Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Waarom het NCSC niet het nationale Csirt is

[Foto: Andrii Yalanskyi/Shutterstock.com]
10 juni 2025 - 07:003 minuten leestijdActueelSecurity & AwarenessMinisterie van Justitie en VeiligheidNCSC
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) is niet aangewezen als het nationale Computer Security Incident Response Team (Csirt) vanwege de manier waarop cybersecuritytaken in Nederland zijn verdeeld. Dit antwoordt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) op vragen gesteld tijdens de V-100 Verantwoordingsdag.

Bij dit jaarlijks evenement in de Tweede Kamer worden honderd burgers uitgenodigd om de jaarverslagen van ministeries kritisch te bekijken en vragen te formuleren voor het kabinet. Dit jaar stond die dag in het teken van de uitvoering van het overheidsbeleid.

Juridisch gezien kent de NIS2-richtlijn, en daarmee de Cyberbeveiligingswet (Cbw), de term nationale Csirt niet. Het NCSC vervult wel een rol die beleidsmatig gezien kan worden als de nationale Csirt; zo is het operationeel coördinerend over het cybersecuritystelsel, bevordert en faciliteert het de samenwerking en coördineert het de afhandeling van (bijna) incidenten en kwetsbaarheden op nationaal niveau. Ook is er het voornemen om het NCSC, onder de Cbw, de taak van coördinator voor de bekendmaking van kwetsbaarheden te laten uitvoeren.

Gedecentraliseerd model

De Wet beveiliging netwerk- en informatiesystemen (Wbni) bepaalt dat het NCSC Csirt-taken uitvoert voor vitale aanbieders en onderdelen van de Rijksoverheid, maar niet voor alle organisaties.

In plaats van één nationaal ‘response team’ voor ict-beveiliging kent Nederland een gedecentraliseerd model met verschillende sectorale Csirt’s die verantwoordelijk zijn voor specifieke industrieën. Dit zorgt ervoor dat cybersecurity-expertise beter aansluit bij de behoeften van verschillende sectoren.

De nieuwe NIS2-wetgeving vereist dat essentiële en belangrijke organisaties incidenten melden bij een Csirt en een toezichthouder. Het NCSC speelt hierin een rol, maar is niet de enige instantie die incidenten afhandelt.

Sinds dit jaar wordt het NCSC aangestuurd door meerdere ministeries, waaronder Justitie & Veiligheid, Financiën en Economische Zaken. Dit betekent dat het centrum een bredere cybersecurity-coördinatierol heeft, maar niet exclusief als Csirt fungeert.

Keurmerk-wildgroei

Ook werd gevraagd of de minister wat wil doen aan de wildgroei aan partijen die pretenderen een keurmerk te zijn. Van Weel onthoudt zich van een uitspraak over dit soort initiatieven. Zelfregulering kan onder de juiste randvoorwaarden bijdragen aan het behalen van een maatschappelijk doel, maar een keurmerk heeft geen zelfstandige status in relatie tot het voldoen aan de wettelijke vereisten. Iedereen kan een keurmerk starten, hierin zijn ook verschillende gradaties. Maar het is aan de toezichthouder om te bezien of een entiteit aan de wet voldoet.

Organisaties blijven zelf verantwoordelijk voor het implementeren van de Cyberbeveiligingswet. Het staat hen vrij hiervoor een externe partij in te huren. Vanuit de overheid worden voorafgaand aan de inwerkingtreding van de Cyberbeveiligingswet wel verschillende handreikingen opgesteld die partijen kunnen helpen bij het voldoen aan de vereisten uit (de zorgplicht) van de Cbw. Deze handreikingen hebben geen juridische status en zijn bedoeld als hulpmiddel.

Meer over

Cyberaanval

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Open Webconcept levert AI-oplossing vo...

    Hoe bescherm je persoonsgegevens in documenten die je als overheid wil delen of hergebruiken? Het project ‘Anonimiseren met LLM’ –...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    TPU
    Data & AI

    Kort: Google en Anthropic in tpu-deal van vele miljarden, Clippy is Back! (en meer)

    Prompt Injection
    Security & Awareness

    Ook OpenAI’s Atlas-browser kwetsbaar voor prompt injection

    China chip soevereiniteit Nexperia
    Overheid

    Vakbond CNV kritisch op Chinese invloed bij Nexperia en andere tech-bedrijven

    Cloud & Infrastructuur

    Cloudadoptie neemt verkeerde afslag – en dit is waarom

    cybersecurity handhaving
    Security & Awareness

    Kort: Chatbots politiek bevooroordeeld, Europa gaat cybersecurityregels handhaven (en meer)

    cyberaanval rusland
    Security & Awareness

    Kort: Nederland top zes doelwit Russische cyberaanvallen, AFM en DNB waarschuwen (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs