Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Gedistribueerde replicaserver versnelt internetdienst

16 april 2007 - 09:283 minuten leestijdActueelCarrièreGoogle
Jolein de Rooij
Jolein de Rooij

Promovendus Michal Szymaniak verbeterde de latency van grootschalige internetdiensten. Google profiteert van zijn onderzoeksresultaten op het gebied van replicaservers.

De kersverse doctor in de informatica Michal Szymaniak blijft niet plakken aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, waar hij onlangs promoveerde: "Ik keer terug naar Google om mijn onderzoeksresultaten te incorporeren in hun globale server infrastructuur – de opdracht waar ik tijdens mijn zomerstage bij Google in 2005 aan begon."

De Poolse wetenschapper ontwikkelde een aantal methoden om internetdiensten te versnellen. Een bekende communicatietruc om de latency binnen een netwerk te bekorten is het repliceren van bestanden. In plaats van computerbestanden op één centrale plek te zetten, worden er kopieën van de bestanden geplaatst op verschillende plekken in het web, op zogenaamde replicaservers. Wanneer de gebruiker van de dienst een bestand opvraagt, verwijst het systeem naar een kopie op een nabijgelegen replicaserver. De computer van de gebruiker neemt dan contact op met die server en haalt het bestand daar op. Om de prestaties hoog te houden moet het systeem de vertraging tussen gebruiker en replicaserver inschatten. Aan de hand van deze informatie neemt het systeem beslissingen over het creëren van kopieën van bestanden op de replicaservers. Szymaniak presenteert in zijn proefschrift een aantal beslissingstechnieken die hiervoor bij grote systemen nodig zijn.

Door de methode te verbeteren, waarmee de latency tussen verschillende internetknopen kan worden gemodelleerd, kon Szymaniak beter aangeven waar replicabestanden in een netwerk geplaatst moeten worden. Om de betrouwbaarheid van replicaservers te verhogen stelt Szymaniak bovendien voor om een aantal verschillende replicaservers in dezelfde regio te reorganiseren tot één gedistribueerde server. Zo'n server is betrouwbaarder en kan meer bandbreedte bieden via het samenvoegen van de netwerkverbindingscapaciteiten van individuele replicaservers.

Video-on-demand, gaming en mobiele netwerken
Het onderzoek van Szymaniak richt zich op het internet, maar zijn bevindingen zijn ook bruikbaar voor andere grootschalige gespreide systemen. Szymaniak: "Ik denk dat de technieken die in mijn thesis worden gepresenteerd generiek genoeg zijn om toegepast te worden in verschillende soorten gedistribueerde systemen." Szymaniak noemt een paar latency-gevoelige applicaties: "Video-on-demand systemen in kabeltelevisienetwerken zouden een vergelijkbaar concept kunnen benutten om het bestellen van films prettiger te maken voor hun leden. Hetzelfde geldt voor gamingnetwerken, waarin snelle client-server communicatie essentieel is voor de eerlijke kansen van spelers en wachttijden over leven en dood beslissen. Je kunt ook denken aan het leveren van multimedia-inhoud over mobiele netwerken, vooral nu meer en meer mobiele telefoons data met zeer hoge snelheid kunnen versturen en ontvangen. Op de lange termijn zullen dergelijke netwerken op dezelfde problemen stuiten als tradionele ‘draad'-netwerken en dus op dezelfde manier kunnen profiteren van vergelijkbare oplossingen."

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    ActueelCarrière

    Vlaams Parlement zoekt ciso

    Saba, eiland, Caribisch
    ActueelCarrière

    Kort: Postcodes voor Caribisch Nederland, LAI uit Schiedam beste HPE-opleider, Gates fakkelt Musk af

    ActueelCarrière

    Groningers verkopen crypto-platform Deribit voor 2,9 miljard dollar

    OpinieCarrière

    Spoelstra Spreekt: Je baan verdwijnt

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    man kijkt naar het korte nieuwsoverzicht van Computable
    ActueelCarrière

    Kort: Aanvalsdetectie ai-agents, kenniskloof cio’s, overnames Wolters Kluwer, Esprit ICT en Main

    2 reacties op “Gedistribueerde replicaserver versnelt internetdienst”

    1. Sander schreef:
      16 april 2007 om 12:20

      Nou….dat is niet echt top nieuws hoor.
      Zoiets bestaat al lange tijd….het heet ISA-server…(microsoft product).
      Cached diverse zaken, zoals pagina’s, inhoud, muziek. Ook met icm dfs (distributed file system) en load-balancing kun je dit realiseren. Niet zo heel veel nieuws dus…

      Cisco routers hebben content management systemen die te samen met dit en andere producten perfect werken.

      Dat het nu ineens zo in de media komt, is eigenlijk alleen leuk voor zijn eigen boterham.

      Login om te reageren
    2. Ronald Heinen schreef:
      17 april 2007 om 07:17

      Dit is een voorbeeld van gewenste redundantie in een gedistribueerd systeem. Op het artikel “Datastortvloed lastig in te dammen” ( zie URL https://www.computable.nl/nieuws.jsp?id=1899635 ), heb ik gesteld dat er gewenste en ongewenste redundantie bij ICT-Systemen is.

      Deze replicatie versneld de toegangstijd en verbeterd de beschikaabheid van de Informatie en is daarmee dus een voorbeeld van gewenste replicatie in een gedistribueerd systeem. Bij betrouwbare ICT-Systemen wordt als randvoorwaarde gesteld dat er minstens 3 onafhankelijke opslagpunten en toegangskanalen voor deze data moeten zijn.

      Deze onafhankelijke opslagpunten en toegangskanelen kunnen overigens ook gebruikt worden voor gedsitribueerde beveiligde opslag en verwerking van de gegevens.

      Een voorbeeld hoe dit in het FreeMove Quantum Exchange Proof-of-Concept Systeem (zie http://docs.google.com/Doc?id=dds86766_0drrp6t ) geplementeerd is, is te vinden op de URL http://docs.google.com/Doc?id=dds86766_6hcspm2

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs