Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Wel of geen open source?

11 september 2003 - 22:003 minuten leestijdOpinieData & AI
Rick van der Lans
Rick van der Lans

Linux, Eclipse en My SQL zijn voorbeelden van open source softwareproducten. Organisaties kunnen niet langer om de vraag heen of ze wel of niet deze op fundamenteel andere wijze ontwikkelde software moeten gaan inzetten. Ofwel: is open source software belangrijk of niet? Mijn antwoord zou zijn: niet echt. Tenminste, als ik het standpunt inneem van een softwaregebruiker, zoals een bank of transportbedrijf. Voor een softwareleverancier daarentegen geldt het tegenovergestelde.

Als een gebruiker een softwareproduct wil aanschaffen, start hij eerst een evaluatietraject. In dit traject vergelijkt hij diverse alternatieven op grond van bepaalde criteria. Deze criteria zijn te verdelen in technische, zoals schaalbaarheid, robuustheid en prestaties, en niet technische, zoals prijs, kwaliteit van de ondersteuning, mogelijke invloed op de verdere ontwikkeling en de toekomstperspectieven van de leverancier.
Over de vraag of open source software aan de gestelde technische criteria voldoet zijn geen algemene beweringen te maken. Dat is productafhankelijk. Hetzelfde geldt trouwens voor commerciële software.
Op de niet technische criteria scoort open source software zwak. De aanschafprijs en de licentiekosten zullen laag zijn, maar wat heb je daaraan als de ondersteuning matig is, de toekomst één groot vraagteken is en je als gebruiker totaal geen invloed hebt op de wijze waarop het product evolueert. Vergeet niet dat er uiteindelijk een forse investering zal rusten op elk softwareproduct, dus dan wil een klant zekerheden.
Voor de softwareleveranciers en hun relatie met open source software geldt een heel ander verhaal. SAP bijvoorbeeld heeft recentelijk een overeenkomst met My SQL afgesloten. Dit heeft er toe geleid dat een Amerikaanse investeringsmaatschappij 19,5 miljoen dollar steekt in My SQL. Daardoor krijgt het de mogelijkheid de functionaliteit van de databaseserver te versterken en competitiever te maken ten opzichte van commerciële producten als DB2, Oracle en SQL Server. Het voordeel voor SAP zou kunnen zijn dat het in de toekomst een goedkopere databaseserver kan meeleveren, waardoor zijn gehele product goedkoper zal worden.
Een ander voorbeeld betreft diverse eai-tools en ‘choregrafie-engines’, waarbij bijna altijd gratis de JBoss open source applicatieserver meegeleverd wordt. De leveranciers gebruiken de ingebakken mogelijkheden van deze applicatieserver. Dat bespaart ontwikkeltijd.
Eclipse van IBM is ook een interessant voorbeeld. Deze ontwikkelomgeving is initieel door IBM ontwikkeld en vervolgens in het publieke domein geplaatst. Vele programmeurs hebben het gedownload en gebruikt, waardoor het grondig getest en verbeterd is. Uiteindelijk heeft IBM het zelf gebruikt om de Websphere-ontwikkelomgeving te bouwen. Met andere woorden: het heeft op zeer goedkope wijze ontwikkel- en testprogrammeurs ingezet. Slim!
De softwareproducten die leveranciers moeten ontwikkelen worden steeds omvangrijker. Ze passen niet meer op één of twee floppies; er zijn soms vele propvolle cd’s nodig. Het is voor veel leveranciers haast onmogelijk geworden alles zelf te ontwikkelen. Zeker voor starters zou de initiële investering in tijd en geld wel eens te groot kunnen zijn. Vandaar dat ze steeds meer delen van de functionaliteit opvullen met open source software.
Ook al kopen gebruikers zelf geen open source software, het zal toch in rekencentra binnenkomen, omdat het met commerciële software meegeleverd wordt. De kans is dus groot dat ze uiteindelijk allemaal toch open source software op hun machines hebben draaien, ook al is het oninteressant vanuit het perspectief van de gebruiker.< BR>
 
Rick F. van der Lans is onafhankelijk adviseur, een internationaal bekend spreker en auteur van diverse boeken, tevens gespecialiseerd in softwareontwikkeling, datawarehousing en internet.

Meer over

ECMOpensourceSQL

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Businessanalyse als fundament voor duu...

    Een effectief traject begint bij het expliciet maken van businesswaarde. Die businesswaarde bestaat uit meer dan alleen functionele wensen. Het vraagt inzicht in de essentiële data, afhankelijkheden binnen processen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    SAP’s autonome enterprise botst op praktijk bij Gasunie

    Data & AI

    Kort: Digitale economie groeit ondanks krimp ict-banen, ai-ambities mkb missen vruchtbare grond (en meer)

    Data & AI

    Keen zet in op ‘ai voor het mkb’ met nieuw Europees fonds

    Pim de Witte
    Data & AI

    Nederlands bedrijf trekt 320 miljoen aan voor ruimtelijke ai-modellen

    Data & AI

    Kort: Microsoft richt pijlen op cybercrime-tools, werknemer koopt eigen ai in (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Nederland sluit zich aan bij Pax Silica

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs