Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

‘Opensource-werken doe je met de hele organisatie’

opensource
[Foto: Garagestock/Shutterstock.com]
12 maart 2024 - 12:31ActueelInnovatie & TransformatieBerenschot Groep
Teus Molenaar
Teus Molenaar

Werken volgens opensource-principes raakt niet alleen de ontwikkelaars, maar de complete organisatie. Er ligt namelijk nadruk op transparantie en samenwerking, aldus Ruurdje Procee en Harro Spanninga van adviesbureau Berenschot in een recente blog.

Er is een cultuurverandering nodig binnen de organisatie en het management moet helder maken welke voordelen opensource biedt, benadrukken de adviseurs Procee en Spanninga van adviesbureau Berenschot. Zo dienen volgens hen inkopers op de hoogte te zijn van de eisen en juridische kaders rond de aanschaf van een opensource-product of beter, de support op een opensource-product. En ook toezichthouders zoals it-auditors moeten de organisatie op een andere manier controleren.

Veel organisaties die serieus aan de slag willen met opensource-werken, richten daarom een ‘opensource program office’ in om opensource-werken effectief vorm te geven.

In een blog stelt het tweetal dat ‘het spannend kan zijn om open en transparant te werken’ omdat alles wat je doet zichtbaar is voor de buitenwereld. ‘Ook als er een kwetsbaarheid wordt gevonden, is snel duidelijk dat jij dit product gebruikt. Dus moeten de it-processen volwassen ingericht zijn. Zo stelt opensource-werken hogere eisen aan configuratie- (weet wat je hebt) en patchmanagement.’

Organisaties in het openbaar bestuur moeten transparant zijn in hun beslissingen, dat geeft vertrouwen. Opensource-werken is een cultuurverandering waar alle medewerkers in mee moeten, aldus de Berenschot-consultants.

Meer over

Opensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    2 reacties op “‘Opensource-werken doe je met de hele organisatie’”

    1. Een oudlid schreef:
      13 maart 2024 om 10:05

      Open en transparant werken binnen de gestelde organisatorische kaders gaat gewoon om zoiets als een controle op de bedrijfsprocessen. Wettelijk vaak een verplichting als ik kijk naar het governance principe van zeggen wat je gaat doen, doen wat je zegt en dat bewijzen. Rekenschap geven beperkt zich dan ook niet alleen tot het openbaar bestuur omdat beslissingen een rechtvaardiging moeten hebben. Alle discrimentoire algoritmen worden transparant bij een (juridische) toetsing waarin logfiles een belangrijke rol gaan spelen. Cultuurverandering in organisaties met een cultuur van macht & angst (Centric?) waar er maar één de baas kan zijn gaat dus vooral om de governance met imagoschade in het afrekenmodel.

      Login om te reageren
    2. dino schreef:
      14 maart 2024 om 11:10

      wat grappig dat het artikel impliceert dat it-processen bij gebruik van closedsource software niet volwassen hoeven te zijn ingericht 🙂
      En dan die naam, Berenschot consultants. Alleen zo’n naam al klinkt ongeloofwaardig.
      Benieuwd hoe transparant die Berenschot consultants zelf zijn over bijv hun verdienmodel.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    OpinieInnovatie & Transformatie

    Van edge naar enterprise: hoe Nederland toekomst van ai vormgeeft

    Innovatie & Transformatie

    Lummelaars veranderen de wereld

    Netwerk, hub, organisaties
    ActueelData & AI

    Ook Amsterdam krijgt eigen ai-hub

    ActueelCarrière

    Grens tussen cio en cto vervaagt

    OpinieData & AI

    Process intelligence: gamechanger voor supply chain-optimalisatie

    Trein, spoor
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nokia moderniseert GSM-R-netwerk Prorail

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs