Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Internetconsultatie voor Cyberbeveiligingswet gestart

24 februari 2025 - 11:443 minuten leestijdActueelSecurity & AwarenessMinisterie van BZK
Rik Sanders
Rik Sanders

De nieuwe internetconsultatie voor de uitwerkingen van het Cyberbeveiligingswet (Cbw) en de daaraangekoppelde Wet weerbaarheid kritieke entiteiten (Wwke) is opengesteld. Reageren kan tot eind maart.

De Cbw en Wwke zijn de omzettingen in nationale wetgeving van twee Europese richtlijnen: de Network and Information Security Directive (NIS2) en de Critical Entities Resilience Directive (CER).

Vorig jaar vond er ook al een internetconsultatie plaats. Die leverde veel feedback en kritiek op. De Nederlandse uitwerking van NIS2 zou vaag en weinig concreet zijn. Inmiddels is er weer een nieuwe inspraakronde geopend. Via de site Internetconsultatie kan iedereen reageren op het concept Cyberbeveiligingsbesluit en het concept Besluit weerbaarheid kritieke entiteiten. Hierin worden onderwerpen uit deze wetten uitgewerkt, zoals de zorgplicht, registratieplicht en opleidingsplicht voor bestuurders. Het doel van de consultatie is om belanghebbenden te betrekken bij de totstandkoming van deze uitwerkingen. Reageren kan tot en met 30 maart as. Na afloop worden alle reacties bekeken en waar nodig verwerkt in de uitwerkingen (zogeheten amvb’s: algemene maatregelen van bestuur).

Ministeriële regelingen en wetsvoorstellen

Momenteel maakt elk departement een nadere uitwerking van de twee wetten in de vorm van een ministeriële regeling. Daarin worden sectorspecifieke bepalingen opgenomen. Zoals de drempelwaarden voor het melden van een incident of de verdere invulling voor de zorgplicht. Voor de overheid vormt de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO) 2 een groot deel van de invulling van de zorgplicht voor deze ministeriële regeling.

Naar verwachting worden de wetsvoorstellen van de Cbw en Wwke in het eerste kwartaal van 2025 ingediend bij de Tweede Kamer. Het streven is dat beide wetsvoorstellen én beide amvb’s in het derde kwartaal van 2025 in werking treden. Dat is wel afhankelijk van de voortgang van behandeling van de wetsvoorstellen in beide Kamers.

NIS2

De NIS2-richtlijn wordt in Nederland opgenomen in de Cyberbeveiligingswet die de huidige Wet beveiliging netwerk- en informatiesystemen (Wbni) zal vervangen. De NIS2-richtlijn legt de minimumnormen vast waaraan organisaties moeten voldoen op het gebied van informatie- en netwerkbeveiliging. Eerder gold deze richtlijn (NIS1) alleen voor vitale bedrijven maar deze wordt nu uitgebreid naar een grotere groep. Het gaat om organisaties met een omzet van tien miljoen euro of meer dan vijftig medewerkers. De afgeleide Wwke is juist specifiek bedoeld voor organisaties die vitale diensten leveren.

Overigens haalde de Nederlandse overheid afgelopen oktober de deadline voor de implementatie van de Europese NIS2-richtlijn niet. Daardoor hoeven bedrijven en organisaties die onder deze Europese cybersecurityrichtlijn vallen, voorlopig niet aan die nieuwe regelgeving te voldoen. 

Meer over

NIS2

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour (ciso, Budget Thuis)
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Kort: Albert Heijn pakt met ai broodverspilling aan, 5 jaar garantie Brother-printers (en meer)

    Data & AI

    Kort: Atos bundelt krachten met Elastic voor ai-uitrol, 2 miljoen voor Delfts Fiducial (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Zakelijk dipje deert KPN niet, burgerpetitie om DigiD (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Wanneer is een cloud werkelijk soeverein?

    Security & Awareness

    ChipSoft: gestolen data zijn vernietigd

    Zorg

    Dit zijn de 6 meest besproken thema’s tijdens Zorg & ICT

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs