Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Register voor fg’s moet kwaliteit van privacy-toezicht verbeteren

Privacy, security
18 februari 2025 - 12:46ActueelGovernance & PrivacyAVGFGprivacy
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Er komt een kwaliteitsregister om de positie van privacytoezichthouders (functionarissen gegevensbescherming) bij overheden te versterken en haar kwaliteit te borgen. In de loop van 2025 moet dit zogeheten Nederlands Register voor Functionarissen voor Gegevensbescherming (NRFG) zijn ingericht.

Hoewel de rol en taken van de functionarissen gegevensbescherming (fg) sinds de invoering van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) in 2018 wettelijk zijn vastgelegd, kan in principe iedereen zich fg noemen. Hierdoor ontstaan verschillen in het inhoudelijke niveau van die functionarissen, stellen de partijen die betrokken zijn bij het nieuwe register. Dat is onder meer het Centrum voor Informatiebeveiliging en Privacybescherming (CIP) dat begin 2023 in opdracht van het ministerie van Justitie en Veiligheid startte met een verkennend onderzoek naar de verbetering van de positie van de fg. Voor die verkenning is gesproken met partijen en personen in de publieke en private sector, met kennis van en ervaring met de AVG. Daaruit kwam het idee van het register naar voren.

AVG

De rol en taken van een fg zijn in grote lijnen wettelijk vastgelegd in de AVG die sinds 25 mei 2018 van toepassing is in de Europese Unie. Op grond van artikel 37 van de AVG is het aanstellen van een fg verplicht voor een aantal organisaties, waaronder overheden. De functionaris houdt binnen een organisatie toezicht op de naleving en toepassing van de relevante wet- en regelgeving rondom privacy en de verwerking van persoonsgegevens.

Staatssecretaris Rechtsbescherming Struycken benadrukte december 2024 het belang van het versterken van de positie van de fg. De fg kan de vrees voor de AVG bij organisaties en overheden ‘indammen’ en handelingsverlegenheid doorbreken’, stelde hij. De borging van de kwaliteit en de versterking van de positie van de fg zijn volgens hem ‘cruciaal’ voor een betere naleving van de AVG door organisaties én overheden.

In de loop van de komende weken verschijnt een webpagina met meer informatie, waaronder een overzicht met antwoorden op veelgestelde vragen over het onderwerp. In de loop van 2025 moet het register zijn opgetuigd.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    ActueelOverheid

    Grote kwetsbaarheid Rijk bij uitval ict-dienstverlening

    Ransomware data opslag
    AchtergrondSecurity & Awareness

    Ransomware in de zorg, hoe gaat Eurofins om met Nederlandse data?

    Jacob Spoelstra blazen vermoeiend
    ChannelGovernance & Privacy

    Spoelstra Spreekt: Even niet

    ai
    ActueelData & AI

    Kort: Adviesraad voor NDS, contractbreuk VMware, ook Cloudflare gehackt (en meer)

    Google Big Tech
    ActueelGovernance & Privacy

    Google hoeft Chrome niet te verkopen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    SAP investeert miljarden in digitale soevereiniteit EU

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs