Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Cloud & Infrastructure

‘Niet alles aan Amerika overlaten’

24 november 2005 - 23:00AchtergrondCloud & Infrastructure
Koen Stegeman
Koen Stegeman
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

Amerika blijft het internet beheren en wil andere landen ‘gratis’ gebruik laten maken van hun Global Positioning System (GPS). “Verdacht”, zegt professor Leo Verhoef van de TU Eindhoven. “Amerika wil niet alleen politiek, maar ook technologisch zijn eigen beleid doordrukken.”

Wat is Galileo?
De Europese tegenhanger van het door Amerika gecontroleerde Global Positioning System. Rusland heeft eveneens een eigen systeem onder de naam GLONASS. Zowel GLONASS als GPS zijn echter systemen die oorspronkelijk zijn ontwikkeld voor militaire doeleinden. Galileo heeft een civiel doel. Het satellietsysteem wordt ingezet voor navigatie, zoek- en reddingsoperaties, maar ook in de landbouw en veeteelt om bijvoorbeeld met infrarood zieke gewassen op te sporen. Het project kost 3,6 miljard euro. Op 28 december wordt de eerste testsatelliet de ruimte ingeschoten. Het systeem moet in 2010 operationeel zijn.
We moeten niet alles aan de Amerikanen overlaten, zegt professor Leo Verhoef, hoogleraar Ondernemerschap aan de Technische Universiteit Eindhoven. Als Europa moeten wij zelf de touwtjes in handen houden wanneer we technologisch voorop willen lopen. “Internet is voor Amerika een machtsmiddel en hun GPS-systeem is dat ook”, zegt Verhoef. “Het is daarom goed dat Europa aan Galileo werkt. Zo zullen we als eerste op nieuwe technologische ideeën komen. Galileo is een basistechnologie waar veel nieuwe creatieve ideeën uit voort zullen komen.”

Nederland als innovator

Verhoef maakt de vergelijking met de ruimtevaart. Amerika heeft op die manier als eerste teflonpannen ontwikkeld. De vinding is voortgekomen uit de techniek voor ruimteschilden, om te voorkomen dat raketten bij terugkeer op aarde zouden verbranden.
Op eenzelfde manier is Verhoef nu al bezig op Nederlands niveau om met studenten vernieuwende ict-concepten te bedenken die aansluiten bij Galileo. “We ontwikkelen nieuwe businessconcepten en applicaties om bepaalde producten aan het satellietsysteem te koppelen en ik ben gefascineerd door het aantal ideeën waar studenten mee komen. Met concepten voor bewaking, voor supply chain management in de bouwwereld, voor het bestrijden van bosbranden en het opsporen van plantenziektes via infrarood.”
In eerste instantie was Verhoef pessimistisch als het ging om Galileo. “Ik dacht: politiek machogedrag. Waarom zou je zoveel geld wegsmijten als je gratis gebruik kunt maken van een systeem dat er al is, het GPS van de Amerikanen. Inmiddels vraag ik mij af waarom Amerika zo happig is om het Galileo-project te frustreren. Amerika is wereldmacht nummer 1 en wil gewoon zijn eigen beleid doordrukken, ook met technologie.”

Meer over

GPS

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Netwerk als cruciale securitylaag

    Waarom connectiviteit een sleutelrol krijgt in moderne security

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Risk

    De Cyberbeveiligingswet en NEN7510: wa...

    Sinds 15 augustus 2026 is de Cyberbeveiligingswet van kracht, de vertaling van de Europese NIS2-richtlijn. Voor de zorgsector is dat een aanscherping: cyberbeveiliging is voor het eerst een keiharde wettelijke...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Carrière

    Directeur Voorbraak verlaat Logius na turbulente periode rond DigiD

    IT Industry news

    Panasonic viert dertig jaar Toughbook met nieuwe ai-rugged devices

    Cloud & Infrastructure

    NetApp wil storage-bottleneck voor ai-fabrieken weghalen

    Datacenter & Infrastructure

    Hoe fotonische netwerken het acute energieprobleem van ai en datacenters oplossen

    IT Strategy & Governance

    Saas drijft softwarekosten gemeenten verder op

    Overheid

    Zonder budget dreigt Nederlandse Digitale Dienst papieren tijger te worden

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs