Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Agentschap Telecom: niveau iot-veiligheid zorgelijk

26 september 2019 - 08:213 minuten leestijdActueelCloud & InfrastructuurAgentschap TelecomBoschHuaweiNetgearTP-Link
Rik Sanders
Rik Sanders

Zeventien van de 22 veelgebruikte apparaten scoren matig tot zeer slecht op het gebied van basisveiligheid en privacy-aspecten. Tot die conclusie komt Agentschap Telecom na een onderzoek te hebben ingesteld naar producten als routers, slim speelgoed, ip-camera’s, slimme sloten, babyfoons en slimme thermostaten. Het ministerie van EZK neemt maatregelen naar dit soort internet of things (iot)-producten.

Het gaat onder andere om bepaalde type routers van TP-Link, Huawei en Netgear, ip-camera’s van Hikvision en Foscam, slimme sloten van Nuki en Assa, een slimme thermostaat van Bosch, een aantal babyfoons en speelgoed, zoals de Sphero Spider-Man Interactive App-Enabled Superhero.

In totaal vijf onderzochte apparaten zijn relatief veilig: bij de thermostaat Nest Learning V3 en de babyfoon Alecto IVM-100 troffen de onderzoekers geen beveiligingsproblemen aan. Fabrikanten en leveranciers van onveilige apparaten zijn op de hoogte gesteld. Dit heeft in een aantal gevallen al geleid tot aanpassingen van de producten (zie ook het rapport en een overzicht).

Veel apparaten maken gebruik van slecht beveiligde verbindingen en standaardinstellingen die niet veilig zijn. Het uitvoeren van een update is vaak omslachtig. Hierdoor zijn persoonlijke gegevens of zelfs wachtwoorden te bekijken en is de besturing over te nemen. Dat maakt apparaten kwetsbaar voor infecties en ongewenste toegang, aldus de toezichthouder.

Oproep

Agentschap Telecom roept consumenten, die vermoeden dat een slimme apparaat niet veilig is, op dit bij de organisatie te melden. De toezichthouder pleit verder voor aanvullende Europese regels om burgers beter te beschermen tegen cyberaanvallen.

In een reactie op het onderzoek van het agentschap laat het ministerie van Economische Zaken & Koninkrijksrelaties (EZK) weten dat het, vooruitlopend op Europese en internationale regels, zelf maatregelen neemt. Zo laat het ministerie metingen verrichten naar onveilige en al gehackte iot-apparaten in Nederland en start dit jaar nog een overheidscampagne om consumenten voor te lichten.

Roadmap

Vorig jaar publiceerde het ministerie al de ‘Roadmap Digitaal Veilige Hard- en Software’ die uiteindelijk moet leiden naar een aanzienlijke verbetering van de digitale veiligheid van slimme apparaten. Bijvoorbeeld door het streven naar het stellen van minimum veiligheidseisen via het Europese Radio Equipment Directive.

Het departement wijst er voorts op dat gebruikers van iot-apparatuur zelf ook het nodige kunnen doen om hun apparatuur minder kwetsbaar te maken voor ongewenste toegang en cyberaanvallen. In het rapport staat een aantal tips: voer regelmatig updates uit, kies een sterk wachtwoord, deel zo min mogelijk informatie met het apparaat en koppel het apparaat niet onnodig aan een netwerk. Veel apparaten hoeven voor gebruik immers niet online te zijn.

Meer over

RoutersTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    De noodzaak van OT-cybersecurity en de...

    ‘Wat je niet weet, kan het meeste zeer doen’ De Europese Unie scherpt de cyberwetgeving stevig aan. Met de nieuwe...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Awareness

    De security-risico’s van IoT

    Cloud & Infrastructuur

    Overheid steekt ruim 2,5 miljoen in IoT-security

    Overheid

    Nieuwe rol Agentschap Telecom in digitale veiligheid

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs