Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Groningse ai-fabriek krijgt voor 150 miljoen aan hardware

[Afbeelding: RomanR/Shutterstock]
09 december 2025 - 14:40ActueelCloud & InfrastructuurEuroHPCForum voor Democratie (FvD)Ministerie van Economische ZakenProvincie DrentheProvincie GroningenSurf
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Zeker driekwart van de tweehonderd miljoen euro die de regering voornemens is in de Groningse ai-fabriek te investeren, gaat naar hardware. Het bedrag van ruim honderdvijftig miljoen euro is inclusief alle operationele kosten van de supercomputer die speciaal voor het trainen van geavanceerde ai-modellen wordt ingericht. 

Dit schrijft minister Vincent Karremans (Economische Zaken) in antwoord op vragen van het FvD-kamerlid Frederik Jansen. De rest van het geld wordt besteed aan een kenniscentrum met zo’n vijftig medewerkers ter ondersteuning van gebruikers. Dit expertisecentrum zal samen met de supercomputer de ai-fabriek vormen. Als vestiging van het kantoor is gekozen voor de voormalige tabaksfabriek Koninklijke Theodorus Niemeyer in Groningen. De supercomputer komt elders in een nog te kiezen datacenter. 

De ai-fabriek richt zich op het aanbod van hoogwaardige rekenkracht en ai-expertise die relevant is voor meerdere maatschappelijke en economische sectoren. De doelgroep bestaat uit jonge bedrijven, het mkb en overheidsinstellingen.  

Aanbesteding

Hoe de supercomputer er precies technisch uit zal komen te zien, is nog afhankelijk van de aanbesteding die door de EuroHPC Joint Undertaking (EuroHPC JU) zal worden uitgevoerd in samenwerking met Surf, de it-dienstverlener voor het hoger onderwijs. Van deze aanbesteding is nog het precieze aantal gpu’s en cpu’s afhankelijk. Anders dan bij de Tsjechische ai-fabriek die vijfhonderd gpu’s en 1.600 cpu’s krijgt, voorziet het ontwerp van Groningen in meer gpu’s dan cpu’s. 

Groningen maakt deel uit van het EuroHPC-programma, dat Europese samenwerking op het gebied van supercomputing en ai faciliteert. De financiering en het eigenaarschap zijn verdeeld tussen nationale en Europese bijdragen. Een deel van de ai-fabriek wordt nationaal beheerd. Het Rijk draagt bijna zeventig miljoen euro bij aan de bouw. Eenzelfde bedrag komt van de EU. De regio Groningen en Noord-Drenthe komt met maximaal zestig miljoen euro over de brug. Het is de bedoeling dat de supercomputer begin 2027 op volle toeren draait.

Meer over

Aanbestedingai-fabriekDatacenters

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    NIS2: Europese richtlijn maakt cyberse...

    De Europese NIS2-richtlijn zet cybersecurity definitief op de strategische agenda. Organisaties in vitale sectoren krijgen te maken met strengere eisen...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Kabinet vergroot digitale weerbaarheid

    privacy
    Cloud & Infrastructuur

    Transparantie, redundantie en weerbaarheid: fundament voor vertrouwen in mobiele netwerken

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Evides selecteert Digital Survival Company en KPMG in zee met Databricks (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    VUB neemt nieuwe supercomputer Sofia in gebruik

    Cloud & Infrastructuur

    Lenovo start refurbish-dienst voor bedrijven

    Risico, risk
    Security & Awareness

    Phishing en verouderde software vormen (nog altijd) grootste risico

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs