Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Veroordeelde ASML-spion overtrad sancties en pleegde computervredebreuk

[Afbeelding: Phanphen Kaewwannarat/Shutterstock]
10 juli 2025 - 18:113 minuten leestijdActueelCarrièreASML
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De Russische ingenieur German A. die bij NXP en ASML spioneerde, is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Zo blijkt uit een uitspraak van de Rotterdamse rechter.

De rechter acht ook bewezen dat de man na het ingaan van de sancties tegen Rusland meermalen technologische kennis heeft gedeeld met een persoon in Rusland. Hij speelde de Russen bestanden toe die informatie bevatten voor de opzet van productielijnen voor de vervaardiging van microchips.

Bij ASML graasde hij bestanden vol data af, waarvoor hij geen toestemming had en die hij voor zijn werk niet nodig had. Ook bij NXP zocht hij naar vertrouwelijke technische documenten.

Spionagenetwerk?

Eerder sprak de AIVD het vermoeden uit dat hij in contact stond met de Russische inlichtingendienst SVR. De Nederlandse geheime dienst vreest dat German A. deel uitmaakt van een groter spionagenetwerk dat Rusland aan een eigen chipindustrie moet helpen.

De verdachte heeft zich toegang verschaft tot het netwerk van ASML en NXP om daar bestanden op te halen die hij niet nodig had voor zijn werkzaamheden. De rechter acht bewezen dat de man zich schuldig heeft gemaakt aan computervredebreuk. Beide bedrijven deden aangifte nadat de FIOD hen had gewezen op verduistering.

Maar de rechter ziet geen bewijs dat hij bedrijfsgeheime informatie in dienstbetrekking heeft verkocht, althans daar geld voor heeft gekregen. De Rus stortte na bezoeken aan Rusland forse bedragen op zijn bankrekening, maar niet is vastgesteld dat dit verband houdt met zijn bedrijfsspionage-werk.

Geen verduistering

De man werd vrijgesproken van verduistering. De rechtbank volgt de officier van justitie niet in haar betoog dat de feitelijke macht over
de digitale bestanden verloren is gegaan omdat die door het downloaden en opslaan op privé-gegevensdragers niet langer een exclusief geheim zijn. Want volgens de rechter gaat het niet om wat er in de bestanden staat, maar wat voor soort dingen ze zijn: namelijk digitale gegevens. Die vallen niet onder het juridische begrip ‘goederen’, maar onder ‘gegevens’. Er kan in de ogen van de rechter geen sprake zijn van verduistering: als iemand de controle over een goed krijgt, dan verliest de ander die controle. Maar bij digitale gegevens ligt dat anders — ze blijven bestaan, ook als iemand ze kopieert.

Bij de verdachte werden thuis ook 66 bestanden op USB-sticks aangetroffen. Zijn ex-echtgenote heeft verklaard dat zij voor zijn vertrek naar Rusland USB-sticks voor hem kocht. Maar de rechter vindt hierin onvoldoende bewijs dat de informatie op die sticks met Russen is gedeeld. Maar anders ligt het met bestanden die via Signal en Google Drive zijn gedeeld. Door die acties heeft German A. technische bijstand verleend en de sanctiewet overtreden.

Bij de gevangenisstraf van drie jaar wordt de tijd die de Rus in verzekering en in hechtenis heeft doorgebracht, in mindering gebracht.

Meer over

Rechtszaakspionage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Eén reactie op “Veroordeelde ASML-spion overtrad sancties en pleegde computervredebreuk”

    1. keuterboertje schreef:
      14 juli 2025 om 15:42

      ASML roept dit op zichzelf af.

      Als ASML Russische en Chinese staatsburgers in dienst gaat nemen dan moet je ook niet vreemd opkijken als deze met jouw bedrijfsgeheimen ervandoor gaan.

      Discrimineren mag misschien niet maar de overheid gaat jouw ook niet vertellen wie jij als werkgever wel en niet moet aannemen.

      Deze meneer is misschien gepakt maar hoeveel anderen zijn veel voorzichtiger en verbergen hun wandelgangen beter waardoor je niets kan bewijzen. Of pas als het veel te laat is.

      Ik herinner mij het verhaal van een Chinees-Amerikaan die bij Los Alamos werkte. De Amerikanen konden niet bewijzen dat hij bepaalde atoombom geheimen aan China had doorgespeeld maar de verdenking was groot. De meneer is uiteindelijk naar China verhuist en kreeg daar een hoogleraar aanstelling bij een Chinese universiteit.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialSecurity & Awareness

    Cybersec Netherlands 2025 – Programma...

    Keynotes over cloud, AI en geopolitiek: het programma van Cybersec Netherlands raakt de kern van digitale weerbaarheid

    Meer persberichten

    Meer lezen

    eigenwijs overmoed overconfidence
    ActueelGovernance & Privacy

    Kort: phishing nummer één wegens overmoed, klok tikt voor cio’s (en meer)

    OpinieWerkplek & Beheer

    Digitale weerbaarheid vereist verschuiving van reactief naar proactief

    AchtergrondCarrière

    Gazonnetje of golfbaan maaien via de cloud

    OpinieData & AI

    Het is niet alles goud wat er blinkt: belang van pragmatisme rondom ai

    AchtergrondCarrière

    Willem van der Poel – Een avonturier in de techniek

    OpinieInnovatie & Transformatie

    20 jaar tech: 10 lessen in leiderschap en groei

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • – Phishing
    • – Ransomware

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs