Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Spoelstra Spreekt: Ontploft

[Foto: Daan Muller]
07 januari 2026 - 20:00OpinieInnovatie & Transformatie
Jacob Spoelstra
Jacob Spoelstra

COLUMN – De wereld staat in brand. En waar hebben wij het al drie dagen over in Nederland? Sneeuwvlokjes. In Oostenrijk valt per dag wat hier de hele winter valt. Je hoort ze daar niet over. Ja, als er te weinig valt dan zijn ze in paniek en gaan ze er als een gek zelf kunstmatig sneeuw bij fabriceren. Maar voor de rest gaan ze met een grote sneeuwschuiver de weg op en gaat iedereen gaat naar zijn of haar werk.

En natuurlijk is niet iedereen in Nederland in de war. Vooral de media zijn hier in de war. Vroeger las je pas drie dagen later dat het gesneeuwd had. Natuurlijk stond het de volgende dag al in de krant maar die krant kwam door de sneeuw twee dagen te laat. Als het nu zwaar bewolkt is, is het al code geel.

Nou, sociale media zijn nog nooit ontploft. Gebeurde dat maar eens

Media vinden het fijn om kleine dingen groot te maken. Bij het minste of geringste nieuws ontploffen de sociale media ook altijd, aldus de media. Nou, sociale media zijn nog nooit ontploft. Gebeurde dat maar eens. Dan waren we ervan af.

Bubbel

Maar ook in de ict kunnen we er wat van. Een nieuwe trend wordt al snel groot gemaakt en aangewezen als ‘the next big thing’. En misschien is het een idee om dit in 2026 niet te doen. Laat dit dan ook ons goede voornemen voor dit nieuwe jaar zijn. Dat we niet elke bubbel opblazen. Komt er een nieuwe trend, laten we het eerst goed testen en uitgebreide pilottrajecten volgen en als het dan blijkt te werken dan kun je het met een gerust hart verkopen aan alle overheidsinstanties om er vervolgens bakken met geld mee te verdienen. Ik wens je er veel succes bij in 2026.

Jacob Spoelstra is columnist/stand-upcomedian. Kijk voor meer informatie op www.jacobspoelstra.nl.

Meer over

sociale media

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Eén reactie op “Spoelstra Spreekt: Ontploft”

    1. Een oudlid schreef:
      8 januari 2026 om 10:38

      Niks uit Oostenrijk is goed want de laatste keer kregen we een lockdown waarvan we gered werden door sociale media. Bedrijven moesten toen versneld ‘the next big thing’ van plaats onafhankelijk werken adopteren omdat ICT al decennia de bedrijfsvoering ondersteund. Never waste a good crisis is er in Nederland geen verplichting om op winterbanden te rijden.

      Dus hoe beter alles geoptimaliseerd is voor normaal weer, hoe kwetsbaarder het wordt bij afwijkingen want het gaat niet om de trend maar om de afwijkingen. Het gaat om plan B in de risico-acceptatie vanuit een wiskundige optimalisatie want ZOAB wordt bij sneeuw sneller glad terwijl strooien met zout minder effectief is.

      In 2026 is vanuit risico’s denken in de ICT geen keuze, maar een verplichting. Regelgeving zoals NIS2 dwingt organisaties expliciet om te ontwerpen en te besturen vanuit afwijkingen, impact en herstel. Risico-acceptatie gaat om een aanvaarding van de consequenties zoals wel of geen winterbanden.

      De terugkeer van risico als kwaliteitsaspect in de ICT gaat niet primair over sociale media of hysterie maar over het beheren van de verwachtingen. Of om het beheersen ervan als we kijken naar de hysterie van een trend.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Delfts Qualinx krijgt 20 miljoen voor doorbraak in zuinige chips

    Software & Development

    Werner Vogels (cto Amazon): ‘Vibe coding zonder menselijke controle is gokken’

    Cloud & Infrastructuur

    Nederlandse ict-sector blijft robuust ondanks afkoelende groei

    Cloud & Infrastructuur

    Nvidia lanceert nieuw ai-platform voor datacenters

    Innovatie & Transformatie

    Laatste week voor de Computable Kerstpuzzel 2025

    Innovatie & Transformatie

    Deze Nederlandse ai-starters op CES 2026 mag je niet missen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs