Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Overname Solvinity hangt aan zijden draadje

[Afbeelding: Maks_lab/Shutterstock]
29 januari 2026 - 17:37ActueelCloud & InfrastructuurBBBCDAD66GroenLinks-PvdaJA21KyndrylSolvinityTweede KamerVVD
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Een Kamer-meerderheid gaat er een stokje voor steken dat Solvinity, die de technische infrastructuur onder DigiD beheert, in de Amerikaanse handen van Kyndryl komt. Alleen is nog niet precies duidelijk hoe dit zijn beslag moet krijgen. Staatssecretaris Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken) zal de Kamer een overzicht sturen van alle opties om in te grijpen.

Dit bleek donderdag tijdens een debat in de Tweede Kamer over de digitaliserende overheid. GroenLinks-PvdA, D66, BBB, CDA en VVD willen een overname van het Nederlandse bedrijf door Kyndryl voorkomen. Een dag daarvoor had de Kamer nog een gesprek met Kyndryl gevoerd dat niet alle zorgen kon wegnemen.

Barbara Kathmann, digitaal specialist van GroenLinks-PvdA wil er daarom alles aan doen dat de voorgenomen transactie – waardoor DigiD binnen de Amerikaanse invloedssfeer komt – niet doorgaat. ‘En als we dit niet kunnen tegenhouden, moet het beheer over het platform zo spoedig mogelijk bij een Europese partij komen’, vindt Kathmann. Als het contract van Solvinity over twee jaar afloopt, kan het naar een niet-Amerikaans bedrijf.

Voldoende alternatieven

Links en rechts hebben elkaar in deze kwestie gevonden. Ook VVD-kamerlid Silvio Erkens vindt dat het beheer over DigiD niet mag overgaan naar een bedrijf met een Amerikaanse eigenaar. ‘Er zijn voldoende alternatieve aanbieders,’ zei hij.

Sarah El Boujdani (D66) constateert dat de digitale infrastructuur steeds meer de speelbal wordt van geopolitieke stormen. Ze betreurt dat we steeds meer achter de feiten aanlopen. El Boujdani wijst in dit verband op de migratie van de Belastingdienst naar Microsoft.

Volgens haar is het hoog tijd om meer greep te krijgen op de digitalisering bij de overheid. De staatssecretaris beloofde haar een overzicht van alle contracten met grote it-leveranciers die binnen twee jaar aflopen. Dit overzicht komt voor de komende krokusvakantie. Het D66-kamerlid vroeg ook een lijst van it-projecten van de overheid die het meest kwetsbaar zijn. De staatssecretaris komt met zo’n overzicht, maar zal die niet openbaar maken om slapende honden niet wakker te maken.

Nadelen

Daniël van den Berg (JA21) wijst op de nadelen van een ingreep door de overheid. Als een it-dienstverlener als Solvinity niet aan een Amerikaans bedrijf valt te verkopen, kan dat het investeringsklimaat schaden. Investeerders zullen dan minder happig worden geld in Nederlandse techbedrijven te steken. JA21 beraadt zich nog over haar standpunt, terwijl PVV en FvD de vele overleggen over DigiD deze week aan zich voorbij lieten gaan.

Meer over

DigiDOvernamesoevereiniteit

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Eén reactie op “Overname Solvinity hangt aan zijden draadje”

    1. keuterboertje schreef:
      29 januari 2026 om 18:08

      Deze hele soap begint absurde vormen aan te nemen en illustreert zowel de onmacht van de politiek als de duistere wijzen waarop besluitvorming in dit land plaatsvindt.

      Als Tweede Kamer moet je je afvragen WAAROM je deze transactie niet kan tegenhouden. Er blijken meerdere instanties te zijn die dat zogenaamd wel kunnen maar waar de Tweede Kamer geen invloed op heeft en die ook nog eens als een “black box” fungeren qua hun oordeel. Ook de minister moet goedkeuring geven en er is daarom weer een extra mogelijkheid om politieke invloed uit te oefenen door externe partijen die belang hebben bij deze overname.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Het IT-kanaal onder druk: samen voorui...

    Het IT-kanaal bevindt zich midden in een fundamentele transitie. IT-serviceproviders krijgen te maken met snel veranderende technologie, hogere verwachtingen van klanten en toenemende eisen op het gebied van veiligheid en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Software & Development

    Kort: Jaarcijfers SAP, ServiceNow en IBM, samenwerking DNA Services en Qargo (en meer)

    Carrière

    Bonden wijzen gedwongen ontslagen bij ASML geheel af

    Cloud & Infrastructuur

    Ilionx blijft it‑partner voor Schelderadarketen

    Cloud & Infrastructuur

    DigiD-Kamergesprek met Kyndryl: zorgen om ‘gag order’ Trump

    Overheid

    Kort: Franse overheid loost Teams en Zoom, Odido verlengt beheercontract Axians (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Hoorzitting DigiD: Nederland moet digitale infrastructuur zelf beheren

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs