Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

G5 haalt beloofde 3 GHz nog niet

17 juni 2004 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Apple lanceerde vorige week snellere modellen van zijn G5 Macintosh-computers. De nieuwe machines zijn voorzien van twee G5-processoren op 1,8 , 2 of 2,5 GHz. Hiermee haalt Apple de 3 GHz niet binnen het beloofde jaar na de introductie.

De G5-lijn maakte eind juni vorig jaar zijn debuut en was vanaf augustus leverbaar. Apple-president Steve Jobs beloofde bij de onthulling dat de nieuwe machines binnen een jaar een snelheid van 3 GHz zouden halen. De Mac-producent is hiervoor afhankelijk van ontwerppartner en chipfabrikant IBM, die de G5 maakt.
IBM werkt al geruime tijd aan een verkleinde uitvoering van de G5. Die 970FX, op een 90 nanometer-productieproces, zou 2,5 en 3 GHz moeten halen. Tegenslagen bij de overgang naar 90 nanometer – volgens IBM inmiddels overwonnen – hebben het productieschema echter opgeschoven. Dit heeft Apple eerder parten gespeeld; het kon niet genoeg G5-processoren krijgen voor zijn G5-server Xserve. De verwachting is nu dat 3 GHz G5’s volgend jaar pas komen.
Het nu onthulde Powermac-topmodel heeft een 2,5 GHz-uitvoering van de 970FX-processor, die ook een snellere geheugenbus van 1,25 GHz heeft. Deze machine is vanaf juli leverbaar. De 1,8 en 2,0 GHz Macs zijn al verkrijgbaar en hebben een bus van respectievelijk 900 MHz en 1 GHz.

Hardware-handleiding

Geruchten over de nieuwe configuratie deden al enkele dagen de ronde op Mac-fansites. Die berichten waren gebaseerd op informatie uit nieuwe hardware-handleidingen die Apple reeds aan dealers had gestuurd. Daarin was onder meer te zien dat de nieuwe G5 één groot koelelement heeft op de plek van twee G5-processoren.
Het blijkt nu dat de machines alleen in dualprocessor-configuraties bestaan. Verder is het koelelement van het 2,5 GHz-topmodel een vloeistofsysteem met een ventilator. Apple claimt aanzienlijke prestatiewinst ten opzichte van vergelijkbare pc’s, maar vergelijkt ook met de voorgaande G5-modellen. Dan is de prestatiewinst echter bescheidener.

Tweeweg uitweg

De vorige verversing van Apple’s G5-productlijn was eind november vorig jaar. Dat omvatte de komst van 1,8 GHz-processoren in een tweeweg systeem. De 2,0 GHz-chips waren reeds alleen in zo’n configuratie verkrijgbaar.
Apple greep al eerder naar het middel van een tweeweg configuratie om een prestatieplafond te doorbreken. Dat was begin 2002 toen Motorola, producent van de G4-processor, in gebreke bleef. Het lukte de fabrikant maar niet om de massaproductie van G4-chips boven de 1 GHz op gang te krijgen.< BR>

Meer over

Mac

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    Jacob Spoelstra betwisten
    MagazineCloud & Infrastructuur

    Spoelstra Spreekt: Achterhaald

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Overnames Channable en IC-Automatisering; groeikapitaal Bash en GoDutch

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Optics11 haalt miljoenen op voor beveiliging zeekabels

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: WBSO populair bij ict-bedrijven, 6 cloudtrends Gartner, EU-alternatief voor CVE-database VS

    ActueelCloud & Infrastructuur

    ‘Maak haast met investeringen in digitale infrastructuur’

    Gebouw TU/e
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU/e vervangt vpn en voegt mfa toe na cyberaanval

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs