Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Onzichtbaar datacenter: een droom komt uit

Frank aan de Stegge
29 september 2015 - 08:573 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur

De rol van het datacenter is de laatste vijf jaar sterk aan het veranderen als gevolg van de opkomst van cloud, big data, mobile en social. Datacenterbeheerders moeten hierop inspelen door hun datacenters verregaand te automatiseren en hun traditionele architectuurconcepten ‘om te denken’ naar modernere varianten. Eindpunt: een onzichtbaar datacenter.

De ‘nexus of forces’ wordt het door Gartner genoemd, Big data, mobile, social en cloud. Het zijn de vier ontwikkelingen die de afgelopen jaren de Iitwereld domineren en op ieder onderdeel van de business invloed hebben. En dat is ook te merken in het datacenter. Was het datacenter vroeger vooral verbonden met infrastructuur en applicaties van het bedrijf zelf, wordt ze tegenwoordig meer dan ooit gevoed door een groot aantal verschillende apparaten en clouds. De hoeveelheid data die opgeslagen worden in het datacenter groeit hierdoor ontzettend snel.

Cloud computing heeft daarnaast de spelregels omtrent het inrichten van datacenters sterk veranderd. Applicaties en data kunnen zich tegenwoordig bevinden in meerdere publieke en private clouds en het datacenter maakt hierdoor meer dan ooit onderdeel uit van een complexe infrastructuur.

Maatregelen

Om deze ontwikkelingen te managen moeten cio’s maatregelen nemen en hun it-strategie  en applicatie-architectuur veranderen. En dat doen de Nederlandse cio’s dan ook. 2015 was het doorbraakjaar voor een aantal interessante storage- en virtualisati- technologieën. Cio’s verdiepen zich bijvoorbeeld in toenemende mate in all-flash storage, hybride vormen van cloud computing en hyperconvergence. De cijfers laten dit ook zien.

onderzoeken van Gartner blijkt dat 31 procent van de cio’s prioriteit geeft aan investeringen in het datacenter. Alleen bi en analytics beschouwen ze als een grotere investeringsprioriteit! En ook de ICT-monitor van dit jaar is tekenend. Investeringen in hardware in de private en publieke cloud stegen in 2015 respectievelijk met 20 en 30 procent (in vergelijking tot 2014).

Onzichtbare infrastructuur

De Nederlandse datacenterbeheerder van vandaag de dag is dus bewust bezig met het voorbereiden op de toekomst. In de praktijk spelen er echter ook de zorgen van alledag:

  • Hoe zorg ik ervoor dat de business gewoon doordraait?
  • Er komen iedere dag verzoeken om nieuwe applicaties en it-mogelijkheden. Hoe kan ik daaraan voldoen zonder dat ik direct mijn toekomststrategie uit het oog verlies?
  • Hoe snel kan ik nieuwe projecten uitvoeren met mijn bestaande resources/kennis?

Het kan alleen door in te zetten en te transformeren met technologieën die zorgen voor verregaande automatisering en simplificatie van het datacenterbeheer. Het software defined datacenter is niet meer bijzonder, er wordt dit jaar serieus in geïnvesteerd. Ik denk dat we ook in 2016 nog wel even op deze weg door zullen gaan. Cio’s gaan meer stappen nemen om hun datacenters te transformeren. Hybride clouds en hyper convergenence zijn daarbij de opmaat naar een heel nieuw onzichtbaar datacenter, waarmee een droom voor veel it-managers en cio’s uitkomt.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    3 reacties op “Onzichtbaar datacenter: een droom komt uit”

    1. Mark Olij schreef:
      2 oktober 2015 om 10:33

      Beste Frank,

      Mijn complimenten over jouw stuk, eindelijk een verhaal zonder de vendor naam nadrukkelijk te positioneren, getuigt van klasse

      Login om te reageren
    2. Eric Vredeveldt schreef:
      2 oktober 2015 om 14:06

      Volgens mij wordt door IoT de datacenters alleen maar zichtbaarder en zal een groot deel van het internet en infrastructuur bepaald worden door DC oplossingen. Wij werken dus niet aan onzichtbaarheid maar juist aan zichtbaarheid en bekendheid.

      Login om te reageren
    3. Frank aan de Stegge schreef:
      5 oktober 2015 om 10:46

      @Eric, de rol wordt belangrijker, helemaal met je eens.

      Maar vanuit de gebruiker gezien is de overgrote bulk van alle achterliggende infrastructuur onzichtbaar. Ook is mijn perspectief dat er nog heel veel ‘onzichtbaar’ te maken is in het datacenter zelf zoals ik aanhaalde door de trends die ik aanhaalde.
      Die staan denk ik niet ’tegenover’ jouw perspectief, en zijn een verlengde er van.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    NorthC Datacenters: regionale slagkracht met Europese reikwijdte

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Record bij AMS-IX, digitale zorg loopt vast (en meer) 

    cloudsoevereiniteit EU
    Cloud & Infrastructuur

    Europese Commissie besteedt soevereine cloud aan

    Innovatie & Transformatie

    Nl-tech geeft acte de présence op Hannover Messe 2026

    Waarderen, high five, blij
    Cloud & Infrastructuur

    Kort: SoftwareOne behoudt VMware-part­ner­schap, Linux voor Franse rijks­werk­plek (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    2026 ziet er glanzend uit voor ASML

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs