Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Nieuwe hoop voor datacenters op prioriteit bij toegang tot stroomnet

11 maart 2025 - 12:45ActueelData & AIACMDutch Data Center Association (DDA)
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Dutch Data Center Association (DDA) is bij monde van directeur Stijn Grove blij met de uitspraak van de rechter om het huidige prioriteringskader voor toegang tot het stroomnet te schrappen. Zonder een plek op de zogeheten prioriteitenlijst zou het volgens hem voor datacenters onder de huidige congestie lastig worden de Nederlandse digitalisering te ondersteunen.

‘Met als gevolg dat kritieke diensten minder snel uitgebreid en verstevigd kunnen worden’, aldus Grove. En dat kan weer fnuikend zijn voor innovatie en verduurzaming. 

Volgens de rechter heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) de lijst onzorgvuldig voorbereid. Ook mist de rechter een goede onderbouwing. Grove denkt dat als dit wel gebeurt, datacenters (hoog) op de prioriteitenlijst komen. ‘In de huidige versie worden de brede belangen en de onderliggende vitale processen van Nederland niet genoeg gewogen, zoals het belang van datacenters.’ 

De ACM moet voor 1 januari 2026 een nieuwe rangorde opstellen. De huidige lijst verliest op die datum zijn geldigheid. Netbeheerders gebruiken de lijst sinds 1 oktober jl. om te bepalen wie als eerste toegang krijgt tot de beperkte capaciteit op het stroomnet. Voorrang krijgen partijen die extra ruimte op het stroomnet creëren. Daarna komen bedrijven die de veiligheid waarborgen, gevolgd door instellingen die in basisbehoeften voorzien.

Veertien belangenverenigingen, waaronder die van datacenters, telecom- en ov-bedrijven, voelden zich buitengesloten en stapten naar de rechter. Ook bedrijven als KPN tekenden verzet aan. 

De rechter vindt het onjuist dat de ACM zich baseert op een bestaande lijst van de Europese Unie die prioriteiten stelde voor gaslevering bij tekorten. Deze lijst is te beperkt en een bredere onderbouwing is geboden, aldus de rechter. Bedrijven als KPN verbruiken boven nauwelijks gas, maar zijn wel op stroom aangewezen. 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Trek AI uit de experimenteerfase

    Een gids over AI als strategisch instrument en op welke manier je écht waarde toevoegt aan je organisatie.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    Gestandaardiseerde huisartscommunicatie vanuit PUUR.: sneller, veiliger en zorginstelling-overstijgend (PUUR en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    PUUR. integreert met SUP: minder administratie, meer tijd voor zorg (PUUR. SUP en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Emixa B.V

    Van 3 weken naar 3 dagen: hoe Kornelis de doorlooptijd met 85% verbetert (Emixa)
    Pijl naar rechts icoon

    ESC Holding

    Digitalisering van analoge bouwtekeningen en registraties infrastructuursystemen bij Brabant Water (Brabant Water en ESC Holding)
    Pijl naar rechts icoon

    Esri Nederland

    Provincies Noord- en Zuid-Holland krijgen grip op ruimtelijke opgaven met ArcGIS (provincie Noord-Holland, provincie Zuid-Holland, ArcGIS en ArcGISEsri)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Slackbot krijgt ruim dertig nieuwe functies

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Twee datablunders Anthropic in één week, vernieuwde HP LaserJet‑lijn (en meer)

    Carrière

    Oracle jaagt personeel stuipen op lijf met ontslaggolf 

    Data & AI

    Kort: Full Join sorteert voor op post-quantumbeveiliging, Sodexo halveert foodwaste dankzij data (en meer)

    Data & AI

    Spoelstra Spreekt: We zijn er bijna

    Data & AI

    Kabinet steekt geen geld in Rotterdamse ai-gigafabriek

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs