Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Van links naar rechts: Bas Dunnebier (AIVD), Zsolt Szabó (staatssecretaris voor Digitale Zaken en Koninkrijksrelaties), Ton de Kok (CWI) en Maarten Tossings (TNO). Foto: TNO.

Handboek voor quantumveilige cryptografie vernieuwd

17 december 2024 - 12:03ActueelInnovatie & TransformatieAIVDCWIMinisterie van BZKTNO
Alfred Monterie
Alfred Monterie

AIVD, CWI en TNO hebben het vernieuwde handboek voor quantumveilige cryptografie uitgebracht. De uitgave helpt organisaties om zich voor te bereiden op Q-Day, de dag waarop quantumcomputers bepaalde veelgebruikte cryptografie kunnen kraken. Die ontwikkeling staat nu al te gebeuren.

De tweede editie bevat de laatste ontwikkelingen en adviezen voor de overstap naar een quantumveilige omgeving. Het geeft advies over het vinden van cryptografische componenten en het beoordelen van quantumrisico’s. Ook bevat het stappen om te werken aan een migratiestrategie.

Het handboek is tijdens het Symposium Post-Quantum Cryptography in Den Haag overhandigd aan staatssecretaris Zsolt Szabó (Digitale Zaken en Koninkrijksrelaties). Een van de hoofdonderwerpen van die dag was de ontwikkeling van een Europese roadmap om de Europese digitale infrastructuur quantumveilig te maken. Dat moet leiden tot een gecoördineerde transitie, met aandacht voor interoperabiliteit, standaarden en kennisdeling binnen Europa. Nederland speelt hierin een leidende rol, samen met Duitsland en Frankrijk.

Cryptografie wordt gebruikt om gegevens te beschermen die niet leesbaar mogen zijn door anderen. Toch is niet elke vorm van cryptografie veilig tegen aanvallen met quantumcomputers. Mogelijk vindt Q-Day al plaats in de komende vijf tot vijftien jaar, aldus sommige experts. 

Kwaadwillenden, zoals vijandige statelijke actoren, kunnen dan bepaalde hedendaagse cryptografie grotendeels omzeilen. Dan gaat het bijvoorbeeld om een asymmetrisch encryptiealgoritme-beveiliging en elliptic curve-cryptografie, die worden gebruikt voor versleuteling en digitale handtekeningen. Beveiligde data zijn evenwel te onderscheppen en dan vanaf Q-Day met een quantumcomputer te ontcijferen.

Daarnaast duurt het overstappen op nieuwe cryptografie soms wel tien jaar of langer. Vandaar dat organisaties die werken met versleutelde informatie zoals staatsgeheimen nu al bezig moeten zijn met de overstap naar een quantumveilige omgeving

Meer over

CryptografieQuantum

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    ActueelCarrière

    Groningers verkopen crypto-platform Deribit voor 2,9 miljard dollar

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    AchtergrondCarrière

    Ict-overnamemarkt trapt 2025 goed af, maar onzekerheid troef

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Voorbereiding & verhuizing: zo implementeer je de hybride cloud

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Europese Rekenkamer kraakt EU-strategie voor chipsector

    ActueelData & AI

    EU investeert bijna 2 miljard in digitale innovatie

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs