Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Computable 100 2016 imago-onderzoek

Microsoft en Google zitten Apple op de hielen

12 december 2016 - 10:157 minuten leestijdActueelCarrièreComputableEnigma Research
Sander Hulsman
Sander Hulsman
Chief Digital Content

Traditioneel domineren Apple, Google en Microsoft de top drie in het imago-onderzoek, en dat is dit jaar niet anders. Wel wisselen Microsoft en Google van plek ten opzichte van vorig jaar. Waar Apple vorig jaar nog ruim 8,5 procent voorsprong had op de nummer 2, is deze voorsprong nu geslonken. Microsoft volgt op 2,1 procent, voor Google is de geïndexeerde achterstand op de nummer 1 slecht 4,1 procent.

Apple, Microsoft en Google zijn wel met afstand de top drie. Vorig jaar kwam ASML met stip op positie 4 binnen en dit jaar houdt het bedrijf deze positie vast. De nummer 5 SAP maakt wel een enorme sprong ten opzichte van vorig jaar en wist maar liefst tien plekken te klimmen. De rest van de top tien zijn vaste gasten op de lijst, waarbij aangetekend dat Hewlett Packard Enterprise (HPE) op plek 9 nu in de top tien staat als afgesplitst bedrijf. Het andere deel van het voormalige HP, HP Inc., is op positie 20 terug te vinden. Een aantal snelle stijgers op de lijst zijn op positie 16 Ziggo met vijftien plekken winst, op plek 18 Vodafone, zij komen vanaf positie 25, en Intel die van positie 34 door steeg naar 22. De hoogste nieuwe binnenkomers zijn Canon op positie 35, Mendix op plek 38 en Ctac op 40.

Zakenpartner en innovatie

De hoofdlijst van het imago-onderzoek komt tot stand op basis van vier deelonderzoeken. Eentje daarvan is waarin het imago als zakenpartner wordt onderzocht. Traditioneel is de nummer 1-positie voorbehouden aan Microsoft, en dat is niet veranderd. Sterker zelfs, Microsoft heeft zijn voorsprong vergroot. Dit komt echter niet door Microsoft zelf, de opsplitsing van HP, de nummer 2 van vorig jaar, draagt hier voornamelijk aan bij. HPE vinden we op plek 4 terug, HP Inc. staat op positie 13. Ook op deze lijst maakt SAP een sprong van tien plaatsen en is nu de trotse nummer 2. In de top tien moesten verder Cisco drie en IBM twee plekken inleveren.

Op het gebied van innovatie voert Apple traditioneel de lijst aan. Op de lijst zijn ook de nummer 2 Google, 3 Microsoft en 4 ASML hetzelfde als vorig jaar, waarbij aangetekend dat de onderlinge verschillen wel kleiner zijn geworden. SAP stijgt hier twaalf plaatsen en staat op plek 5, ten koste van Amazon dat een plekje moest inleveren. De rest van de top tien zijn bekende namen. Intel, Ziggo en Vodafone staan op het punt om op innovatievlak deze top tien binnen te stormen.

Kennisniveau en werkgever

Net als vorig jaar wordt het kennisniveau van de Apple-medewerkers het hoogste ingeschat. Hier moet wel bij worden aangetekend dat ASML Apple serieus bedreigd voor volgend jaar. Het bedrijf uit Veldhoven heeft namelijk nog maar net 1 procent achterstand op Apple en wist van plek 4 vorig jaar door te stijgen naar plek 2 dit jaar. Het wist Google en Microsoft een plekje naar beneden te duwen. Verder doen Accenture en SAP het in deze top tien goed, met respectievelijk drie en acht plaatsen winst ten opzichte van vorige jaar. Hierdoor moest de rest van de top tien plekken inleveren.

De lijst voor de meest geliefde werkgevers onder ict-bedrijven was de minst spannende deellijst dit jaar. De top vier met respectievelijk Google, Apple, Microsoft en ASML bleef onveranderd en ook de onderlinge verschillen veranderden nauwelijks. Toch waren er wel twee nieuwkomers in de top tien. SAP wist een sprong van elf posities te maken en kwam op plek 5 terecht. Afas Software steeg drie plekken en ging van positie 12 vorig jaar naar plek 9 dit jaar. KPN is overigens hard op weg richting de top tien, net als Vodafone en Ziggo trouwens. Overigens hebben we separaat ook nog een werkgeversonderzoek onder eigen personeel gehouden, en niet het imago in de markt, en die lijst wordt aangevoerd door Microsoft. Lees hiervoor vanaf pagina 82.

Zestien deellijstjes

Nadat de vier imagodeelonderzoeken waren afgerond, hebben we ook aan de deelnemers gevraagd met welke maximaal drie ict-onderwerpen ze zich vooral het afgelopen jaar hebben beziggehouden. Vervolgens hebben we naar het imago van de spelers binnen dat vakgebied gevraagd. Hieruit hebben we zestien deellijstjes kunnen destilleren. Het betreft hier telkens een top vijftien. Hierin zijn opvallende resultaten waar te nemen, want waar we in de hoofd- en vier deellijsten vooral Apple, Microsoft en Google bovenaan terugvinden, doet Capgemini het hier vooral heel goed. De dienstverlener wist namelijk op zes van de zestien lijstjes de nummer 1-positie te veroveren (consultancy, detachering, dienstverlening, it-servicemanagement, outsourcing en softwarebeheer). Cisco en SAP kwamen ieder op twee lijstjes als winnaar uit de bus. Voor Cisco was dit op de deelgebieden infrastructuur/netwerken/netwerkbeheer en security, voor SAP was dit het vlak van big data/datamanagement en business applications. Verder wisten Apple (mobility), HPE (storage), HP Inc. (hardware/kantoorautomatisering), IBM (datacenters/hosting), KPN (telecom) en Microsoft (cloud computing/virtualisatie) allen één keer als eerste te eindigen.

Kijk voor alle cijfers uit het imago-onderzoek hier: https://www2.computable.nl/apps/cpi100.php.

Verantwoording imago-onderzoek Enigma Research

Enigma Research heeft voor de Computable 100 het imago-onderzoek uitgevoerd via internet. In totaal 554 mensen hebben de vragenlijst volledig ingevuld. In het onderzoek is specifiek gevraagd naar het imago als zakenpartner, als werkgever, op het gebied van innovatie, op basis van het kennisniveau van de medewerkers en zestien ict-deelgebieden. De berekening vond plaats door de deeltotalen op te tellen en te indexeren ten opzichte van de nummer 1. Mocht er ergens een gelijke stand optreden, dan wordt in de hoofdlijst de onderlinge verhouding bepaald op basis van het totaal aantal gegeven beoordelingen (waarbij minder beoordelingen bij een gelijke score voor gaat). In de deelcategorieën wordt bij een gelijke stand de onderlinge verhouding bepaald op basis van meest gegeven hoogste scores. Het imago-onderzoek is met 150 ict-bedrijven uitgevoerd. Om tot deze top 150 te worden toegelaten was een minimale omzetgrens van dertig miljoen euro vereist.

Big Data & Datamanagement

Positie Bedrijfsnaam
1 SAP
2 IBM
3 Google
4 Oracle
5 Microsoft
6 Hewlet Packard Enterprise (HPE)
7 Accenture
8 Informatica
9 Capgemini
10 Amazon
11 SAS
12 Dell
13 CGI
14 QNH
15 Apple

Business Applications

Positie Bedrijfsnaam
1 SAP
2 Microsoft
3 Oracle
4 Accenture
5 Capgemini
6 Afas Software
7 Atos (incl. Bull)
8 Exact
9 IBM
10 CGI
11 Deloitte Consulting
12 ADP
13 Mendix
14 Ctac
15 SAS

Cloud Computing & Virtualisatie

Positie Bedrijfsnaam
1 Microsoft
2 Amazon
3 Google
4 EMC (incl. VMware en RSA)
5 SAP
6 IBM
7 Citrix
8 KPN
9 Apple
10 Cisco
11 Oracle
12 Atos (incl. Bull)
13 Accenture
14 Hewlet Packard Enterprise (HPE)
15 Capgemini

Consultancy

Positie Bedrijfsnaam
1 Capgemini
2 Accenture
3 Deloitte Consulting
4 CGI
5 SAP
6 IBM
7 Gartner
8 Atos (incl. Bull)
9 Sogeti
10 Ctac
11 Ciber
12 Centric
13 Microsoft
14 Tata Consultancy Services
15 Ordina

Datacenters & Hosting

Positie Bedrijfsnaam
1 IBM
2 Microsoft
3 Amazon
4 Hewlet Packard Enterprise (HPE)
5 Google
6 Cisco
7 KPN
8 Equinix
9 Atos (incl. Bull)
10 EMC (incl. VMware en RSA)
11 Dell
12 Capgemini
13 Centric
14 Detron
15 Fujitsu

Detachering

Positie Bedrijfsnaam
1 Capgemini
2 IT-Staffing
3 Centric
4 Atos (incl. Bull)
5 CGI
6 Sogeti
7 IBM
8 Ordina
9 Accenture
10 Total Specific Solutions (o.a. PinkRoccade, KZA, Everest en PharmaPartners)
11 iSense ICT Professionals
12 ADP
13 Linkit
14 Ciber
15 Microsoft

Dienstverlening

Positie Bedrijfsnaam
1 Capgemini
2 Microsoft
3 Apple
4 Centric
5 IBM
6 KPN
7 SAP
8 Accenture
9 Google
10 Deloitte Consulting
11 Cisco
12 Atos (incl. Bull)
13 Ordina
14 Amazon
15 Hewlet Packard Enterprise (HPE)

Hardware & Kantoorautomatisering

Positie Bedrijfsnaam
1 HP Inc.
2 Hewlet Packard Enterprise (HPE)
3 Copaco
4 Apple
5 Dell
6 Acer
7 Microsoft
8 Cisco
9 Centralpoint
10 Brother
11 Canon
12 Detron
13 Fujitsu
14 Scholten Awater
15 Axians (incl. Imtech ICT)

Infrastructuur, Netwerken & Netwerkbeheer

Positie Bedrijfsnaam
1 Cisco
2 Hewlet Packard Enterprise (HPE)
3 Microsoft
4 KPN
5 Dell
6 Capgemini
7 Juniper
8 Axians (incl. Imtech ICT)
9 IBM
10 Palo Alto Networks
11 AT&T
12 Infradata
13 Apple
14 Dimension Data
15 Centric

IT-servicemanagement

Positie Bedrijfsnaam
1 Capgemini
2 Atos (incl. Bull)
3 Accenture
4 Apple
5 Fujitsu
6 Microsoft
7 Topdesk
8 Centric
9 KPN
10 Hewlet Packard Enterprise (HPE)
11 Sogeti
12 Quint Wellington Redwood
13 BT
OGD ict-diensten
15 Pink Elephant

Mobility

Positie Bedrijfsnaam
1 Apple
2 Microsoft
3 Google
4 KPN
5 SAP
6 Citrix
7 Vodafone
8 Samsung
9 Capgemini
10 Accenture
11 HP Inc.
12 T-Mobile
13 Dell
14 Nokia (incl. Alcatel-Lucent)
15 Atos (incl. Bull)

Outsourcing

Positie Bedrijfsnaam
1 Capgemini
2 Atos (incl. Bull)
3 Accenture
4 Centric
5 Tata Consultancy Services
6 Schuberg Philis
7 IBM
8 CGI
9 Quint Wellington Redwood
10 Ordina
11 OGD ict-diensten
12 KPN
13 Sogeti
14 T-Systems
15 Microsoft

Security

Positie Bedrijfsnaam
1 Cisco
2 Apple
3 Microsoft
4 Palo Alto Networks
5 IBM
6 AVG
7 Citrix
8 Google
9 Juniper
10 KPN
11 Hewlet Packard Enterprise (HPE)
12 Oracle
13 EMC (incl. VMware en RSA)
14 Deloitte Consulting
15 Capgemini

Softwarebeheer

Positie Bedrijfsnaam
1 Capgemini
2 Accenture
3 Microsoft
4 Afas Software
5 Centric
6 Google
7 Oracle
8 Apple
  CGI
10 IBM
11 Ordina
12 Atos (incl. Bull)
13 Sogeti
14 CA
15 Cisco
  EMC (incl. VMware en RSA)

Storage

Positie Bedrijfsnaam
1 Hewlet Packard Enterprise (HPE)
2 EMC (incl. VMware en RSA)
3 NetApp
4 Dell
5 IBM
6 i3 groep
7 Microsoft
8 Amazon
9 Google
10 Huawei
11 Cisco
12 VX Company
13 Atos (incl. Bull)
14 HP Inc.
15 PQR

Telecom

Positie Bedrijfsnaam
1 KPN
2 Cisco
3 Microsoft
4 T-Mobile
5 AT&T
6 Tele2
7 Vodafone
8 Detron
9 Eurofiber
10 Avaya
11 Ziggo (incl. UPC)
12 Dimension Data
  Siemens
14 BT
15 Huawei

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    Computable 100 werkgeversonderzoek Enigma Research
    ActueelCarrière

    ICT-bedrijf is meest populaire werkgever

    Eén reactie op “Microsoft en Google zitten Apple op de hielen”

    1. Jurre Nagel schreef:
      13 december 2016 om 14:11

      Sinds Steve weg is bij Apple, is het bedrijf sterk verslechterd. Ik hoop dat Google op 1 komt te staan, want dat bedrijf brengt nog ‘nieuwe’ dingen uit in plaats van elk jaar hetzelfde.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs