatie die tot doel heeft om techbedrijf ASML in Nederland te houden. Een speciale taskforce is het over die intentie eens geworden. Dat meldt het FD op basis van Haagse bronnen.

De middelen zijn bestemd voor infrastructuur en (wetenschappelijk) onderwijs in de regio Eindhoven. De TU Eindhoven moet de chipindustrie nog meer dan in het verleden aan vakbekwaam personeel helpen. De eerder genoemde een miljard euro is aan te vullen door geld gereserveerd voor toekomstige wegenbouw, vervroegd te alloceren. Ook de huisvesting rond de Brainport krijgt een extra impuls. De operatie moet voorkomen dat ASML en andere belangrijke Nederlandse bedrijven uit de chipsector naar het buitenland vertrekken. Gelet op de demissionaire status van het kabinet heeft politiek Den Haag zijn toevlucht genomen tot het ‘creatief’  schuiven met gelden uit alle mogelijke potjes.

Nog het meeste valt te halen uit het Nationaal Groeifonds, dat al eerder de bijnaam ‘Graaifonds’ kreeg. Oorspronkelijke doel was het duurzame verdienvermogen van Nederland te versterken door mede te investeren in projecten die zorgen voor economische groei op lange termijn.  Maar nu blijkt het kabinet van plan om een niet onbelangrijk deel van het geld te gebruiken om chipprojecten voor Nederland te behouden. Tot woede van NLdigital besloot minister Micky Adriaansens (EZK) de vorige week nog tot een tijdelijke bevriezing van het Nationaal Groeifonds. Ze zei dat te doen om de deelnemende partijen aan de informatiegesprekken de gelegenheid te geven alle investeringsplannen op een rijtje te zetten. Als er een miljard euro naar de chipindustrie stroomt, zal dat ten koste gaan van andere projecten op gebied van hi-tech. 

Overigens is het maar de vraag of het gebaar dat het demissionaire kabinet nu maakt richting ASML, de klagende chipbedrijven tevreden stemt. Hun voornaamste grieven liggen op fiscaal gebied. En het wordt politiek en procedureel lastig de belastingwetgeving in hun voordeel op te schudden. 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    brief, brandbrief
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Brandbrief over afnemende innovatiekracht Nederland

    ActueelInnovatie & Transformatie

    NLdigital woedend over bevriezing Nationaal Groeifonds

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs