Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Bouwstenen in de ict (38)

19 juni 2003 - 22:00AchtergrondInnovatie & Transformatie
Rik Sanders
Rik Sanders

Wie op de drukke Randweg Eindhoven rijdt, en dus vaak stilstaat, heeft vast wel eens tijd gehad om het complex van Asml bij Veldhoven te aanschouwen. Deze fabrikant van chipmachines bouwt al sinds 1996 aan een omvangrijk fabrieksterrein.

Ooit stonden er in deze omgeving langs de Gender (laaglandbeek ), steenfabrieken, sigarendraaiers, wasserijen en weverijen. Nadat de meeste nijverheid in de twintigste eeuw verdween, bleef alleen de technologie over. In Veldhoven vestigden zich tal van technische bedrijven in het kielzog van elektronicaconcern Philips Eindhoven. Een van zijn dochters, ASM Lithography, zag het licht op 1 april 1984 als producent van machines waarmee chips te vervaardigen zijn. Inmiddels is de beursgenoteerde en voormalige Philips-dochter uitgegroeid tot een firma met bijna een miljard euro omzet en wereldwijd 6800 medewerkers.
Bij zo’n grote fabriek hoort een complex. Met hulp van architectenbureau Van Aken en constructeur Arcadis zijn sinds 1996 diverse panden neergezet, variërend van kantoorpanden tot aan steriele ruimtes en magazijnen. Aan de constructie van productieruimten worden zware eisen gesteld ten aanzien van trillingen. Vloeren bestaan daarom uit 500 mm dik beton gestort op zand en worden losgehouden van de funderingen en de kolommen van de bovenbouw.
Het fabriekscomplex telt een aantal lage gebouwen die in stroken naast elkaar staan, en een blauwe clean room. Het laatste en hoogste gebouw – een kantoortoren van 82 meter hoog waaraan Asml een slorige 42 miljoen euro aan bouwkosten kwijt is – staat op het punt van oplevering. De fabrikant, bang voor pottenkijkers, wil er weinig over kwijt. Bouw en inrichting van bedrijfspanden blijkt ook onder concurrentiegevoelige informatie te vallen. De doorsnee Veldhovenaar weet er wel raad mee: die heeft het pand inmiddels omgedoopt tot ‘grafzerk’.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Computable.nl
    Innovatie & Transformatie

    Bouwstenen in ict-land (50, slot)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs