Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Cloud & Infrastructure » Datacenter & Infrastructure » Operating Systems

‘Software-updates eisen meer gebruikersdata’

Update
04 augustus 2016 - 07:53AchtergrondOperating Systems
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Software-updates brengen fixes maar ook een nare verrassing: meer permissies. Dit is de discussiestelling die Computable-lezers vandaag krijgen voorgelegd.

Samsung heeft voor de zomer een precedent gezet door een firmware-update afhankelijk te maken van gebruikersinstemming met meer datavergaring. Zonder toestemming mag de klant zijn of haar ssd (solid state drive) niet bijwerken met de nieuwe firmware. Het gaat in dit geval om het verzamelen van informatie zoals het ip-adres, device id en serienummer van de ssd, en mogelijk ook aanvullende gegevens. Samsung stelt deze informatie, die eerder niet werd vergaard, nodig te hebben om zijn diensten te kunnen uitvoeren.

Andere leveranciers van ict-producten kunnen er ook toe overgaan om updates aan te bieden in ruil voor (meer) gebruikersinformatie. Die data dient voor eigen gebruik door de leverancier, maar kan ook lucratief zijn in doorverkoop aan derde partijen. Deze koehandel wordt gestimuleerd door de toenemende prijsdruk op ict-producten plus de lokroep van inkomsten uit informatiehandel en ads. Wat vind jij?

Meer over

Besturingssystemen

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    6 reacties op “‘Software-updates eisen meer gebruikersdata’”

    1. Johan Duinkerken schreef:
      5 augustus 2016 om 06:38

      Het is een serieus probleem dat bedrijven de randen van de wet op gaan zoeken of in het geval van Samsung er zelfs overheen gaan. (Zie ook: https://www.privacynieuws.nl/nieuwsoverzicht/internet-en-telecommunicatie/sociale-netwerken-web20/17648-volgens-de-belgische-socialisten-schendt-tinder-europese-regels.html)

      Het is zaak dat consumenten zich hier meer bewust van gaan worden en zich beter kunnen weren tegen oneigenlijk en onwettig gebruik.

      Login om te reageren
    2. KJ schreef:
      5 augustus 2016 om 09:01

      @Johan
      Ik denk dat de Samsung klanten meer te vrezen hebben van de enorme hoeveelheid kwetsbaarheden in de Smart TV’s:
      https://iicybersecurity.wordpress.com/2015/07/07/how-to-easily-hack-your-smart-tv-samsung-and-lg/

      Login om te reageren
    3. Frank Heikens schreef:
      5 augustus 2016 om 11:33

      @Johan:
      Helemaal mee eens.
      Ik snap het dat fabrikanten je willen leren kennen, zodat ze je later kunnen benaderen voor leuke aanbiedingen (waar ze dan weer aan kunnen verdienen). Als ze dat doen door jou te verleiden met een cadeautje of kortingsbon, dan is dat prima: je hebt de keuze, je geeft je gegevens in ruil voor die bon, of je doet het niet. Maar dat ze het verplicht stellen: dat is ver over de grens van fatsoenlijk heen!

      @KJ:
      De meeste smart tv’s zijn helemaal niet zo slim. Daarbij weet je bijna zeker dat de apps op je tv nooit worden bijgewerkt. Beveiligingslekken worden dus niet gepatcht, en als YouTube of NetFlix wijzigingen doorvoert, zijn die apps niet meer te gebruiken.

      Gebruik bij voorkeur het smart deel van je tv niet, sluit geen ethernet kabel aan, stel wifi niet in. Als je thuis in het Apple ecosysteem zit, neem dan een Apple TV, en met Android producten ben je met een ChromeCast goed af. Of als je handig bent, dan kun je een Raspberry Pi kopen en er Kodi op zetten. Neem iets dat updates krijgt, een app store heeft, of op een andere manier bijgewerkt kan en zal worden.

      Login om te reageren
    4. Eijkel schreef:
      5 augustus 2016 om 13:37

      Chantage. Een ander woord heb ik er niet voor. Oftewel “Sorry meneer/mevrouw, wij hebben een oepsie gedaan: Er zit een fout in onze software. Om te voorkomen dat iemand er met uw data vandoor gaat kunt u die beter aan ons geven”.

      Ik laat mijn voorkeur allang blijken door producten van foute partijen te retourneren en niets meer van het merk aan te schaffen. Mijn lijstje wordt trouwens langer en langer.

      Login om te reageren
    5. Will Moonen schreef:
      7 augustus 2016 om 06:19

      Aan de ene kant kan ik me de commotie wel voorstellen. Maar is er dit niet eentje van de categorie mosterd-na-de-maaltijd? Als in: wie heeft er vandaag de dag nog enig zicht op wat er door wie allemaal verzameld wordt?

      Het gebruik van de internet verbinding hier in huis wordt 7×24 gemonitored op applicaties en onderliggende servers. In de top-20 van servers staat Google steevast bovenaan; regelmatig zie ik 10 of meer servers langskomen. En dat is dan enkel met het gebruik van Chrome, Gmail en wat zoek acties.

      Login om te reageren
    6. Frank Heikens schreef:
      7 augustus 2016 om 09:23

      @Will
      Waarom gebruik je dan Chrome? Het is algemeen bekend dat dat een stuk gelegaliseerde spyware is. Met FireFox ben je beter af! En je zou ook eens naar Brave of Vivaldi kunnen kijken:
      https://www.brave.com/
      https://vivaldi.com/download/

      Op internet ben je nooit anoniem voor de grote jongens, maar je hoeft het ze niet te makkelijk te maken!

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Windows 10
    Operating Systems

    Microsoft verlengt Windows 10-updates voor consumenten, bedrijven blijven betalen

    Operating Systems

    Eén iot-toestel op vijf bevat minstens één kwetsbaarheid

    Linux
    Operating Systems

    Linux groeit gestaag op de business-pc

    Phishing fastfood vis
    Operating Systems

    Kort: Digitalisering overheid gaat traag, phishing by McDonald’s (en meer)

    Operating Systems

    Koepelorganisatie Linux in Nederland opgericht

    Operating Systems

    Een ai-wachter in je besturingssysteem: slim, maar ook betrouwbaar?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs