Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Misverstanden over cyberspace

18 januari 1996 - 23:00OpinieCloud & Infrastructuur
hoofdredactie
hoofdredactie

‘Regels kent de virtuele wereld niet, althans nog niet’, stelt een recent verschenen rapport van de Nederlandse Vereniging van Informatietechnologie en Recht, waaraan zeventien juristen hebben meegewerkt.De uitspraak is ongemotiveerd, onjuist en – minstens zo kwalijk – zet de lezer geheel op het verkeerde spoor. Er is namelijk geen enkele reden om aan te nemen waarom een bepaald deel van de samenleving uitgesloten zou zijn van de rechtsgang.

Cyberspace is geen juridisch vacuüm, zo laat de jurisprudentie zien. Overal geldt de regel dat waar controle op en handhaving van rechtsnormen deels ontbreken, het recht van de sterkste of, wellicht de brutaalste, prevaleert.
Zo is in Nederland het wegenverkeersrecht in ieder geval ten aanzien van de maximumsnelheid slecht te handhaven. Ook het produceren en verspreiden van kinderpornografie blijft, ondanks de aangescherpte strafwetgeving, moeilijk te bestrijden. Dat geldt evenzeer in de virtuele wereld.
Twee vragen moeten gesteld worden; vereist de toepassing van Internet herziening van het bestaande recht en biedt het huidige rechtskader voldoende flexibiliteit om ook in cyberspace in redelijkheid normen en waarden te handhaven?
Overigens, waar mogelijk kan men de bestaande wet- en regelgeving niet op de online-wereld van toepassing verklaren. Voor (delen van) cyberspace kan een ander, bijzonder rechtsregiem gelden. Voorwaarde is dan wel dat iedere gebruiker en iedere aanbieder van informatie op het net daarmee instemt. Dat betekent dat er heldere contractuele regels geformuleerd moeten worden, waar alle partijen zich aan dienen te conformeren.
Vrijheid van meningsuiting is een zeer groot goed. Dat staat buiten kijf, maar de keerzijde van de medaille is dat iedereen door het gebruik maken van media als Internet en online-diensten uitgever èn hoofdredacteur is geworden van zijn eigen uitlatingen. Die constatering legt de online-informatie-aanbieder, privé en zakelijk, eerder beperkingen op dan dat het meer vrijheid geeft.
Op dit moment richt men hier en daar de aandacht op digitale burgerrechten. Echter over de juridische verplichting om zich ook in een online-omgeving conform de maatschappelijke zorgvuldigheid te gedragen, zwijgen de cyberactivisten. Deze kortzichtigheid zal zich zeker wreken.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    AchtergrondSecurity & Awareness

    Twee dagen volle bak met prominente ot-rol

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Navo moderniseert it-infrastructuur met Oracle en Thales

    Luchtfoto van het datacenter-complex van Microsoft in Middenmeer.
    ActueelData & AI

    Microsoft breidt datacenter in Wieringermeer fors uit

    ActueelData & AI

    Amsterdams-Russische Nebius ‘hofleverancier’ van Microsoft

    OpinieInnovatie & Transformatie

    ASMI, de stille kracht achter chip van morgen

    Groei
    ActueelInnovatie & Transformatie

    ING: it-dienstensector groeit licht harder dan economie

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs