Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

AEX maakt tijdreis naar 2000

09 september 1999 - 22:00AchtergrondInnovatie & Transformatie
Rik Sanders
Rik Sanders

Bij veel organisaties stond de afgelopen week in het teken van millenniumtesten. Ook Amsterdam Exchanges (AEX) deelde oliebollen uit. De effecten- en optiebeurs voerde een tijdreis uit en deed alsof het jaar 2000 was begonnen.

Bij de AEX ging het om een ketentest om te kijken of het transactieverkeer met de banken en de commissionairs ook na de eeuwwende correct zou verlopen. Er mocht in geen geval risico bestaan dat het handelsverkeer stil kwam te leggen. Het testen in de productieomgeving was dan ook uit den boze. De IT-afdeling bouwde daarom een schaduwopstelling van de computerfaciliteiten in de kelder van Beursplein 5 en huurde daarvoor ruimte in het uitwijkcentrum van KPN in Amsterdam Sloterdijk. Ook stelde het in samenwerking met de gebruikers een testset op. Zo’n zeventig financiële instellingen die een elektronische interface met de AEX hebben, kregen van te voren te horen welke fictieve effecten- en optie-orders werden nagespeeld, op basis van de koersgegevens van afgelopen 13 augustus.

Weekeinde

De test begon op woensdag 1 september. De AEX simuleerde alsof dit woensdag 29 december 1999 was. Net als aan het eind van dit jaar viel de eeuwwisseling in het weekeinde, in de nacht van vrijdag 31 december 1999 op zaterdag 1 januari 2000 (in werkelijkheid: van 3 op 4 september). Op maandag 3 januari (= maandag 6 september) hielden zowel gebruikers als technici de effecten- en optiesystemen in de gaten. Ook werd de zogeheten officiële prijscourant afgedrukt om te kijken of daar nog vreemde datums in stonden. In het uitwijkcentrum voerden de IT’ers printtesten uit op roze papier, om de kans op vermenging met officiële stukken uit te sluiten.

Eén bug

De test is succesvol afgesloten. Dat paste in de lijn der verwachting. "Wij hebben zo’n 1300 componenten onderzocht op hun millenniumgevoeligheid. Dat deden we óf zelf óf we vroegen aan de leverancier een verklaring. Uiteindelijk hebben we slechts één serieuze millenniumbug gevonden, en dat was op een uitdraai", zegt Jac Cremers, de ingehuurde consultant van Cap Gemini.
Jaco Buiter, projectmanager millennium, noemt de kans dat er iets raars gebeurt tijdens de eeuwwende buitengewoon gering. Voor hem zal het millenniumweekeinde relatief rustig zal verlopen, "tenzij er in Australië en Azië gekke dingen gebeuren tijdens de eeuwovergang."
De AEX voert volgende week nog een grote test uit om vast te stellen dat de systemen ook het schrikkeljaar (29 februari 2000) overleven. De eindrapportage zal op 22 oktober uitkomen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Spoelstra Spreekt: Prinsesjesdag

    Innovatie & Transformatie

    Aspire11 lanceert miljoenenfonds voor groeibedrijven; ook Nederland in beeld

    Overheid

    Defensie wil naar een betere commandovoering

    Fred Streefland
    Innovatie & Transformatie

    Cyber Resilience: de randvoorwaarde voor elke business

    Data & AI

    Intelligentie op de plek waar het ontstaat

    Data & AI

    Kort: 100 miljoen voor Nederlandse ai, down under investeert ook (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs