Cispe slaat alarm
Broadcom misbruikt zijn machtspositie op de markt voor virtualisatie-software systematisch om voorwaarden op te leggen die schadelijk zijn voor Europese cloudaanbieders en hun klanten. Cispe, de Europese brancheorganisatie voor aanbieders van cloud infrastructuur, slaat een soort ‘code rood’ alarm. De belangenvereniging van cloud-serviceproviders spreekt van een situatie die ‘rood/kritiek’ is.
Volgens Cispe is het gedrag van Broadcom/VMware aanzienlijk verslechterd sinds oktober 2025 toen er op de handelwijze van de virtualisatie-softwareleverancier al heel veel aan te merken viel. Reden voor de toenemende ongerustheid zijn de conclusies uit een nieuw rapport van het European Cloud Competition Observatory (Ecco). Vergeleken met een soortgelijke rapportage een jaar geleden is de situatie nog veel erger geworden.
Oneerlijke licentiepraktijken gaan ongehinderd door, aldus het rapport. Verdere eenzijdige contractwijzigingen en kostenverhogingen drijven Europese cloudaanbieders uit de markt. Kostenstijgingen van tien keer of meer bij verlenging komen nog steeds op grote schaal voor.
Afhankelijkheid uitbuiten
De virtualisatiesoftware van VMware blijft, in de woorden van de Europese Commissie, technisch complex om te vervangen; overstappen is ‘verstorend voor de bedrijfsvoering en tijdrovend.’ Broadcom dat VMware bijna drie jaar geleden voor 61 miljard dollar overnam, blijft deze afhankelijkheid uitbuiten.
Begin dit jaar verergerde de situatie met de abrupte stopzetting van het belangrijkste resellerprogramma. Daardoor verloren duizenden wederverkopers in één klap het recht om VMware te verkopen. Deze maatregel concentreert de markt in een verkoopkanaal dat volledig afhankelijk is van Broadcom.
Cloudaanbieders
Sterk ingeperkt zijn de rechten van eindklanten om op basis van een eerder verkregen licentie hun eigen hosting provider te kiezen. Dit vernietigt niet alleen de keuzevrijheid, maar creëert door het ontstaan van mini-monopolies in regio’s en sectoren ook een ‘lock-in’-situatie en mogelijk prijsstijgingen.
VMware is de ‘de facto’ virtualisatiesoftware die niet alleen door cloud-serviceproviders wordt aangeboden, maar ook is geïntegreerd in hun eigen clouddiensten. Het opnieuw ontwerpen van systemen – zelfs waar dit mogelijk is – is een project dat jaren in beslag neemt en miljoenen euro’s kost. Deze willekeurige weigering om zaken te doen bedreigt dan ook de commerciële levensvatbaarheid van veel cloudaanbieders in heel Europa, aldus Cispe. Juist dit feit heeft deze organisatie ertoe aangezet een klacht in te dienen bij de Europese Commissie. Cispe dringt aan op spoedeisende voorlopige maatregelen.

