Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Security & Risk

Internationale cybercoördinatie kraakt onder Amerikaanse terugtrekking

[Afbeelding: Sensay/Shutterstock]
15 januari 2026 - 18:18ActueelSecurity & RiskFreedom Online CoalitionGlobal Forum on Cyber Expertise (GFCE)Hybrid CoEOrange CyberDefense
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De terugtrekking van de Verenigde Staten uit een drietal internationale organisaties op gebied van cybersecurity maakt het lastiger om het beleid tussen landen onderling af te stemmen. Ook het afspreken van normen en standaarden wordt er een stuk moeilijker door. Bovendien remt het de uitwisseling van beste praktijken tussen bondgenoten.

Op dat laatste punt is vooral het in 2015 door Nederland gelanceerde Global Forum on Cyber Expertise (GFCE) actief. Dit wereldwijd netwerk van 180 landen, organisaties en bedrijven helpt landen in de Derde Wereld hun cyberweerbaarheid en -expertise te versterken. Het GFCE organiseert werkgroepen rond cyberveiligheid, cybercriminaliteit en de bescherming van kritieke infrastructuur.

Cyberveiligheid en de inrichting van het cyberdomein zijn per definitie grensoverschrijdende vraagstukken die om coördinatie vragen. Daarom maakt het wegvallen van Amerikaanse expertise het Westen minder weerbaar tegen (statelijke) actoren in Rusland, China en Iran.

Hybrid CoE en de Freedom Online Coalition

Behalve uit het GFCE stapt Washington ook uit het European Centre of Excellence for Countering Hybrid Threats (Hybrid CoE) en de Freedom Online Coalition. Overigens spelen deze drie organisaties geen rol in wereldwijde cyberoperaties of wetshandhavingacties. De Amerikaanse maatregel past in een breder beleid van de regering Trump om zich terug te trekken uit internationale organisaties die de VS te weinig opleveren. Washington zoekt zijn heil voortaan in bilaterale samenwerkingsverbanden die het naar zijn hand kan zetten.

Het vertrek uit het eerdergenoemde Hybrid CoE kan ook gevolgen hebben voor de samenwerking tussen de EU en de NAVO. Deze in Helsinki gevestigde organisatie richt zich op hybride dreigingen zoals desinformatie-campagnes en cyberaanvallen op kritieke infrastructuur. De Freedom Online Coalition beijvert zich voor de vrijheid op internet.

Geen handige zet

Volgens Orange Cyberdefense schaadt de Amerikaanse exit vooral de VS zelf. Matthijs van der Wel-ter Weel, strategisch adviseur bij deze aanbieder van beveiligingsdiensten, zegt dat Amerika zich in eigen vlees snijdt. Want juist de VS behoren tot de meest aangevallen landen ter wereld als het gaat om kritieke infrastructuur.

‘Internationale samenwerking is geen gunst aan bondgenoten, maar een essentieel verdedigingsmechanisme voor de VS zelf,’ zegt hij. ‘De tijd dat Europese cyberweerbaarheid afhankelijk was van Amerikaanse capaciteit ligt achter ons.’ Volgens hem kost het opzetten en onderhouden van internationale cyberafspraken en gezamenlijke respons zonder Amerikaanse deelname wel meer geld, meer afstemming en meer tijd.

Meer over

Cybercrimegeopolitiekweerbaarheid

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Netwerk als cruciale securitylaag

    Waarom connectiviteit een sleutelrol krijgt in moderne security

    Computable.nl

    De Nieuwe Realiteit van OT Security

    Waarom kritieke systemen om een andere securityaanpak vragen

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructure

    Yielder bouwt aan de volgende fase: pe...

    Yielder ondersteunt organisaties over de volle breedte van hun digitale omgeving. Van werkplek en connectiviteit tot cloud en security. De organisatie heeft een vijftiental regionale specialisten samen in één groep...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Risk

    Kort: Camping-datalek treft kampeerders, datacenter Microsoft goed voor 1 procent NL-stroomverbruik (en meer)

    Security & Risk

    Van assistent naar aanvaller: ai opereert steeds zelf­stan­di­ger

    Security & Risk

    DataExpert neemt Deense ADO Security over voor uitbreiding cy­ber­se­cu­ri­ty­dien­sten

    Data & AI

    Kort: Nieuw spoorsein op ‘rood’ kost ProRail miljoenen, cy­ber­sec­teams versnellen ai-inzet (en meer)

    Enterprise Software

    Technische schuld is goud waard voor cybercriminelen

    Networking

    Kort: CSR bezorgd over vitale infrastructuur, QuTech brengt quantumprocessor Tuna-177 uit (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs