Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Security & Risk » Threat Detection » Malware

Netsky ontregelt Justitie

18 maart 2004 - 23:00AchtergrondMalware
Rik Sanders
Rik Sanders

Het ministerie van Justitie is vorige maand overvallen door een variant van het Netsky-virus. De landelijke e-mailomgeving lag een week lang grotendeels plat. Niet-bijgewerkte antivirussoftware van Sophos zorgde voor het ongemak.

Op maandag 16 februari trad er een storing op in de e-mailserver van Justitie in Rotterdam, die tevens gevolgen had voor de landelijke e-mailomgeving. Op diverse locaties konden medewerkers niet meer bij publieke mappen en het externe e-mailverkeer lag plat. Volgens een woordvoerder van het ministerie bleek de firewall niet bestand tegen een variant van het Netsky-virus, ondanks het regelmatig verversen van de antivirussoftware. Een aantal geïnfecteerde e-mailtjes werd toch doorgelaten en Netsky besmette uiteindelijk drie Exchange-servers binnen het justitiedomein.
Op lokaal niveau bleken gedateerde versies van de antivirussoftware in gebruik te zijn. De zegsman wil niet aangeven welk antivirusprogramma Justitie gebruikt, maar navraag bij medewerkers leert dat het om Sophos gaat. Het virus legde drie in ict gespecialiseerde organisaties in de luren: de netwerkbeheerder ISC (voorheen ITO), Ictro (de ict-beheerorganisatie van parketten en rechtbanken) en Verbint, de projectnaam voor de internettoegangsdiensten die Justitie van KPN afneemt.
Uit een intern document blijkt dat een crisisteam, bestaande uit vertegenwoordigers van Ictro en Microsoft (zelfs uit de Verenigde Staten), op 19 februari de problemen te lijf ging. Hoogste prioriteit was het herstellen van de landelijke e-mailfunctionaliteit via het maken van een backup. Nadat de e-mailserver in Rotterdam – die een corrupte database bevatte – met schijfruimte was uitgebreid, kon de centrale postbus bij Ictro in Zeist weer worden geopend. Hierdoor kwam de gegevensuitwisseling tussen de landelijke e-mailservers opnieuw op gang.
Na het uitwisselen van alle gegevens en het uit- en aanzetten van de centrale postbus, konden voor iedere locatie de juiste justitierechten van de publieke mappen weer worden toegekend. Vervolgens loste het team de storing aan de Rotterdamse e-mailserver op en werd het virus onschadelijk gemaakt. Maandag 23 februari gaf Ictro het sein ‘brand meester’.
Ook bij Gemnet, de beheerder van het gemeentelijk netwerk, speelde rond dezelfde tijd het Netsky-virus op. Daardoor konden vooral gemeenten in Noord-Nederland lange tijd niet e-mailen. < BR>

Meer over

Malware

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructure

    Yielder bouwt aan de volgende fase: pe...

    Yielder ondersteunt organisaties over de volle breedte van hun digitale omgeving. Van werkplek en connectiviteit tot cloud en security. De organisatie heeft een vijftiental regionale specialisten samen in één groep...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Chinese vlaggen
    Malware

    Chinese Brickstorm spionagemalware ontdekt op Windows-systemen

    Artist's impresson malware [Afbeelding GrandeDuc/Shutterstock]
    Malware

    WithSecure opent museum van ‘slechte-softwarekunst’

    auto fabriek
    Malware

    Ai-implementatie: niet alleen voor techreuzen, ook voor maakindustrie

    Lek kwetsbaarheid vulnerability
    Malware

    Duizenden systemen besmet door lek in Cisco IOS-XE

    Malware

    Ajax selecteert Acronis en Dustin voor cyberdefensie

    Malware

    Pdf en html geliefde malware-dragers

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs